Panorāma

Dāvinājums palīdzēs analizēt koronavīrusa genomu

Panorāma

G20 līderi sola ciešāku sadarbību pandēmijas pārvarēšanai

Ķīnā dzīve atgriezusies ierastajā ritmā, ierobežojumi tikai daži

Ķīnā dzīve atgriezusies ierastajā ritmā, ierobežojumi tikai daži

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīna bija pirmā valsts, kur konstatēja saslimšanu ar Covid-19 un kur tika ieviesti stingri pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumi. Ir pagājis gandrīz gads, kopš oficiāli tika paziņots par pirmo vīrusa perēkli Ķīnas pilsētā Uhaņā.

Kamēr Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs Covid-19 strauji izplatās, Ķīnā situācija normalizējusies. Valstī ik dienu reģistrē vien nedaudz vairāk par desmit saslimšanas gadījumu, kuri visi esot ievesti no citām valstīm. Pēdējā laikā nav bijuši arī jauni Covid-19 upuri. Varasiestādes rūpīgi kontrolē, kurš ieceļo Ķīnā, un nepieciešamības gadījumā veic plašus drošības pasākumus. 

"Šis ir iemesls, kāpēc Ķīnā ir tik zemi inficēšanās rādītāji. Visiem, kas ierodas Ķīnā, jāpavada laiks izolācijā viesnīcā. No tā nevar izbēgt. Arī es Šanhajas viesnīcā pavadīju nedēļu," stāsta Āzijas korespondents Filips Kokars. 

Janvāra sākumā valstī tika ieviesti īpaši stingri ierobežojumi. Piemēram, Uhaņu, kur dzīvo aptuveni 11 miljoni cilvēku un kur pirmo reizi tika konstatēta saslimšana, pilnībā norobežoja no citiem reģioniem. Tūkstošiem cilvēku testēja un ievietoja karantīnā. Visi publiskie pasākumi tika atcelti un ielās patrulēja policija. Raimonds Jaks, kurš jau vairākus gadus dzīvo Šanhajā, toreiz ar sievu uz laiku ieradās Latvijā. Ķīnā palikušie sievas vecāki esot teikuši, lai nogaida, kad situācija normalizēsies. 

"Toreiz viņi arī ieteica labāk nebraukt uz Ķīnu, tāpēc ka tur nebija, ko darīt. Visi sēdēja mājās un nevienam neļāva iet ārā. No vienas ģimenes vai dzīvokļa varēja iet ārā tikai viens cilvēks vienlaikus. Tur bija atšķirīgi noteikumi dažādās pilsētās, bet Šanhajā bija tā. Bija diezgan drastiski. Pat redzēju sociālajos tīklos video, kur vienkārši cilvēkiem nagloja ciet durvis, neļāva iet ārā. Tas bija karantīnas apstākļos. Šeit nebija nekādas demokrātiskas diskusijas," stāsta Jaks. 

Dzīve Ķīnā sāka atgriezties ierastajā ritmā vien ap vasaras vidu. Tad cits pēc cita durvis vēra kinoteātri, kafejnīcas un citas pulcēšanās vietas. Tagad Šanhajā dzīve aizrit gandrīz kā pirms pandēmijas, spēkā ir vien daži ierobežojumi. 

"Šobrīd ir tā, ka ir vietas, kur cilvēkiem neļauj iet bez maskas. Metro, sabiedriskajā transportā. Taksometros jau ir tā, ka diezgan brīvi. Arī paši šoferi nevalkā maskas, kas varbūt nav tik labi. Bet strādā īpašu lietotņu QR kodi. Nedrīkst iet publiskā vietā iekšā, ja esi bijis kādā slimības skartajā rajonā. Lietotnē tas kods parāda, ja pēdējo 14 dienu laikā esi bijis slimības skartā teritorijā. Tie ir vienīgie ierobežojumi pašlaik. Te ekonomiskā dzīve rit pilnā sparā. Ikdienas dzīvē nekādus ierobežojumus vairs nejūt," norāda Jaks. 

Varasiestādes īpaši uzrauga, lai vīruss atkārtoti neuzliesmotu. Piemēram, gadījumā, ja kādā skolā vai slimnīcā atklāj kaut vienu inficēto, visus, kas iestādi apmeklējuši testē un uz laiku izolē. To uzrauga varasiestādes. Latvietis uzskata, ka vīrusa izplatība apstādināta, gan pateicoties stingrajiem ierobežojumiem, gan iedzīvotāju atbildībai.

"Cilvēkiem, ko lika darīt, to viņi arī darīja. Cilvēki bija iebiedēti, bet droši vien pamatoti. Bailes no tās slimības bija ļoti lielas. Un diskusija arī nebija nekāda par to, vai tā ir bīstama vai ne. Ja arī kādam bija šaubas, tad neatļāva vienkārši staigāt bez maskas, nelaida uz ielas. Arī pašlaik nelaiž metro iekšā bez maskas. Te, uz ielas, cilvēki nav maskās, to jau varēja redzēt vasarā, kad bija karsts un nebija tik daudz to gadījumu. Bet sākumā uz ielas visi simtprocentīgi bija maskās," stāsta Jaks.

Pandēmijas rezultātā lielākās izmaiņas esot notikušas tūrisma nozarē, ņemot vērā, ka starptautiskā ceļošana šobrīd gandrīz pilnībā apstājusies. Pandēmijas rezultātā arī apkalpojošā sfērā šobrīd visi strādā maskās. Citādi, kā apgalvo Jaks, dzīve atgriezusies ierastajā ritmā. 

Latvietis Šanhajā māca angļu valodu, kā arī universitātē pasniedz biznesa pamatus. 

Ķīnas medijos vīrusa ierobežošana plaši aprakstīta kā veiksmes stāsts. Publicēts arī jauns pētījums, kurā apgalvots, ka Covid-19 sākotnēji izplatījies nevis Ķīnā, bet gan Eiropā un jau septembrī. Uz Ķīnā publicēto pētījumu atsaucas arī Pekinas amatpersonas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti