Pusdiena

Zane Mače par piketu pie prezidenta pils, kurā prasa atbrīvot Ansi Ataolu Bērziņu

Pusdiena

Pusdiena 28.03.2018

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns viesojas Ķīnā

Kims Čenuns vizītē Ķīnā sola veicināt kodolatbruņošanos Korejas pussalā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Negaidītā vizītē Ķīnas Tautas Republikā ieradies Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns, kurš sarunās ar kaimiņvalsts vadītāju Sji Dzjiņpinu solījis veicināt kodolatbruņošanos Korejas pussalā. Saskaņā ar vietējo mediju ziņoto Kims Pekinā apstiprinājis, ka ir gatavs attiekties no kodolieročiem, savukārt Ķīnas prezidents Sji pieņēmis uzaicinājumu doties atbildes vizītē uz Ziemeļkoreju.

Kima Čenuna Ķīnas apmeklējums ir viņa pirmā ārvalstu vizīte kopš stāšanās valsts vadītāja amatā 2011. gadā. Politikas eksperti jau iepriekš pieļāva iespēju, ka abas sabiedrotās valstis centīsies saskaņot pozīciju pirms gaidāmajām sarunām ar Dienvidkorejas un ASV līderiem.

Kima Čenuna vizīte Pekinā notika lielā slepenībā un apstiprināta pēc vairāku dienu spekulācijām. Baumas uzvirmoja jau nedēļas sākumā pēc tam, kad Pekinā no Ziemeļkorejas ieradās specvilciens, līdzīgs tam, kādu savulaik izmantoja Kima tēvs un iepriekšējais līderis Kims Čenirs.

Vizīte ilga no svētdienas līdz otrdienai, kad specvilciens devās atpakaļ uz Ziemeļkoreju. Trešdien Ķīnas un Ziemeļkorejas valsts mediji apstiprināja, ka ar vilcienu bija ieradies Kims Čenuns, kas līdz ar to ir viņa pirmā zināmā ārvalstu vizīte kopš stāšanās amatā 2011.gadā.

Pekinā Kims ieradās kopā ar savu dzīvesbiedri Ļi Soldžu un banketā tikās ar Ķīnas prezidentu Sji Dziņpinu un viņa sievu, ziņo Ķīnas oficiālā ziņu aģentūra "Sjiņhua".

Kimam ar Sji bija „veiksmīgas sarunas”, vēsta “Sjiņhua”. Ķīna joprojām ir Ziemeļkorejas galvenais ekonomiskais sabiedrotais  par spīti tam, ka arī Pekina pērn ieviesa smagas ANO Drošības padomes sankcijas pret Phenjanu saistībā ar tās raķešu un kodolprogrammu.

Kims vizītes laikā teicis, ka „Dienvidkorejai un Savienotajām Valstīm ir jāatbild uz [Ziemeļkorejas] centieniem ar labu gribu, jārada miera un stabilitātes atmosfēra”.

Analītiķi norāda, ka viena no Phenjanas prasībām ir ASV atteikšanās no kodolgarantijām Dienvidkorejai.

“Es uzskatu, ka uzlabojumi Ziemeļkorejas un Ķīnas attiecībās pirms Koreju samita un ASV un Ziemeļkorejas samita palīdzēs atrisināt Korejas pussalas problēmas, panākt kodolatbruņošanos un nodrošināt mieru,” vērtē Dienvidkorejas apvienošanās ministrijas pārstāvis Baiks Taihjuns

Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra KCNA vizīti tikmēr nosauca par svarīgu soli divpusējo attiecību uzlabošanā.

Kims uzaicinājis Sji ierasties vizītē Ziemeļkorejā, un Ķīnas prezidents ielūgumu „ar prieku” pieņēmis, ziņo Ziemeļkorejas mediji.

Vašingtona tikmēr apstiprinājusi, ka Ķīna otrdien Trampa administrācijai sniegusi izklāstu par Kima un Sji tikšanās gaitu. Baltais nams paziņoja, ka tikšanos un kopējo diplomātisko progresu uzskata par ASV virzītās „maksimāla spiediena kampaņas” rezultātu pret Ziemeļkoreju.

Tramps Čenuna vizīti komentējis sociālajā vietnē “Twitter”, norādot, ka viņam ir cerība par mieru Korejas pussalā, taču neatkarīgi no šiem notikumiem, tiks saglabātas visas sankcijas un maksimālais spiediens pret Phenjanu.

Dienvidkoreja paziņoja, ka arī sagaida detalizētu izklāstu par vizītē pārrunāto, tāpat Japāna. Tokija vienlaikus uzsvēra, ka „svarīgs ir nevis dialogs dialoga pēc”, bet pārbaudāma, neatgriezeniska un pilnīga Ziemeļkorejas attiekšanās no kodolieroču un ballistisko raķešu programmas.

KONTEKSTS:

ASV prezidents Donalds Tramps marta sākumā paziņoja, ka vienošanās ar Ziemeļkoreju ir procesā”, viņš arī atzina, ka ir piekritis tikties ar Ziemelķorejas līderi Kimu Čenunu.

Ja ASV prezidenta tikšanās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu tiešām  notiks, tad Tramps kļūs par pirmo amatā esošo ASV prezidentu, kurš jelkad ticies ar Ziemeļkorejas vadītāju.

 ASV un Ziemeļkorejas attiecības jau ilgstoši ir zemākajā punktā, Ziemeļkorejai regulāri draudot ASV ar kodoluzbrukumu un veicot bīstamus raķešu izmēģinājumus.  Abi līderi iepriekš viens otru ir publiski apsaukājuši augstām amatpersonām necienīgos vārdos un kā lielāko ienaidnieku pieminējuši Jaunā gada uzrunās. Ziņa par to, ka Tramps un Čenuns varētu tikties,  izskanēja 9. martā.

Tikmēr Ķīna ir vistuvākais Ziemeļkorejas partneris, tā piegādā gandrīz visu pārtiku un palīdzību. Taču pēdējā laikā attiecības pasliktinājušās, jo Ķīna apņēmusies ievērot starptautiskā sankcijas, kas vērstas pret Ziemeļkorejas kodolprogrammu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti