Ķīna bijušo Interpola prezidentu notiesā uz 13 gadiem cietumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ķīnas tiesa šodien paziņojusi, ka bijušajam Interpola prezidentam Menam Hunvei piespriests vairāk nekā 13 gadu ilgs cietumsods par kukuļņemšanu. Ķīnas pilsonis 2018. gadā pēkšņi pazuda pēc viesošanās Ķīnā, bet vēlāk tika paziņots, ka pret viņu tiek veikta izmeklēšana par kukuļņemšanu. Tiek uzskatīts, kas šis ir kārtējais Pekinas mēģinājums atbrīvoties no politiskajiem sāncenšiem.

Ķīna bijušo Interpola prezidentu notiesā ar 13 gadiem cietumā
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Kopš stāšanās Interpola prezidenta amatā 64 gadus vecais Mens Hunvei ar sievu un diviem bērniem dzīvoja Francijā. Pēc tam, kad viņš 2018. gadā no Lionas bija devies uz savu dzimteni Ķīnu, Mens pēkšņi pazuda. Medijos parādījās ziņas, ka Mens pēc ierašanās Ķīnā aizturēts pratināšanai.

Francijas varas iestādes paziņoja par viņa pazušanu, un Interpols Ķīnai oficiāli pieprasīja viest skaidrību par pazudušā organizācijas prezidenta atrašanās vietu. Tomēr Pekina ilgi klusēja, līdz paziņoja, ka Mens aizturēts un tiek veikta izmeklēšana par kukuļņemšanu. Situāciju toreiz komentēja Ķīnas Ārlietu ministrijas runasvīrs Lū Kaņs.

"Attiecībā par Mena Hunvei nozieguma izmeklēšanu varu paust savu pārliecību, ka tas parāda Ķīnas apņēmību īstenot likumos balstītu pārvaldību un pretkorupcijas pasākumus. Uz Menu krīt aizdomas par iesaisti kukuļņemšanā. Tāpat viņš Interpolam iesniedza atkāpšanos. Kas attiecas uz Ķīnas un Interpola attiecībām, varu teikt, ka Ķīna kā atbildīga valsts vienmēr atbalstīs Interpola darbu un stiprinās sadarbību ar Interpolu cīņā pret noziedzniekiem," pauda Kaņs.

Mens, kurš iepriekš bijis arī Ķīnas sabiedriskās drošības ministra vietnieks, tika izslēgts no Ķīnas Komunistiskās partijas. Interpols vēlāk saņēma Mena atkāpšanās rakstu, bet demisijas iemesli netika paskaidroti. Pērn vasarā bijušais Interpola prezidents atzina vainu nekā 2 miljonu ASV dolāru liela kukuļa ņemšanā. Tiesa toreiz norādīja, ka viņš izmantoja savu statusu un amatu, lai meklētu negodīgu labumu un uzkrātu kukuļus.

Savukārt šodien Ķīnas tiesa paziņojusi, ka Menam piespriests 13 gadu un sešu mēnešu ilgs cietumsods, kā arī teju 300 000 ASV dolāru liels naudassods. Otrdienas tiesas paziņojumā teikts, ka Mens ir patiesi atzinies visos kriminālajos faktos un lēmumu nepārsūdzēs.

Pērn Mena sievai Greisai Francija piešķīra patvērumu, jo viņa baidījās, ka kopā ar bērniem var tikt nolaupīta. Viņa ziņoja par vairākām aizdomīgām svešinieku darbībām un Ķīnas biznesmeņu viesošanos pie viņas. Tāpat Greisa tikusi aicināta apmeklēt Ķīnas konsulātu Lionā, lai saņemtu vēstuli no vīra, bet viņa atteikusies turp doties. Viņasprāt, apsūdzība pret vīru ir politiski motivēta.

Mena pazušana nebūt nebija vienīgais gadījums, kad pazudušas Ķīnas prominences. Jau iepriekš uz vairākām nedēļām un pat mēnešiem pazuda valdības amatpersonas, uzņēmēji miljardieri un pat ievērojamas slavenības, kas vēlāk lielākoties parādījušās tikai tiesas zālēs, ja vispār atradušās.

Saistībā ar Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina īstenoto korupcijas apkarošanas kampaņu sešu gadu laikā Ķīnā notiesātas vairāk nekā miljons amatpersonu. Pekina uzstāj, ka šī kampaņa tiek īstenota, lai izsvēpētu kriminālās aktivitātes, tomēr eksperti uzskata, ka kampaņa tiek izmantota arī politisko pretinieku likvidēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti