Panorāma

"Dižozols plus" darbiniekus testēs par valsts līdzekļiem

Panorāma

Policija vērtēs A. Elksniņa rīcību

Ķīna draud Austrālijai ar boikotu Covid-19 dēļ

Ķīna draud Austrālijai ar boikotu Covid-19 dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīna piedraudējusi Austrālijai ar ekonomiskām sekām un tirdzniecības boikotu saistībā ar tās aicinājumiem veikt neatkarīgu izmeklēšanu par jaunā koronavīrusa izcelsmi. Abu valstu attiecības saasinās.

Pandēmija sākās Ķīnas pilsētā Uhaņā, taču joprojām nav zināms, kāda tieši ir vīrusa izcelsme. Nav pazuduši arī jautājumi par Ķīnas atklātību epidēmijas sākumposmā. Īpaši aktīvi Pekinu kritizējis ASV prezidents Donalds Tramps, kurš pieturas pie teorijas par vīrusa saistību ar laboratoriju Uhaņā.  

Austrālijā, sarūkot jauno koronavīrusa gadījumu skaitam, štatu un teritoriju administrācijas sākušas atvieglot pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus. Tomēr diplomātiskajā frontē uzliesmojušas nesaskaņas ar Ķīnu.

Neskatoties uz Ķīnas brīdinājumiem par ekonomiskām sekām, Austrālija neatkāpjas no aicinājumiem sākt neatkarīgu, starptautisku izmeklēšanu par koronavīrusa pandēmijas izcelsmi.

Premjers Skots Morisons piektdien, 1. maijā, paziņoja, ka pasaulei ir jāsaprot, kas notika, un noraidīja pārmetumus, ka Austrālijai būtu jebkāda cita motivācija, kā vien vēlme novērst šādas pandēmijas atkārtošanos.  

“Izmeklēšana ir nepieciešama, lai tiešām saprastu, kas notika, kur tas sākās, ko vēl varēja izdarīt. Lai mēs būtu gatavi, ja kaut kas līdzīgs notiktu jebkurā pasaules daļā. Lai pasaule spētu reaģēt ātrāk, jo ir skaidrs – šādos gadījums laiks ir vissvarīgākais,” skaidroja Skots Morisons.

Austrālija aicina izmeklēt arī Ķīnas varasiestāžu reakciju uz koronavīrusa epidēmijas sākuma Uhaņā un par atklātību, ar kādu Pekina dalījās ar informāciju ar pārējo pasauli.

Ķīnas vēstnieks Austrālijā Čens Dzjinje šonedēļ brīdināja Morisona valdību, ka tās prasības pēc starptautiskas izmeklēšanas ir “bīstamas” un var izraisīt Ķīnas patērētāju boikotu  - gan runājot par Austrālijas lauksaimniecības produktiem, kā vīnu un liellopu gaļu, kam Ķīna ir galvenais eksporta tirgus, gan par tūrismu no Ķīnas uz Austrāliju.

“Varbūt vienkāršie ļaudis teiks: “Kāpēc mums būtu jādzer austrāliešu vīns, jāēd austrāliešu liellops?”” teica Ķīna vēstnieks intervijā Austrālijas laikrakstam “The Australian Financial Review”

Austrālijas uzņēmēji nav slēpuši bažas par ekonomisko triecienu, ko izraisītu Austrālijas lielākā tirdzniecības partnera boikots.   

Ķīna savu vēstnieku aizstāv, norādot, ka viņš tikai izteica bažas par “Austrālijas aplamajiem vārdiem un rīcību”, kas var ietekmēt abu valstu attiecības.

“Mēs uzskatām, ka patlaban vissvarīgākais ir starptautiskajā sabiedrībā stiprināt solidaritāti, savstarpējo uzticēšanos un sadarbību cīņā pret epidēmiju. Es nezinu, kādi mērķi ir tiem, kas prasa izmeklēšanu, kompensācijas un kāda saukšanu pie atbildības.

Es uzskatu, ka tās ir politiskās manipulācijas,” paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Gens Šuans.

Ķīna apsūdz Austrāliju, ka tā tikai seko pakaļ Savienotajām Valstīm, kur prezidenta Donalda Trampa administrācija aicina citu valstu valdības atbalstīt izmeklēšanu, kas būtu neatkarīga no Pasaules Veselības organizācijas.

Tramps tai apturējis ASV finansējumu un apsūdzējis par neobjektivitāti un labvēlību Pekinai. Tramps arī turpina pieturēties pie teorijas par vīrusa saistību ar laboratoriju Uhaņā.  Vienlaikus ASV izlūkdienesti ceturtdien paziņoja, ka ir nonākuši pie slēdziena, ka vīruss nav "mākslīgi radīts vai ģenētiski modificēts", taču turpina izmeklēšanu, vai pandēmiju izraisījis kontakts ar inficētiem dzīvniekiem, vai negadījums Uhaņas laboratorijā.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.

Pasaulē ar Covid-19 koronavīrusu inficējušies jau vairāk nekā 3,3 miljoni cilvēku, upuru skaits pārsniedz 230 000.

Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis sākušas spriest par ierobežojumu mīkstināšanu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti