Pasaules panorāma

Brazīlijas nemieri pāršalc pasauli

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma-Kaujas par sāls raktuvēm. Bērnu slimnīca Kijevā. Brazīlijā iebrukums Parlamenta ēkā

Kijivas bērnu slimnīcā jāslēpjas bumbu patversmē

Kijivas bērnu slimnīcā ar Latvijas samariešu atbalstu labiekārtota bumbu patvertne

Ar starptautisko palīgu, tostarp Latvijas Samariešu apvienības atbalstu, Kijivas 1. bērnu slimnīcā ir labiekārtota un izremontēta bumbu patvertne, slimnīca regulāri saņem arī pārtikas un citas palīdzības sūtījumus.

Kamēr slimnīcā ārstējas Ukrainas vismazākie pacienti, citi gādā, lai viņiem būtu kur patverties vismelnākajās stundās, kad Ukrainas galvaspilsētā skan gaisa trauksmes sirēnas un jāslēpjas no Krievijas izšautajām raķetēm.

Ukrainas Samariešu apvienības vadītāja Jana Levkovska rāda ceļu uz patvertni

"Kad ir gaisa trauksme, mēs visi pa šo ceļu ejam uz bumbu patvertni," rāda Ukrainas Samariešu apvienības vadītāja Jana Levkovska, kad ejam uz vietu, bez kuras ikdiena Kijivā vairs nav iedomājama.

"Tur bija drausmīgi, nebija ne gaismas, ne ūdens, ne siltuma. Tur bija kā karcerī…" par apstākļiem patvertnē pirms labiekārtošanas stāsta Levkovska.

Bumbu patvertne Kijivas 1. bērnu slimnīcā

Patvertne, kas te bijusi arī padomju laikos un kur bērnus ved līdz ar katru sirēnu, tagad iekārtota, cik vien iespējams  mājīgi. Ģenerators ražo elektrību, ir vieta gultām un, ja vien nepieciešams, te var veikt arī operācijas.

"Mēs speciali atvedām skābekli, ar kuru nodrošinām reanimāciju, un šeit zāle, un visas šīs rozetītes ir skābeklim bērniem, kam tas ir nepieciešams," rāda Levkovska.

Kā tas ir, kad skan trauksme un jāslēpjas bumbu patvertnē, saglabāts foto liecībās.

Šo drūmo vietu padarīt pieciešamu palīdzējuši vairāki starptautiskie partneri. To vidū ir arī Latvijas Samariešu apvienība, ar kuru, kā stāsta Jana, Kijiva ir nemitīgā kontaktā.

Uzraksts, kas liecina, ka bumbu patvertnes labiekārtošanu palīdzējušas finansēt dažādu Eiropas valstu samariešu organizācijas

"Ar Latvijas samariešiem sazināmies gandrīz katru minūti. Atliek tikai pateikt, kas ir vajadzīgs, un tas uzreiz tiek likts mašīnās, drīz jau ir pie mums."

Kijivas 1. bērnu slimnīca ne brīdi nav pārtraukusi darbu. Tā uzņem bērnus no visas Ukrainas, arī karā ievainotos. Drošības dēļ pašas slimnīcas telpās filmēt nedrīkst, bet teritorijā kara laikā ir izveidots arī centrs, kur ik dienu ierodas bērni ar īpašām vajadzībām, kam ir vajadzīga speciālistu aprūpe. Te strādā arī psihologi.

Kijivas 1. bērnu slimnīcas bumbu patvertne

"Palīdzam pārslēgties bērniem no vienas veida darbības uz citu, lai viņi emocionāli neiestrēgtu; kad ir notikuši sprādzieni, atslēgta elektrība, viņiem rodas galvā disonanse. Vai, piemēram, ir jākāpj pagrabā, kur ir daudz cilvēku. Mūsu uzdevums ir palīdzēt šiem bērniem pārslēgties," stāsta logopēde Jana Janovska.

Centrā dienas vada arī bērni, kuriem nav mājās elektrības un kuri šeit var mierīgos apstākļos uz brīdi paglābties no trauksmes. Gluži kā Artjoms, kurš ir dzimis un audzis Donbasā. Viņš karu pazīst jau no agras bērnības.

Artjoms ar karu saskāries jau no agras bērnības

"Mani draugi ir dažādās vietās, kāds Krivijrihā, kāds vēl kur citur, vispār esam izmētāti pa visu Ukrainu. Izrādās, ka esmu aizbraucis no visiem vistālāk – Kijivā," stāsta Artjoms.

Palīdzības sūtījuma izkraušana

Tikmēr pagalmā ir sākusies rosība. Mazliet nokavējušies, bet robežu laimīgi šķērsojuši kravas auto ar sūtījumiem no kaimiņiem un arī no Latvijas. Lielos saiņos ar Latvijas Samariešu apvienības atbalstu ir ziedotāju gādātās lietas – pārtika un citas nepieciešamās lietas – ģimenēm, kam kara dienās klājas visgrūtāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti