Kijevā izceļas sadursmes starp miliciju un nacionālistiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 8 mēnešiem.

Kijevā sestdienas naktī izcēlušās sadursmes starp miliciju un nacionālistiem, kurās ievainots un reanimācijā nokļuvis arī bijušais iekšlietu ministrs Jurijs Lucenko. Viņš bija ietekmīga amatpersona ieslodzījumā esošas bijušās premjers Jūlijas Timošenko kabinetā. Ukrainas nacionālisti spēlējuši aktīvu lomu eirointegrācijas atbalstītāju protestos. Tikmēr izskanējis, ka ASV plāno ieviest sankcijas pret pašreizējo Ukrainas iekšlietu ministru.

Sadursmes Kijevā piektdien vēlu vakarā izcēlās pie tiesas ēkas vairāku kilometru attālumā no Neatkarības laukuma jeb Maidana, kur jau vairākas nedēļas notiek eirointegrācijas atbalstītāju mītiņi. Nekārtības pie tiesas ēkas sākas pēc tam, kad trim ukraiņu nacionālistiem piesprieda sešu gadu cietumsodu par plāniem 2011.gadā uzspridzināt Ļeņina pieminekli no Kijevas netālu esošajā Borispoles pilsētā. Tiesa atzina, ka tas esot bijis valsts konstitucionālās iekārtas apdraudējums.

Atbalstīt notiesātos bija ieradušies protestētāju pūļi. Daļa opozīcijas aktīvistu, kas bija sapulcējušies zem ukraiņu nacionālistu partijas „Svoboda" karogiem, bloķēja milicijas specvienības „Berkut" autobusa izbraukšanu no ēkas teritorijas. Situācija saasinājās vēl vairāk, kad demonstranti apmētāja autobusa vējstiklus ar krāsu un to sāka kustināt.

Sadursmēs starp miliciju un demonstrantiem ievainojumus esot guvuši vairāki desmiti cilvēku. Tostarp bijušais Ukrainas iekšlietu ministrs Jurijs Lucenko.

Viņš bija viens no ietekmīgākajām amatpersonām bijušās premjeres Jūlijas Timošenko ministru kabinetā, un 2010.gadā arī nonāca apcietinājumā uz apsūdzību pamata par līdzekļu izšķērdēšanu un amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošu. Pagājušā gada pavasarī viņš tika apžēlots un atbrīvots.

Kā medijiem stāstīja Lucenko sieva Irina, viņi abi iekāpuši autobusā un mēģinājuši panākt, lai milicijas specvienības „Berkut" locekļi uzrāda dokumentus un noņemt sejas maskas. Kad viņi izkāpa no autobusa, to pašu pieprasīja arī sapulcējušies demonstranti, taču miliči sākuši sist cilvēkus, apgalvo Lucenko sieva. Viņas vīrs, kā bijušais iekšlietu ministrs, esot nostājies starp berkutiešiem un demonstrantiem, lai novērstu sadursmes. Taču saņēmis sitienu pa galvu ar steku. Pašlaik politiķis atrodas reanimācijā, bet ir pie samaņas. Viņa vadītās kustības „Trešā Ukrainas republika" preses dienests paziņojis, ka, saskaņā ar provizorisku informāciju, viņam diagnosticēta slēgta galvaskausa un smadzeņu trauma, smadzeņu satricinājums un trīs zemādas hematomas.

Kijevas prokuratūra sestdienas rītā paziņoja, ka ir sākusi kriminālizmeklēšanu - gan pret „Berkut" par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, gan pret mītiņotājiem.

Ukrainas nacionālisti spēlējuši aktīvu lomu eirointegrācijas atbalstītāju protestu kustībā, jo to uzskata par pretsvaru Krievijas ietekmei. Demonstranti Kijevas Neatkarības laukumā uzturējušies jau vairākas nedēļas, kaut gan salīdzinot ar protestiem drīz pēc Viļņas samita, mītiņotāju skaits vairs nav tik kupls.

Vienlaikus ASV Senātā tiek spriests par sankcijām pret Ukrainas amatpersonām saistībā ar vēršanos pret protestiem. Kā vēsta laikraksts „Ukrainskaja Pravda" atsaucoties uz avotiem Vašingtonā, melnajā sarakstā plānots iekļaut pašreizējo iekšlietu ministru Vitāliju Zaharčenko.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti