«Ķīlnieku diplomātija» – Ķīnas centieni atbrīvot «Huawei» finanšu direktori

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēdējo dažu dienu laikā pasaules mediju uzmanību sev atkal piesaistījusi Ķīna. Šīs valsts tiesa kādam spiegošanā apsūdzētam Kanādas pilsonim piespriedusi 11 gadu cietumsodu, bet vēl vienam kanādietim narkotiku kontrabandas lietā 15 gadi ieslodzījumā aizstāti ar nāvessodu. Iemesls šādiem spriedumiem ir nesaskaņas Otavas un Pekinas starpā, ko radīja Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja „Huawei” finanšu direktores Menas Vaņdžou aizturēšana Kanādā. Pekina tagad tiek vainota „ķīlnieku diplomātijas” īstenošanā, lai panāktu sev vēlamu rezultātu, proti, Menas atbrīvošanu.

«Ķīlnieku diplomātija» – Ķīnas centieni atbrīvot «Huawei» finanšu direktori
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ķīnas un Kanādas attiecības ievērojami pasliktinājušās kopš 2018. gada nogales, kad Kanādā tika aizturēta Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja „Huawei” finanšu direktore Mena Vaņdžou. Viņa ir „Huawei” dibinātāja un vadītāja Žeņa Dženfei meita. Sievietes izdošanu saistībā ar apsūdzībām par Irānai noteikto sankciju pārkāpšanu pieprasa Amerikas Savienotās Valstis.

Neilgi pirms Menas aizturēšanas Kanādas pilsonim Robertam Loidam Šellenbergam narkotiku kontrabandas lietā tika piespriests 15 gadu ieslodzījums. Tomēr pēc tam, kad Kanādā tika aizturēta Mena, augstākas instances tiesa atcēla Šellenbergam piespriesto sodu kā nepietiekamu un lika lietu izskatīt no jauna. Rezultātā kanādietim piesprieda nāvessodu, un šonedēļ Ķīnas tiesa, kurai tas bija jāapstiprina, sodu atstāja spēkā.

Tiesa, ar šo lietu viss nebeidzas. Pēc „Huawei” finanšu direktores aizturēšanas Ķīnā tika apcietināti un apsūdzēti spiegošanā divi Kanādas pilsoņi – Maikls Spavors un Maikls Kovrigs. Spavoram, kurš strādāja biznesa un citos projektos Ziemeļkorejā, Ķīnas tiesa šonedēļ piesprieda 11 gadu cietumsodu. Otra aizturētā – bijušā diplomāta Maikla Kovriga – lietā spriedums vēl nav pasludināts, tomēr nav pamata domāt, ka tas varētu būt krasi atšķirīgs.

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo Spavoram pasludināto spriedumu nodēvēja par pilnīgi nepieņemamu un netaisnīgu, norādot, ka tiesas process nav bijis caurskatāms un nav atbildis starptautiskajām tiesībām.

To uzsvēra arī Kanādas vēstnieks Pekinā Dominiks Bārtons, kurš pirms sprieduma paziņošanas bija ieradies pie tiesas nama: “Mēs stingri nosodām šo lēmumu, kas pieņemts pēc tiesas procesa, kurā trūka godīguma un caurskatāmības. Šajā grūtajā laikā mūsu domas ir ar Maiklu un viņa ģimeni. Mēs jau no paša sākuma esam uzstājuši, ka Maikls Spavors un Maikls Kovrigs ir aizturēti patvaļīgi, un mēs turpināsim pieprasīt viņu nekavējošu atbrīvošanu. Mēs turpināsim nenogurstoši strādāt, lai nodrošinātu viņu brīvību.”

Saspīlējumam pastiprinoties, brīdinājumu Ķīnai preses konferencē izteica Kanādas opozīcijas līderis Erins O’Tūls, kurš neslēpa, ka jāapsver arī Pekinas olimpisko spēļu boikots. „Pekinai ir jāzina, ka pasaule vēro. Tā vēro genocīdu, kas tiek vērsts pret uiguriem. Tā vēro notiekošo Honkongā un vēro situāciju ar Šellenberga kungu, Spavora kungu un Kovriga kungu. Pasaule skatās,” sacīja O’Tūls.

Lai gan atklāti tas nav ticis pausts, tiek uzskatīts, ka Ķīna cenšas panākt Kanādas piekāpšanos un „Huawei” finanšu direktores atbrīvošanu.

Starptautisko lietu analītiķis Maikls Bočurkivs uzskata, ka pēdējo dienu notikumi pavisam noteikti ir dēvējami par „ķīlnieku diplomātiju”: „Tas nav nekas cits kā „ķīlnieku diplomātija”, kaut kas, ar ko Pekina pēdējo gadu laikā jau ir kļuvusi slavena. Un, ja runājam par 15 gadu ilga cietumsoda atcelšanu un nāvessoda piespriešanu, tas ir diezgan neticami.”

Bočurkivs intervijā telekanālam „Al Jazeera” vērsa uzmanību uz to, ka Ķīnas tiesu lēmumi tikuši paziņoti zīmīgā laikā, proti, kad „Huawei” finanšu direktores lieta Kanādas tiesā par viņas izdošanu ASV tuvojas noslēgumam. Tiesas sēdes beigsies 20. augustā, bet lēmums par to, izdot vai neizdot 49 gadus veco Menu, tik drīz vēl netiks paziņots. Tāpat esot jāņem vērā arī potenciāla pirmstermiņa federālo vēlēšanu iespējamība Kanādā.

„Vēl viens faktors, par ko tik daudz nerunā saistībā ar laiku, kurā šie spriedumi tiek paziņoti, ir iespējama Kanādas federālo vēlēšanu tuvošanās. Un veids, kādā Ķīna spēlē savas diplomātijas spēles, ir nostādīt Rietumu līderus sarežģītā situācijā. Ja šie visi trīs kanādieši tiek notiesāti, tas varētu nākt par sliktu premjeram Trudo, kurš vēlas iegūt sev vairākumu,” norādīja Bočurkivs.

Arī analītiķis izteicis ideju par to, ka Kanāda varētu „spēlēt” vienādu spēli ar Pekinu un izspēlēt kārti par gaidāmo Pekinas olimpisko spēļu boikotu, tādējādi cenšoties norises ietekmēt no savas puses. Viņaprāt, kanādiešu atrašanās Ķīnā pašlaik nav droša un arī Kanādas sportistu došanās uz spēlēm, ņemot vērā pēdējos notikumus, nebūtu prātīga, jo tiem varētu draudēt briesmas. Paužot savas bažas, Bočurkivs atsaucās uz skandālu ar Baltkrievijas sportisti Tokijas spēļu laikā.

Kā tika secināts pavasarī veiktā aptaujā, 77% kanādiešu uzskata, ka Pekinas un Otavas attiecību uzlabošanās ir atkarīga tieši no Maikla Spavora un Maikla Kovriga likteņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti