Kerijs: Ja Ziemeļkoreja izšaus ballistisko raķeti, tā pieļaus «lielu kļūdu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Ja Ziemeļkoreja tiešām izšaus ballistisko raķeti, tā būs „provokācija” un „liela kļūda”, piektdien, ierodoties vizītē Dienvidkorejā, pavēstīja ASV valsts sekretārs Džons Kerijs.

Viņš arī centās mazināt ASV Aizsardzības izlūkošanas aģentūras ziņojuma nozīmi, ka Ziemeļkorejas rīcībā varētu būt uz raķetēm uzstādāmas kodolgalviņas. Kerijs norādīja, ka tas būtu „nepareizi” apgalvot, ka Phenjanai ir „strādājoša un pārbaudīta" kodolierīce.

Bet Ziemeļkorejas jaunākos draudus Japānai ASV valsts sekretārs nosauca par nepieņemamiem. Phenjana piektdien brīdināja Japānu, ka Tokijai jārēķinās ar kodoltriecienu, ja tā iesaistīsies konfliktā, kas varētu izcelties Korejas pussalā. Paziņojumā teikts, ka Tokijas iejaukšanās var novest pie tās bojāejas „kodolliesmās”.

Preses konferencē Seulā Kerijs norādīja - ja Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns īstenos draudus palaist raķetes, tad viņš būs apzināti izvēlējies ignorēt starptautisko sabiedrību, un tikai saasinās situāciju. Kerijs arī diezgan atklāti brīdināja Phenjanu neiesaistīties konfliktā ar Dienvidkoreju, ASV un Japānu:

„Kimam Čenunam ir jāsaprot, un es domāju, ka viņš to droši vien saprot, kāds būtu konflikta rezultāts. Mēs ceram, ka varam atsākt sarunas. Kādi būtu šādu sarunu priekšnosacījumi? Ļoti vienkārši. Ziemeļkorejai ir jābūt gatavai ievērot starptautiskās saistības un standartus, kuriem tā ir piekritusi. Ziemeļkorejai ir skaidri jāparāda, ka tā virzīsies uz attiekšanos no kodolieročiem sarunu ietvaros - un tās var sākties. Bet viņiem ir jābūt tiešām nopietniem. Neviens netaisās runāt tikai runāšanas pēc, neviens netaisās turpināt šo apļa spēli, kas atkārtojas ik pēc dažiem gadiem," savos izteikumos ass bija Kerijs.

Ziemeļkoreja arī iepriekš ir draudējusi ar uzbrukumiem, un tai ir izdevies likt ASV un Dienvidkorejai piekāpties. Tomēr pagaidām Vašingtona un Seula nav izrādījušas piekāpšanās pazīmes. Kerijs sestdien dosies vizītē uz Ķīnu, lai tās līderus aicinātu iegrožot Ziemeļkorejas agresiju. Viņš norādīja, ka nevienai valstij pasaulē nav tik tuvas attiecības un tik liela ietekme uz Phenjanu, kā Pekinai. No Ķīnas Kerijs dosies uz Japānu.

Vienlaikus izskanējuši piedāvājumi atsākt starptautiskās sarunas ar Ziemeļkoreju, un tās rīkot neitrālā teritorijā- Šveicē. Šādai opcijai piektdien atbalstu pauda Krievija. Starptautiskās sešu pušu sarunas, kurās piedalījās Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja, Ķīna, Krievija, ASV un Japāna ir iesaldētas kopš 2009. gada. Toreiz Phenjana no tām izstājās, reaģējot uz jaunām ANO sankcijām pēc otrā kodolizmēģinājuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti