Ķīnā atkal aug Covid-19 izplatība un neapmierinātība ar ierobežojumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Covid-19 izplatība turpinās visā Ķīnā, un diennaktī reģistrēto inficēšanās gadījumu skaits sasniedzis jaunu rekordu. Pieaugošais inficēšanās līmenis rada spiedienu uz valsts vadību, kura ir izvēles priekšā – paciest zināmu vīrusa izplatības turpināšanos vai atgriezties pie stingriem Covid "nulles politikas" ierobežojumiem, lai apturētu uzliesmojumu ekonomikas dēļ. Iedzīvotāju vidū pieaug neapmierinātība.

Ķīnā atkal aug Covid-19 izplatība un neapmierinātība ar ierobežojumiem
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

Ķīna ceturtdien ziņoja par vairāk nekā 31 000 jaunu inficēšanās gadījumu pēdējās diennakts laikā. Tas ir jauns rekords, kas pārspēj aprīļa vidū reģistrēto inficēto skaitu – nepilnus 29 000. Toreiz valsts finanšu centrs – Šanhaja – nonāca vairākas nedēļas ilgā karantīnā, kuras laikā iedzīvotājiem bija grūti piekļūt pārtikai un medicīnas pakalpojumiem.

Ierobežojumi kaitē ekonomikai

Eksperti min, ka pie vainas uzliesmojumam ir ļoti zemais vakcinēto līmenis un Ķīnas vakcīnu zemā efektivitāte. Taču ne tikai tas. Jaunais saslimšanas vilnis vērojams pēc tam, kad Ķīnas valdība ieviesa izmaiņas savā "nulles Covid" politikā, mīkstinot stingro pieeju ierobežojumiem.

Nulles politika ir nepārprotami izglābusi dzīvības, taču tā arī devusi triecienu Ķīnas ekonomikai un iedzīvotāju ikdienai.

Saskaņā ar izmainīto politiku varasiestādēm tagad jābūt mērķtiecīgākām savos ierobežojumos un jācenšas izvairīties no plašiem karantīnas režīmiem un testēšanas, kas ir milzu slogs ekonomikai un apgrūtinājums iedzīvotājiem.

Samazināts arī karantīnas laiks, atsevišķos gadījumos ļaujot no tās izvairīties vispār. Tomēr, pieaugot Covid-19 gadījumu skaitam, vairākas pilsētas ir spiestas masveida cilvēku testēšanu atsākt un būvēt arī pagaidu slimnīcas.

Valdība necietīs kovida izplatību

"Domāju, ka valdība ir bijusi diezgan skaidra attiecībā uz to, ka tā necietīs kovida izplatību," spriež Džeimss Meigers, ziņu aģentūras "Bloomberg" žurnālists Pekinā.

"Atvieglotie pasākumi, kas tika izziņoti pirms desmit dienām, nebija jāuztver kā valdības atvērtība tolerancei pret vīrusa izplatību.

Tādēļ arvien vairāk dzīvojamās ēkas Pekinā ir lokdaunā, tādēļ redzam arvien vairāk ierobežojumu. Mēs redzam indikācijas, ka valdība joprojām ir nopietna attiecībā uz centieniem kontrolēt inficēšanās līmeni, kas Pekinā un citās lielajās pilsētās – kā Guandžou un Čuncjinā – šobrīd netiek kontrolēts."

Rosība tādās lielās pilsētās kā Pekinā, Guandžou un Čuncjinā ir teju apstājusies, jo Covid-19 izplatās publiskās vietās. Lai gan nav izziņota karantīna pilsētas mērogā, plaši izplatītie ierobežojumi arvien vairāk paralizē saimniecisko darbību.

Iedzīvotāji neapmierināti ar ierobežojumiem

Pekinā vairāki dzīvojamie kompleksi uz laiku ir slēgti, tāpat kā daudzas biroju ēkas, veikali un izklaides vietas. Ierobežojumiem kļūstot stingrākiem un plašākiem, cilvēku neapmierinātība turpina augt. Piemēram, pagājušajā nedēļā milzīgu sašutumu izraisīja ziņas par kāda mazuļa nāvi, jo kovida ierobežojumu dēļ mediķi nespēja laikus sniegt viņam nepieciešamo palīdzību. Taisnību vēlas izcīnīt arī kāds vīrietis, kurš zaudējis tēvu.

"Es nevēlos, lai kas tāds atkārtotos Ķīnā vai jebkur citur pasaulē. Karantīna un ātrās palīdzības brigāžu trūkums izraisīja mana tēva nāvi."

Izceļas protesti "iPhone" tālruņu ražotnē

Lielu uzmanību ārpus Ķīnas robežām šonedēļ piesaistīja darbinieku protests Džendžou pilsētā esošajā rūpnīcā, kur atrodas uzņēmuma "Apple" lielākā "iPhone" viedtālruņu ražotne.

Simtiem rūpnīcas strādnieku protestēja pret stingrajiem ierobežojumiem un iesaistījās sadursmēs ar drošības darbiniekiem. Teju visa Džendžou pilsēta no piektdienas tiks slēgta uz piecām dienām. Iedzīvotājiem paaugstināta riska rajonos būs jāpaliek mājās, savukārt citiem tiek ieteikts nepamest savas dzīvesvietas, ja vien tas nav nepieciešams.

Rūpnīca pieder Taivānas tehnoloģiju uzņēmumam "Foxconn", kas telefonus ražo pēc "Apple" pasūtījuma. Sociālajos medijos ievietotos video redzams, kā policisti, tērpušies aizsargtērpos, spārda un ar nūjām un metāla stieņiem sit protestā iesaistītos strādniekus.

Atsevišķi strādnieki savukārt jaukuši žogus, metuši policistiem ar pudelēm un dauzījuši policijas mašīnas. Tiek ziņots, ka protestē darbā rūpnīcā pieņemtie jaunie strādnieki. Viņi tika nolīgti pēc tam, kad daļa iepriekšējo darbinieku rūpnīcu bija pametuši.

Pagājušajā mēnesī kovida izplatības dēļ rūpnīcā tika noteikts karantīnas režīms, bet daļai strādnieku izdevās izkļūt. Darbā jaunpieņemtie protestēja, jo uzskatīja, ka uzņēmums nepilda dāsnos darba apmaksas solījumus, kā arī pauda bažas par dzīves apstākļiem kovida dēļ. Šajā rūpnīcā darbinieki dzīvo uz vietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti