Kima Čenuna un Donalda Trampa tikšanās joprojām tiek gatavota

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns joprojām vēlas tikties ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, tā pēc sestdien, 26.maijā, negaidīti notikušās tikšanās starp Ziemeļkorejas un Dienvidkorejas vadītājiem paziņoja abas puses. Arī Tramps, kurš šonedēļ bija atcēlis jūnijā paredzēto samitu ar Kimu Singapūrā, tagad ir sacījis, ka tikšanās joprojām tiek gatavota.

Kims Čenuns sestdien satikās ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džeīnu abu valstu pierobežā. Par šo sarunu iepriekš netika publiski izziņots.

Pēc otrās tikšanās Dienvidkoreja izplatīja video ierakstu ar dramatisku mūziku. Tajā ir redzams, kā abi politiķi spiež viens otram roku un uz atvadām pat apkampjas. Sanāksmē piedalījās arī Kima Čenuna māsa. 

Kims pauda pateicību Munam par ieguldījumu, organizējot tikšanos ar Trampu.  Plānots, ka abas Korejas jau nākamnedēļ rīkos augsta līmeņa sarunas.  

Kima Čenuna un Donalda Trampa tikšanās joprojām tiek gatavota
00:00 / 01:18
Lejuplādēt

Oficiālajos abu pušu paziņojumos tika norādīts, ka Kims joprojām ir gatavs tikties ar Trampu 12. jūnijā Singapūrā, lai cita starpā runātu par Korejas pussalas atbrīvošanu no kodolieročiem. Tomēr līdz galam nav skaidrs, kas īsti ar to tiek domāts.

Arī Tramps sestdienas vakarā apstiprināja, ka tikšanās joprojām tiek gatavota. Lai arī vēl pirms dažām dienām viņš pats to bija atcēlis.

“Es domāju, ka te ir daudz labās gribas. Manuprāt, cilvēki vēlas redzēt, ka mēs varam noorganizēt šo tikšanos un panākt progresu. Ja mēs varēsim to izdarīt un gūt panākumus Korejas pussalas atbruņošanā no kodolieročiem, tas būtu lielisks iznākums gan Ziemeļkorejai, gan Dienvidkorejai, gan Japānai, gan visai pasaulei, gan ASV un Ķīnai,” paziņoja Tramps.

“Daudzi cilvēki pie tā strādā. Viss labi attīstās. Mēs joprojām plānojam tikšanos 12. jūnijā Singapūrā. Te nekas nav mainījies. Un tad redzēsim, kas notiks,” sacīja Tramps.

Arī Baltais nams apstiprinājis, ka uz Singapūru devusies ASV delegācija, kas gatavojas sarunām.   

Ir noprotams, ka Ziemeļkoreja būtu gatava samazināt savu atomieroču arsenālu apmaiņā pret starptautisko sankciju atcelšanu. Tomēr nav skaidrs, vai Phenjana būtu gatava pilnībā atteikties no savas kodolprogrammas, jo tā nodrošina Kima režīma un Ziemeļkorejas valsts pastāvēšanu.

Kimu varētu baidīt gāztā Lībijas diktatora Muamara Kadafi liktenis. Arī viņš pirms aptuveni 15 gadiem nolēma vienoties ar toreizējo ASV prezidentu Džordžu Bušu par atteikšanos no sava kodolarsenāla apmaiņā pret ekonomiskiem labumiem no Rietumiem. Tomēr dažus gadus vēlāk viņa režīms tika gāzts Arābu pavasara laikā un pats Kadafi nogalināts. Tādēļ tas, ka ASV amatpersonas nesen vairākkārt lietoja Lībiju kā piemēru Ziemeļkorejas atbruņošanai, varētu vēl vairāk satraukt Phenjanu.

KONTEKSTS:

Ziemeļkorejas un Dienvidkorejas līderu pirmā tikšanās kļuva par kulmināciju abu valstu attiecību uzlabošanas procesā, kas sācies pirms dažiem mēnešiem. Eksperti pieļāva, ka šī tikšanās bruģēs ceļu uz Kima Čenuna un ASV prezidenta Donalda Trampa tikšanos. Par ASV un Ziemeļkorejas līderu sarunām 12. jūnijā Singapūrā tika panākta vienošanās, taču šonedēļ Tramps paziņoja, ka šī tikšanās nenotiks Ziemeļkorejas naidīgās retorikas dēļ. Abas valstis gan pauda, ka tikšanās var notikt nākotnē.     

Kopš Korejas kara noslēgšanās, kurā ASV karoja Dienvidkorejas pusē, neviens Savienoto Valstu prezidents līdz šim nav ticies ar nevienu Ziemeļkorejas līderi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti