ASV Pārstāvju palātas spīkere Pelosi norādījusi, ka ir svarīgi izrādīt atbalstu Taivānai, taču līdz šim atteikusies apspriest jebkādus vizītes plānus, pamatojot to ar drošības jautājumiem. Tādēļ joprojām nav skaidrs, vai vizīte nākamajā mēnesī patiesi notiks. Pelosi potenciālā vizīte Taivānā būtu pirmā reize pēdējo vairāk nekā 20 gadu laikā, kad Taivānā viesojusies tik augsta ASV amatpersona.
Pekina atklāti pauž nepatiku pret ārvalstu delegāciju vizītēm Taivānā. Tā pausta arī šoreiz. Ķīnas Ārlietu ministrijas runasvīrs Žao Ļidzjaņs uzsvēra, ka Pekina nekavēsies īstenot „apņēmīgus un spēcīgus pasākumus”, ja vizīte notiks. Viņš sacīja:
„Pēdējā laikā Ķīnas puse vairākkārt ir likusi ASV skaidri saprast, ka tā stingri iebilst pret spīkeres Pelosi vizīti Taivānā. Mēs esam pilnībā gatavi.
Ja ASV ies savu ceļu, Ķīna noteikti veiks stingrus un spēcīgus pasākumus, lai aizsargātu savu nacionālo suverenitāti un teritoriālo integritāti, un ASV būtu jāuzņemas atbildība par jebkādām nopietnām sekām.
Ja ASV uzstās uz savu ceļu, Ķīna īstenos stingrus pasākumus, lai reaģētu un apņēmīgi atbildētu.”
Ķīnas valdība publiski nav precizējusi, kādus „spēcīgus pasākumus” tā plāno veikt, taču daži Ķīnas analītiķi norāda, ka Pekinas reakcija varētu ietvert militāras darbības.
Kā norādījis Šī Jinhons, Ķīnas Renminas universitātes starptautisko attiecību profesors, Ķīna atbildēs ar bezprecedenta pretpasākumiem — spēcīgākajiem, kādus tā jebkad ir veikusi kopš Taivānas šauruma krīzes.
Viņaprāt, ja Pelosi īstenos savu vizīti, ASV noteikti gatavosies militāri reaģēt uz iespējamo Ķīnas militāro atbildi, un situācija starp abām lielvarām būs ļoti saspringta.
CNN vēsta, ka eksperti pieļauj bezprecedenta Ķīnas reakciju, ja vizīte notiks, tomēr militārs konflikts esot maz ticams.
Pekinas brīdinājumi, lai gan nav neierasti, tomēr šoreiz šķietami raisījuši Vašingtonā bažas, vēsta CNN.
ASV prezidents Džo Baidens vērsa žurnālistu uzmanību uz ASV armijas viedokli, kas uzskatot, ka Pelosi vizīte Taivānā "pašlaik nav laba ideja".
Arī Baidena administrācijas amatpersonas privāti paudušas bažas, ka Ķīna varētu mēģināt izsludināt lidojumu aizlieguma zonu virs Taivānas, lai izjauktu iespējamo spīkeres vizīti. To CNN sacīja kāda ASV amatpersona. Tagad, ņemot vērā, ka ziņas par vizīti izskanējušas publiski, ASV riskē vai nu pārkāpt sarkano līniju, ja vizīte notiks, vai arī piekāpties Pekinai, ja tā tiek atcelta vai atlikta. Bijušais Savienoto Valstu aizsardzības ministrs Marks Espers gan uzsvēris, ka amerikāņiem nav jāieklausās, ko Ķīna vēlas vai nevēlas un ASV amatpersonu vizītes reģionā nebūt nav nekas neierasts.
„Es nedomāju, ka Ķīnai būtu jānosaka, kur amerikāņu amatpersonām vajadzētu vai nevajadzētu doties. Ja spīkere vēlas tur doties, viņai tur jādodas. Viņa nebūtu pirmā spīkere, kas turp dotos. Uz turieni ceļo arī Kongresa delegācijas. Es domāju, ka ir būtiski, lai mūsu amatpersonas dotos uz turieni, uz reģionu, redzētu, kāda ir situācija uz vietas un runātu ar mūsu draugiem reģionā. Tas palīdz veidot politiku šeit, mājās,” sacīja Espers.
ASV Apvienotās štābu priekšnieku komitejas priekšsēdētājs Marks Milijs izteicis asu brīdinājumu par Ķīnas militārajiem nodomiem pret ASV un sabiedrotajiem reģionā, norādot, ka Pekina ir kļuvusi agresīvāka. Ķīnas pārtverto uzbrukumu skaits jūrā un gaisā pēdējos gados, pēc viņa teiktā, ievērojami pieaudzis. Ārējo attiecību padomes prezidents Ričards Hāss uzsvēris, ka, neskatoties uz to, vai Pelosi vizīte notiks, ir tikai laika jautājums, līdz Pekina un Vašingtona attapsies konfliktā, kura centrā būs Taivāna.
„Es domāju, ka mums jāsaprot sekojošais – Ķīnā rudenī sagaidāms Komunistiskās partijas kongress, un Sji vēlēsies noturēties pie varas trešo termiņu, un viņš vairāk pievērsīsies nacionālismam. Viņš to darīs, lai savā ziņā novirzītos no trūkumiem ekonomikā. Es bažījos, ka viņi vairāk pievērsīsies nacionālismam, lai uzsvērtu politiskās varas leģitimitāti. Un nacionālisms nozīmē Taivānu,” stāstīja Hāss.
Kļuvis zināms, ka tuvākajā laikā, iespējams, jau šonedēļ, tiek plānota Baltā nama saimnieka Džo Baidena un Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina telefonsaruna. Puses varētu apspriest jautājumus, kas saistīti ar Taivānu, Ukrainu un tehnoloģiju sektoru. Baidens par telefonsarunu paziņoja, attālināti tiekoties ar tehnoloģiju uzņēmumu vadītājiem, lai apspriestu tiesību aktus globāla mikroshēmu trūkuma novēršanai. Baidena administrācija centienus palielināt pusvadītāju ražošanu pašmājās ir izvirzījusi kā konkurences problēmu ar Ķīnu.