Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija apliecina britu secinājumus Skripaļa lietā

Starptautiskā Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija ir apliecinājusi Lielbritānijas secinājumus par to, ka bijušais krievu spiegs Sergejs Skripaļs un viņa meita Jūlija Lielbritānijas pilsētā Solsberi ir saindēti ar indīgu ķīmisku vielu. Vienlaikus tā atturējās atklāt, vai šī viela bija Padomju Savienībā radītā “Novičok”.

Organizācija iegūtos paraugus no uzbrukuma vietas Solsberi, pārbaudījusi četrās neatkarīgās laboratorijās, norādījusi ziņu aģentūra „Deutsche Welle”. Rezultāti parāda, ka pret Skripaļiem izmantotā viela bijusi toksiska, turklāt ar augstu tīrības pakāpi.

Ziņojumā arī norādīts, ka ekspertu pārbaudēs šī indīgā viela atrasta gan notikuma vietas paraugos, gan arī saindēto cilvēku asinīs.

Hāgā bāzētā ķīmisko ieroču uzrauga ziņojumā nebija minēts vielas avots vai nosaukums, tādējādi apstiprinot vien faktu par Lielbritānijas varasiestāžu secinājumiem, ka uz tās zemes ticis izmantots ķīmiskais ierocis, bet nenorādot tieši uz vainīgo.

Londona uzskata, ka par uzbrukumu Solsberi ir atbildīga Maskava, kura pret Skripaļiem izmantojusi ķīmisko vielu „Novičok”. Arī Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons pārbaužu rezultātus nosaucis par vairāk nekā pārliecinošiem, uzsverot, ka nav neviena cita racionāla izskaidrojuma, kā vien tas, ka uzbrukumu īstenojusi Krievija.

Šis ir pirmais gadījums kopš Otrā pasaules kara, kad kādā no Eiropas valstīm izmantoti ķīmiskie ieroči. Saistībā ar notikušo pasliktinājušās Maskavas attiecības ar Londonu un Rietumiem, abām pusēm kopumā izraidot vairāk nekā 100 diplomātu.

Nākamnedēļ tiks sasaukta Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas sanāksme, kurā tiks spriests par nākamajiem soļiem.

Britu valdība sasaukusi arī Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes sēdi.  Diskusija Apvienotajās Nācijās gaidāma nākamajā nedēļā.  

Krievijas amatpersonas joprojām noliedz savu vainu un apsūdzības sauc par pret Krieviju vērstu kampaņu.

Jūlija Skripaļa no slimnīcas izrakstīja pirmdien, un viņa atteicās no Krievijas vēstniecības piedāvātās palīdzības. Sergejs Skripaļs joprojām atrodas slimnīcā, bet ārsti viņa stāvokli vairs neraksturo kā kritisku.

KONTEKSTS:

Lielbritānijā 4.martā ar nervus paralizējošu vielu tika saindēts 66 gadus vecais bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa 33 gadus vecā meita Jūlija. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja nāca klajā ar paziņojumu, ka Krievija ir iesaistīta šajā indēšanā. Kremlis to noliedz.

Zināms, ka Skripaļiem uzbrukts ar Krievijā izstrādāto nervus paralizējošo vielu "Novičok". Pirms aptuveni mēneša viņi tika atrasti Solsberijā bez samaņas uz soliņa parkā.

Saistībā ar šo lietu vairākas rietumvalstis 26.martā paziņoja, ka izraidīs Krievijas diplomātus - kopumā ap 100 cilvēku. Vienu diplomātu - Krievijas vēstniecības Latvijā otro sekretāru - izraidīja arī Latvija. Krievija atbildēja 30. martā, izraidot vairāku Eiropas valstu diplomātus.

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti