Ķīna 18 mēnešus pēc aizturēšanas divus kanādiešus apsūdz spiegošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīna oficiāli apsūdzējusi divus kanādiešus spiegošanā. Tas noticis vairāk nekā 18 mēnešus pēc tam, kad viņi tika arestēti. Šāds Pekinas solis tiek uztverts kā atbildes reakcija uz Kanādas tiesas lēmumu turpināt procesu par Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja „Huawei” finanšu direktores Menas Vaņdžou izdošanu Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV).

Ķīna 18 mēnešus pēc aizturēšanas divus kanādiešus apsūdz spiegošanā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Abi kanādieši – bijušais diplomāts Maikls Kovrigs un uzņēmējs Maikls Spavors – tika aizturēti pagājušā gada sākumā. Proti, deviņas dienas pēc tam, kad Kanāda 2018. gada decembrī aizturēja Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja „Huawei” finanšu direktori Menu Vaņdžou. „Huawei” dibinātāja Žeņa Dženfei meitas aizturēšana Vankūveras lidostā notika pēc ASV varas iestāžu lūguma. Savienotās Valstis pieprasa Menas izdošanu, jo viņai ASV izvirzītas apsūdzības par Savienoto Valstu noteikto sankciju pret Irānu pārkāpšanu.

Lai gan oficiāli nekāda saistība nav minēta, kanādiešu aizturēšana, domājams, ir atriebība par Menas aizturēšanu. Līdz šim vīriešiem netika oficiāli izvirzītas nekādas apsūdzības. Bet tagad, 18 mēnešus pēc aizturēšanas, Ķīnas Augstākā tautas prokuratūra paziņoja, ka tā ir sākusi kriminālvajāšanu pret abām personām.

Kanādieši tiek turēti aizdomās par „spiegošanu ārvalstu labā” un par „valsts noslēpumu nodošanu”.

Ķīnas Ārlietu ministrija skaidroja, ka apstākļi, kas saistīti ar lietu, ir „sevišķi nopietni un nozieguma fakti ir skaidri, un pierādījumi pietiekami”. Šis tiek uztverts kā nākamais Ķīnas atbildes solis, jo pirms dažām nedēļām Kanādas tiesa nolēma, ka process Menas izdošanai turpināsies.

Mena pret vairāk nekā 6 miljonu eiro lielu drošības naudu tikusi atbrīvota un laiku pavada savrupmājā Vankūverā. Tikmēr abi kanādieši joprojām ir pakļauti necaurspīdīgajai sodu sistēmai. Kanādas premjerministrs Džastins Trudo paziņoja, ka saistībā ar Covid-19 pandēmiju tika pārtrauktas reizi mēnesī iespējamās konsulārās vizītes pie abiem vīriešiem. Pekina uzsver, ka pagaidām šī iespēja netiks atjaunota.

Ķīnas Ārlietu ministrija iepriekš ir apgalvojusi, ka abiem aizturētajiem ir laba veselība un ka iestāde, kurā abi tiek turēti, atrodas „reģionā, kuru īpaši nav skāris „Covid-19”. Pērn gan tika ziņots, ka abi vīrieši sākotnējā aizturēšanas posmā tikuši nopratināti pat 8 stundas dienā un diennaktīm ilgi turēti telpās ar ieslēgtu mākslīgo apgaismojumu.

Eksperti pieļāvuši, ka lietas izskatīšana pret abiem kanādiešiem varētu notikt slepenībā un ātri, aptuveni pusgada laikā. Turpretim Menas lieta varētu ieilgt pat uz vairākiem gadiem.

Kanādas premjers uzsvēris, ka Menas liktenis jāatstāj Kanādas tiesu ziņā.

Diplomātiskās attiecības starp Otavu un Pekinu jau ilgāku laiku ir bijušas sarežģītas. Pēc Menas aizturēšanas Ķīna ne tika arestēja iepriekš minētos kanādiešus, bet vēl diviem Kanādas pilsoņiem piesprieda nāvessodu par narkotiku kontrabandu. Šie notikumi atstājuši sekas arī uz tirdzniecības attiecībām starp abām valstīm. Pekina ir bloķējusi miljardiem dolāru vērto Kanādas lauksaimniecības eksportu.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti