Panorāma

Baltkrievijā pastiprinās represijas, aktīvisti izmisuši

Panorāma

Žurnālistiem atpakaļceļā no hokeja čempionāta – šķēršļi

Hakeri uz laiku paralizē pasaulē lielākās gaļas ražotnes

Kibernoziedznieki mēģina izspiest naudu no pasaules lielākā gaļas pārstrādes uzņēmuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Par izspiedējvīrusa uzbrukumu pasaules lielākajam gaļas pārstrādes uzņēmumam “JBS” aizdomās tiek turēts Krievijas kibernoziedznieku grupējums. Uzbrukuma rezultātā daļēji apturēta uzņēmuma darbība, kas var ietekmēt gaļas cenas pasaulē.

“JBS” kiberuzbrukumu piedzīvojis dažas nedēļas pēc tam, kad līdzīgs hakeru uzbrukums notika ASV lielākajam degvielas cauruļvadam, apturot tā darbību.

Apturēts darbs kautuvēs

Kibernoziedznieki mēģina izspiest naudu no pasaules lielākā gaļas pārstrādes uzņēmuma
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Brazīlijā bāzētā multinacionālā kompānija “JBS” nedēļas nogalē piedzīvoja vērienīgu izspiedējvīrusa uzbrukumu, kā rezultātā darbu nācās pārtraukt uzņēmumam piederošajās kautuvēs un gaļas pārstrādes rūpnīcās ASV, Kanādā un Austrālijā.

Hakeri ielauzās uzņēmuma datorsistēmās un pieprasīja “JBS” izpirkumu par nozagtajiem datiem. Nav zināms, cik lielu izpirkuma maksu grupējums pieprasīja un vai uzņēmums to samaksāja.

“JBS” apgalvo, ka trešdien varētu atjaunot darbu vairumā ražotņu, kas cieta kiberuzbrukumā.

Kompānijas vadība uzskata, ka kiberuzbrukumu īstenoja hakeru grupējums no Krievijas. Kiberdrošības eskperti apgalvo, ka aizdomās turot grupējumu, kas ir pazīstams ar nosaukumiem “REvil” un “Sodinokibi”.

Uzņēmumā visā pasaulē strādā vairāk nekā 150 000 darbinieku. Tā klientu sarakstos ir neskaitāmi lielveikali, kā arī, piemēram, ātrās ēdināšanas restorāns “McDonald's”. Lai saprastu uzņēmuma apmērus, piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs JBS pārstrādā gandrīz ceturto daļu valsts liellopu gaļas un piekto daļu cūkgaļas.

Izmeklēšanā iesaistās arī ASV

ASV Federālais izmeklēšanas birojs ir uzsācis incidenta izmeklēšanu, paziņojusi Baltā nama preses sekretāre Karīna Žanpjēra. Viņa arī informēja, ka ASV valdība ir sazinājusies ar Krieviju.

“Baltais nams tieši vērsās pie Krievijas valdības un norādīja, ka atbildīgas valstis nedod patvērumu kibernoziedzniekiem. Mūsu kiberdrošības aģentūras sniedz tehnisko palīdzību uzņēmumam, lai tas varētu atkopties pēc izspiedējvīrusa uzbrukuma.

Valdība ir vērsusies pie vairākiem lieliem gaļas pārstrādātājiem ASV, lai informētu viņus par notiekošo. Mēs izvērtējam notikušā iespējamo ietekmi uz piegādēm, bet prezidents ir uzdevis administrācijai noskaidrot, ko mēs varam darīt, lai mīkstinātu uzbrukuma sekas, ja tas būs nepieciešams,” sacīja Žanpjēra.

Šobrīd lielākā daļa uzbrukuma seku jau likvidētas un vairākums rūpnīcu gandrīz pilnībā atsākušas darbu.

Jomas eksperti gan spriež, ka šāda veida uzbrukumi nākotnē nebūs retums, ņemot vērā nepietiekamo aizsardzību.

““JBS” ir vēl viens piemērs tam, kā organizētā noziedzība ietekmē lielu patērētāju uzņēmumus, cenšoties saņemt izpirkuma maksu,” pauda mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās uzņēmuma QOMPLX līdzdibinātājs Džeisons Krebtrijs.

“Patiesībā patērētāji piedzīvos arvien vairāk šāda veida traucējumus, ņemot vērā samērā slikto aizsardzību daudzās lielajās ASV un citās korporācijās visā pasaulē. Mums vajadzētu domāt par labāku aizsardzību,” sacīja eksperts.

Krievijas varasiestādes piever acis

Arī kiberdrošības eksperts Liors Divs ir pārliecināts, ka kiberuzbrukumu “JBS” veica hakeri no Krievijas. Viņš pieļauj, ka grupējums nav Krievijas valdības atbalstīts, bet Kremlis pieverot acis uz hakeru darbībām.

“Mūsuprāt, Krievijas valdība zina, kas stāv aiz šī kiberuzbrukuma, bet tā nolēma viņus neapturēt. Mēs faktiski atrodamies karastāvoklī ar šiem hakeriem. Kamēr viņi varēs nopelnīt naudu, tikmēr viņi turpinās uzbrukumus.

Tāpēc runa nav tikai par uzņēmumiem, kas cīnās pret kiberuzbrukumiem. Tā ir arī cīņa starp valdībām, lai izdarītu spiedienu un apturētu šos grupējumus,” Divs sacīja televīzijas kanālam “Bloomberg”.

Eksperts ir pārliecināts, ka kibernoziedznieki savus upurus izvēlas bez īpaša nolūka. Viņu galvenais mērķis esot izspiest pēc iespējas vairāk naudas. Tāpēc parasti viņi uzbrūk lielām kompānijām, kas ir spējīgas samaksāt prasīto.

Aicina nemaksāt izspiedējiem

Maijā izspiedējvīrusa uzbrukumu piedzīvoja ASV lielākais degvielas cauruļvads “Colonial Pipeline”. Tā rezultātā vairākas dienas bija pārtraukta degvielas piegāde valsts dienvidaustrumu štatiem.

Uzbrukumā vainoja Krievijā bāzēto hakeru grupējumu “DarkSide”.

Cauruļvadu pārvaldošais uzņēmums apstiprināja, ka samaksāja kibernoziedzniekiem 4,4 miljonu dolāru (3,6 miljonu) eiro lielu izpirkumu.

ASV valdība ieteikusi uzņēmumiem, kas piedzīvo izspiedējvīrusu uzbrukumus, nemaksāt hakeriem, lai neiedrošinātu viņus uz jauniem uzbrukumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti