Ķīnā niknu reakciju raisa ārsta – trauksmes cēlēja nāve

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ķīnā, Uhaņā, aizvadītajā naktī miris ārsts, kurš jau decembrī pirmais brīdināja par jauno koronavīrusu, taču toreiz vietējās varasiestādes pret viņu ierosināja izmeklēšanu par „baumu izplatīšanu”. Ārsts Li Veņļans janvārī pats inficējies ar vīrusu un nomiris slimnīcā Uhaņā. Viņa nāve Ķīnas sociālajos tīklos izraisīja pēdējos gados nepieredzēti plašu niknu reakciju, iedzīvotājiem kritizējot varasiestādes un pieprasot vārda brīvību. Valdības sociālo tīklu cenzori izdzēsa tūkstošiem kritisku komentāru.

Miris ārsts, kurš pirmais brīdināja par koronavīrusu un netika uzklausīts
00:00 / 02:52
Lejuplādēt

Plašu atpazīstamību Ķīnā iemantojušais ārsts, 34 gadus Li Veņļans nomira naktī uz piektdienu slimnīcā Uhaņā, kur pats strādāja. Viņš pats inficējās ar jauno koronavīrusu, aprūpējot pacientus.

Li bija viens no pirmajiem, kurš vēl decembrī brīdināja par jaunā tipa koronavīrusu. Viņš bija ievērojis vairākus saslimšanas gadījumus, kas viņam atgādināja SARS vīrusu, kas izraisīja epidēmiju 2003. gadā, galvenokārt Ķīnā. 30. decembrī viņš kopējā čatā nosūtīja ziņu saviem kolēģiem ārstiem Uhaņā, brīdinot valkāt aizsargapģērbu, lai izvairītos no infekcijas.

Taču dažas dienas vēlāk vietējā policija Uhaņā viņu izsauca uz nopratināšanu, sāka izmeklēšanu par „baumu izplatīšanu” un brīdināja Li pārtraukt „nepatiesu” ziņu sniegšanu.

Janvāra pirmajā pusē Li saslima. Sākotnējie simptomi bija klepus, nākamajā dienā drudzis, un pēc pāris dienām viņš nonāca slimnīcā. Pagājušajā nedēļā apstiprinājās, ka Li ir inficējies ar koronavīrusu. Ārsts Ķīnas sociālo mediju platformā "Weibo" regulāri ievietoja videoierakstus, kuros dalījās ar jaunumiem par savu stāvokli, un Ķīnā iemantoja milzu popularitāti.

Tādēļ ziņas par viņa nāvi Ķīnas sociālajos medijos tika sagaidītas ar plašām sērām. Tomēr tās ātri vien izvērtās dusmās. Jau iepriekš pret Ķīnas komunistisko valdību bija vērstas apsūdzības, ka tā centās mazināt vīrusa bīstamības nozīmību un slēpt informāciju par patieso situāciju.

Ārsta Li nāve šo neapmierinātību pastiprināja vēl vairāk, sociālajos tīklos izraisot diskusijas arī par vārda brīvības trūkumu Ķīnā. Sociālajā platformā "Weibo" par populārākajām mirkļbirkām kļuva divas – "Uhaņas valdība dakterim Li Veņļanam ir parādā atvainošanos" un "Mēs gribam vārda brīvību". Abas mirkļbirkas gan ātri vien tika cenzētas, un valdības cenzori izdzēsa tūkstošiem komentāru, vēsta raidsabiedrība BBC.

"Es esmu ļoti noskumusi. Viņš bija tik jauks cilvēks. Citi, kas palikuši, neuzdrošinās runāt atklāti. Man trūkst vārdu," sacīja 
Pekinas iedzīvotājs Nins Jančins.

"Viņš izturējās ļoti atbildīgi pret sabiedrību. Bija godīgs un uzticīgs saviem tautiešiem. Es domāju, ka visai sabiedrībai vajadzētu to pārdomāt," uzsvēra Pekinas iedzīvotāja Čai Lina.

Li bija viens no astoņiem ārstiem, pret kuriem Uhaņas policija sākotnēji vērsās, viņus apsūdzot par baumu izplatīšanu. Koronavīrusa epidēmijai vēršoties plašumā, vietējās varasiestādes vēlāk atvainojās Li.

Pēc Li nāves un plašās neapmierinātības sociālajos tīklos Ķīnas pretkorupcijas aģentūra piektdien paziņoja, ka uz Uhaņu nosūtīs disciplinārās inspekcijas komisijas komandu, lai sāktu izmeklēšanu par "jautājumiem saistībā ar dakteri Li".

Saskaņā ar jaunākajiem oficiālajiem datiem, kas publicēti piektdien, Ķīnā ar jauno koronavīrusu patlaban inficējušies vairāk nekā 31 tūkstotis cilvēku, un tā izraisītas komplikācijas prasījušas vismaz 636 cilvēku dzīvību. Vismaz 250 inficēšanās gadījumi ar vīrusu konstatēti arī vairāk nekā 20 pasaules valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti