Ķīna beidz «viena bērna politiku»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ķīna beidz viena bērna politiku, kas draudēja sabiedrību padarīt novecojušu, darba tirgu – nestabilu un ekonomikas attīstības tempus – arvien lēnākus, ziņo AFP.

Valsts oficiālā aģentūra „Xinhua” paziņojusi, ka turpmāk ikvienam pārim valstī būs atļauts radīt divus bērnus, Pekinā ceturtdien pēc četru dienu garas tikšanās nolēmusi Komunistiskā partija, vēsta AFP.

Vēsturiskās izmaiņas ir notikušas „ar nolūku sabalansēt sabiedrības attīstību un atbildot uz sabiedrības novecošanas izaicinājumiem”.

Cilvēktiesību aktīvisti šādu lēmumu uzņēmuši atzinīgi, taču piesardzīgi, norādot, ka dzimstības kontroles mehānismi valstī joprojām būs spēkā. Arī pašā Ķīnas sabiedrībā attieksme pret diviem bēriem ģimenē pēdējo gadu laikā ir ievērojami mainījusies.

Pretrunīgi vērtētā norma par vienu bērnu ģimenē tika ieviesta tālajā 1979. gadā un tās mērķis bija samazināt straujo iedzīvotāju pieaugumu. Laulātajiem, kuri šo aizliegumu pārkāpa draudēja dažādi soda mēri, sākot no naudassodiem, un beidzot ar darbavietas zaudēšanu vai pat piespiedu abortiem. Tiek uzskatīts, ka šīs politikas dēļ vairāk nekā 30 gadu laikā Ķīnā nav piedzimuši vismaz 400 miljoni bērnu.

Taču laika gaitā viena bērna politika ir piedzīvojusi dažādas pārmaiņas. Demogrāfiem un sociologiem paužot bažas par pieaugošajām sociālajām izmaksām, kā arī darbaspēka mazināšanos, atsevišķos lauku reģionos tika atļauti arī divi bērni ar noteikumu, ka pirmdzimtā ir meitene. 2013. gadā izņēmums tika attiecināts arī uz etniskajām minoritātēm, kā arī uz pāriem, kuros vismaz viens no laulātajiem ir vienīgais bērns ģimenē.

Jau vairākus gadus Ķīnā arvien vairāk tiek izjusta sabiedrības novecošanās, jo aptuveni trešā daļa no sabiedrības ir vecāka par 50 gadiem, un tas tiek uzskatīts par vienu no iemesliem, kāpēc arvien straujāk samazinās valsts ekonomiskā izaugsme. Tieši tāpēc varas iestādes ir izlēmušas pastāvošos noteikumus mainīt vēl vairāk.

Kā teikts Komunistiskās partijas paziņojumā, viena bērna politikas atcelšanas mērķis ir panākt līdzsvaru sabiedrībā, kā arī mazināt sabiedrības novecošanās radītos izaicinājumus.

Šo ziņu atzinīgi uzņēmuši cilvēktiesību aizstāvji, vienlaicīgi norādot, ka dzimstības kontroles mehānismi joprojām paliek spēkā. Organizācijas „Human Rights Watch” pārstāve Ķīnā Maija Vanga aģentūrai „France Press” norādījusi, ka līdz brīdim, kamēr pastāvēs ierobežojumi un uzraudzības mehānismi, sievietēm tiks liegtas viņu reproduktīvās tiesības. Viņa arī norādījusi, ka diemžēl izmaiņas politikā galvenokārt ir saistītas ar ekonomiskiem apsvērumiem. Līdzīgu viedokli paudis arī „Amnesty International” pārstāvis Viljams Nī, kurš prognozē, ka divu bērnu politika neapturēs piespiedu sterilizāciju, piespiedu abortus un valdības kontroli pār dzimstību.

Taču atsevišķi eksperti prognozē, ka arī līdz ar jaunās divu bērnu politikas ieviešanu situācija valstī varētu arī īpaši nemainīties. Pirmkārt, jau tāpēc, ka viena bērna esamība daudzās ģimenēs tiek uzskatīta par iesakņojušos normu. Otrkārt, tiek atzīts, ka, pieaugot labklājības līmenim, īpaši pilsētās dzīvojošās ģimenes izvēlas bērnus radīt vai nu ļoti vēlu, vai arī atteikties no tiem pilnībā, dodot priekšroku karjeras izaugsmei un lielākiem ieņēmumiem. Treškārt, liels kavēklis ir arī pastāvošās tradīcijas, kas uzliek bērniem pienākumu rūpēties arī par saviem vecākiem, viņiem sasniedzot pensijas vecumu.

Divu bērnu politikas atbalstītāji arī norāda, ka jebkurā gadījumā demogrāfiskās pārmaiņas reāli būs iespējams tikai pēc vairākām desmitgadēm, turklāt arī iepriekšējie likuma atvieglojumi nav noveduši pie strauja bērnu skaita pieauguma.

Patlaban Ķīna ir iedzīvotāju ziņā lielākā valsts pasaulē – 1,37 miljardi. Tomēr šobrīd tā ir novecojoša valsts ar sarūkošu darbaspēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti