Ķīna neatzīs Honkongas iedzīvotājiem izsniegtās britu pases

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīna no svētdienas pārstās atzīt Honkongas iedzīvotājiem izsniegtās Lielbritānijas nacionālās ārzemju pases. Ķīna šādi reaģējusi uz Lielbritānijas pērn pieņemto lēmumu, ar kuru no šīs svētdienas plānots pavērt ceļu uz Lielbritānijas pilsonības iegūšanu Honkongas iedzīvotājiem, kas kvalificējas zināmiem nosacījumiem.

Ķīna neatzīs Honkongas iedzīvotājiem izsniegtās britu pases
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

Pirms izmaiņām, kas ar šo pasi kabatā atvieglos pilsonības iegūšanu, briti šo pasi atzina tikai kā ceļošanas dokumentu.  Lielbritānija pērn pieņēma izmaiņas imigrācijas noteikumos, paredzot, ka Honkongas iedzīvotāji, kam ir Lielbritānijas nacionālās ārzemju pases, un viņu tiešie ģimenes locekļi varēs pārcelties uz Lielbritāniju, lai tur studētu un strādātu.

Izmaiņas tika pieņemtas pēc tam, kad Pekina ieviesa Honkongā jaunu, vērienīgu nacionālās drošības likumu.

Piektdien, 29. janvārī, Ķīnas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka no svētdienas šādas pases vairs neatzīs kā derīgu ceļošanas vai identifikācijas dokumentu. Kā izdevumam “Politico” skaidrojis kāds Lielbritānijas diplomāts Honkongā, izmaiņas varētu nozīmēt to, ka Honkongas iedzīvotājiem netiks atļauts izmantot šīs pases, piemēram, iekāpšanai lidmašīnā, jo aviokompānijas var būt spiestas pieņemt tikai Ķīnas Honkongas pases.

Pieprasījums pēc šīm pasēm kopš jūlija pieaudzis par 300%, un briti paredz, ka valstī šī gada laikā ar šādu dokumentu kabatā ieradīsies vairāk nekā 150 000 Honkongas iedzīvotāju.

KONTEKSTS:

Pēdējos gados Honkongā piedzīvoti divi plašu protestu viļņi. 2014. gadā tika sarīkota tā sauktā lietussargu revolūcija, kad iedzīvotāji protestēja pret Ķīnas kompartijai izdevīgu Honkongas velēšanu sistēmas reformu. Savukārt 2019. gadā protesti atsākās ar jaunu sparu, vēršoties pret likumu, kas ļautu izdot Honkongas iedzīvotājus tiesāšanai Pekinas tiesās un Honkongai piemēroto Nacionālās drošības likumu. Rietumos uzskata, ka ar šo likumu tiek apspiestas Honkongas iedzīvotāju brīvības, savukārt Ķīna uzsver, ka mērķis ir apspiest sazvērestību ar rietumvalstīm.

Tikmēr Honkongas demokrātijas aktīvisti aicina visu pasauli solidarizēties ar Honkongu. 

Bijušajai britu kolonijai Honkongai, kas ir viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem, ir autonomas teritorijas statuss un atšķirīga tieslietu sistēma, un tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu Honkongas statusu līdz 2047. gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai nosaka Londonas un Pekinas vienošanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti