Ķīna atbild uz savu mediju ierobežošanu ASV - izraidīs amerikāņu žurnālistus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ķīna izraidīs vairākus amerikāņu žurnālistus, atbildot uz Vašingtonas lēmumu ierobežot ķīniešu mediju darbību ASV. Tas ir kārtējais apliecinājums saspīlējumam starp abām lielvarām. Vašingtona un Pekina arī ir iesaistījušās apvainojumu spēlē saistībā ar jauno koronavīrusa pandēmiju.  

ĪSUMĀ:

  • Ķīna izraida “The New York Times”, “Wall Street Journal”, “Washington Post” žurnālistus,
  • Viņiem 10 dienu laikā ir jānodod savas preses kartes un jāpamet valsts.
  • Viņi nedrīkstēs turpināt darbu arī Honkongā un Makao.
  • Lēmums varētu attiekties uz vismaz 13 žurnālistiem.
  • Tramps nesen piemēroja “ārvalstu pārstāvniecības” statusu pieciem Ķīnas medijiem.
  • Tas nozīmē, ka turpmāk šo mediju darbiniekus ASV pielīdzinās diplomātiem.
  • Kāda ASV amatpersona: Šie mediji - Ķīnas Kompartijas propagandas mašīnas.
  • ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo žurnālistiem pauda nožēlu par Ķīnas lēmumu.

Ķīna trešdien, 18. martā, paziņoja, ka ASV laikrakstu “The New York Times”, “Wall Street Journal” un “Washington Post" žurnālistiem, kuru akreditācija beigsies šogad, desmit dienu laikā ir jānodod savas preses kartes un jāpamet valsts.

Viņi nedrīkstēs turpināt darbu arī Ķīnas daļēji autonomajās teritorijās Honkongā un Makao.

Ķīnas Ārvalstu korespondentu klubs ziņo, ka Pekinas lēmums varētu attiekties uz vismaz 13 žurnālistiem. Minētajiem laikrakstiem un vēl vairākiem ASV medijiem būs arī jāsniedz informācija par saviem darbiniekiem, finansēm un nekustamajiem īpašumiem Ķīnā.

Ķīna atbild uz savu mediju ierobežošanu ASV - izraidīs amerikāņu žurnālistus
00:00 / 02:52
Lejuplādēt

Šādi Pekina atbildēja uz ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas neseno lēmumu piemērot “ārvalstu pārstāvniecības” statusu pieciem Ķīnas valdības kontrolētiem medijiem. Tas nozīmē, ka turpmāk šo mediju darbiniekus ASV pielīdzinās diplomātiem. Vašingtona arī samazināja atļaujamo Ķīnas pilsoņu skaitu, ko šie mediji drīkst nodarbināt ASV.

Kāda augsta stāvoša ASV Valsts departamenta amatpersona televīzijas kanālam CNN sacīja, ka šie mediji ir daļa no Ķīnas Komunistiskās partijas propagandas mašīnas, kuras uzdevums ir apkalpot Ķīnas valdības intereses.

Ķīnas Ārlietu ministrija paziņoja, ka lēmums izraidīt valstī strādājošo ASV mediju žurnālistus ir “likumīga un attaisnojama pašaizsardzība, atbildot uz nepamatoto vēršanos pret Ķīnas medijiem ASV”.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo žurnālistiem pauda nožēlu par Ķīnas lēmumu.

“Jūs visi zināt, kādas ir jūsu tiesības. Jūs varat man uzdot jebkādus jautājumus, bet es jums atbildu. Mēs zinām, ka šāda brīvība nepastāv Ķīnā. Protams, ķīnieši apgalvos, ka viņi vēlas, lai jūs zinātu vairāk par viņu valsti. Tajā pašā laikā ķīnieši liedz iespēju pasaulei uzzināt, kas patiešām notiek viņu valstī. Man ir žēl par Ķīnas lēmumu vēl vairāk sašaurināt ārvalstu mediju iespējas tur brīvi strādāt laikā, kad informācija un atklātība var glābt daudzu cilvēku dzīvību. Es ceru, ka viņi pārdomās,” sacīja Pompeo.

Žurnālistu izraidīšana ir kārtējais apliecinājums dziļajām domstarpībām starp pasaules divām lielākajām ekonomikām. Neuzticību vienai pret otru vairo arī jaunā koronavīrusa pandēmija.

ASV prezidents Tramps un valsts sekretārs Pompeo regulāri ir apsūdzējuši Ķīnu jaunā koronavīrusa izplatībā pasaulē, uzsverot, ka tā uzliesmojums sākās Uhaņas pilsētā. Tramps to apzināti ir dēvējis par “Uhaņas vīrusu” un “ķīniešu vīrusu”, ignorējot Pasaules Veselības organizācijas terminoloģiju, kas neizceļ vīrusa ģeogrāfisko izcelsmi.

Savukārt Ķīnas amatpersonas izplata sazvērestības teoriju, ka jauno koronavīrusu uz Ķīnu esot atveduši amerikāņu karavīri, kuri pērn oktobrī piedalījās Pasaules karavīru sporta spēlēs Uhaņā.  

KONTEKSTS:

Jaunā koronavīrusa izraisītā saslimšana "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā. Vēlāk Pasaules Veselības organizācija novērtēja, ka Covid-19 saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu Covid-19 izplatīšanos.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 13. marta līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti