Dienas ziņas

Pirmo reizi talkā nākusi lietotne «Apturi Covid»

Dienas ziņas

VeA profesors saņem Cildinājuma rakstu

ASV un Ķīna apmainās ar konsulātu slēgšanu

Ķīna liek slēgt ASV konsulātu Čendu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Padziļinās diplomātiskais saspīlējums starp Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) un Ķīnu. Pekina piektdien pieprasījusi ASV slēgt vienu no diplomātiskajām pārstāvniecībām Ķīnā. Tā ir reakcija uz ASV prasību Ķīnai slēgt konsulātu Hjūstonā. Eļļu ugunij pielējis ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, kurš mudinājis pārējo pasauli piespiest komunistisko Ķīnu mainīties.

ĪSUMĀ:

  • ASV Valsts departaments trešdien pieprasīja Ķīnai slēgt konsulātu Hjūstonā.
  • ASV apgalvo, ka diplomātiskā pārstāvniecība bijusi iesaistīta ekonomiskajā spiegošanā un zinātnisko pētījumu zādzībā.
  • Ķīnas Ārlietu ministrija piektdien lika ASV slēgt konsulātu Čendu.
  • Ķīnas Ārlietu ministrija: Tā ir likumīga un nepieciešama atbilde uz ASV nepamatoto rīcību.
  • ASV konsulātam Čendu ir stratēģiska nozīme, jo tas atrodas salīdzinoši netālu no Tibetas autonomā reģiona.
  • ASV izlūkdienestu darbinieka Edvarda Snoudena 2013. gadā nopludinātie slepenie dokumenti uzrādīja, ka ASV konsulātā Čendu darbojusies spiegu nodaļa.
  • ASV varasiestādes apgalvo, ka Ķīnas konsulātā Sanfrancisko slēpjoties ķīniešu zinātniece, kuru apsūdz krāpniecībā, iegūstot ASV vīzu.

Ķīna liek slēgt ASV konsulātu Čendu
00:00 / 03:00
Lejuplādēt

ASV Valsts departaments trešdien pieprasīja Ķīnai slēgt konsulātu Hjūstonā. Amerikāņi apgalvo, ka diplomātiskā pārstāvniecība bijusi iesaistīta ekonomiskajā spiegošanā un zinātnisko pētījumu zādzībā. Ķīna šīs apsūdzības noraidīja un brīdināja, ka nekavēsies ar atbildes soļiem.

Tā arī notika, jo Ķīnas Ārlietu ministrija piektdien lika ASV slēgt konsulātu Čendu pilsētā valsts dienvidrietumos. Ministrijas paziņojumā teikts, ka “tā ir likumīga un nepieciešama atbilde uz Savienoto Valstu nepamatoto rīcību”, vēstīja raidsabiedrība BBC. Pekina arī vaino Vašingtonu par saspīlētajām attiecībām starp Ķīnu un ASV.

“Daža no amatpersonām ASV konsulātā Čendu ir bijušas iesaistītas aktivitātes, kas nav saistītas ar viņu tiešajiem pienākumiem, ir iejaukušās Ķīnas iekšējās un kaitējušas Ķīnas drošības interesēm. Esam pievērsuši uzmanību tam jau vairākas reizes, un ASV puse par to ir labi informēta. Savukārt Pompeo runa nebija balstīta faktos. Tā bija pilna ar ideoloģiskām nostādnēm un aukstā kara laika mentalitāti. Tas bija nesenu pret Ķīnu vērstu melu sajaukums, kuru bija izteikusi virkne ASV politiķu. Ķīna par to ir saniknota, un mēs par to pret to protestējam,” paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Vans Veņbiņs.

ASV konsulātu Čendu atklāja 1985. gadā, un pašlaik tur strādā vairāk nekā 200 darbinieku, no kuriem vairums ir ķīnieši.

Šai diplomātiskajai pārstāvniecībai ir stratēģiska nozīme, jo tā atrodas salīdzinoši netālu no Tibetas autonomā reģiona.

Konsulāts Čendu arī agrāk bijis iesaistīts diplomātiskajos strīdos starp ASV un Ķīnu. 2013. gadā bijušā ASV izlūkdienestu darbinieka Edvarda Snoudena nopludinātie slepenie dokumenti uzrādīja, ka ASV konsulātā Čendu darbojusies spiegu nodaļa.

Pēdējās dienās uzmanības centrā nonācis arī Ķīnas konsulāts ASV pilsētā Sanfrancisko. Varasiestādes apgalvo, ka tur slēpjoties ķīniešu zinātniece, kuru apsūdz krāpniecībā, iegūstot ASV vīzu. Bioloģe Tana Dzjuaņa esot slēpusi savu saistību ar Ķīnas bruņotajiem spēkiem.

Federālais izmeklēšanas birojs šonedēļ arestēja trīs Ķīnas pilsoņus, kuri arī savos vīzu pieteikumos esot melojuši par saistību ar Ķīnas armiju. Izmeklētāji apgalvo, ka šīs personas bijušas iesaistītas Ķīnas militārajā spiegošanas operācijā ASV.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo ceturtdien publiskā uzrunā sacīja, ka Vašingtonai un tās sabiedrotajiem ir jādara viss, lai panāktu, ka Ķīnā mainās politiskā sistēma.

“Mums – brīvību mīlošajām nācijām – ir jāpiespiež Ķīna mainīties. Tas ir jādara radoši un uzstājīgi, jo Pekinas rīcība apdraud mūsu pilsoņus un mūsu labklājību. Ja brīvā pasaule neizmainīs komunistisko Ķīnu, tad komunistiskā Ķīna izmainīs mūs,” brīdināja Pompeo.

Ķīnas un ASV attiecības ir strauji pasliktinājušās pēdējos mēnešos. ASV prezidents Donalds Tramps Ķīnu ir vainojis Covid-19 izplatīšanā, bet viņa administrācijas amatpersonas apgalvo, ka bīstamais vīruss esot radīts kādā laboratorijā Uhaņas pilsētā. To gan neapstiprina ASV izlūkdienesti, kas norāda, ka Covid-19 nav cilvēku radīts.

ASV šomēnes noteica sankcijas vairākiem ķīniešu politiķiem, kuri esot atbildīgi par cilvēktiesību pārkāpumiem pret uiguriem un citām islāmticīgo minoritātēm autonomajā reģionā Siņdzjanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti