Kerijs: ASV saglabās ciešas attiecības gan ar ES, gan ar Lielbritāniju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers neplāno atkāpties no amata pēc Lielbritānijas referenduma. Junkers uzskata, ka atbildība par nobalsošanas iznākumu ir jāuzņemas tiem, kuri to sarīkoja. Savukārt ASV valsts sekretārs Džons Kerijs, viesojoties Briselē un Londonā, mudināja Eiropu atturēties no mēģinājumiem atriebties britiem, jo tas nenākšot nevienam par labu.

Amerikas Savienotās Valstis arī turpmāk sola saglabāt ciešas attiecības gan ar Eiropas Savienību (ES), gan ar Lielbritāniju. Tā dažas dienas pēc Apvienotās Karalistes referenduma par atdalīšanos no Eiropas Savienības Briselē paziņoja ASV valsts sekretārs Džons Kerijs. Viņš vairākkārt mudināja atcerēties par kopīgām vērtībām un aicināja pārējo Eiropu atturēties no mēģinājumiem ieriebt britiem:

“Tuvākajās dienās mums visiem ir svarīgi vēlreiz apzināties un saprast spēcīgas Eiropas Savienības nozīmi. ASV rūp, lai Eiropas Savienība paliktu spēcīga. Kāpēc? Tāpēc, ka mēs strādājam kopā gan klimata pārmaiņu, gan terorisma apkarošanas, gan migrācijas un tik daudzos citos jautājumos. Tikai apvienojot spēkus, mēs varam paveikt labas lietas. Tādēļ ir būtiski, lai šajā pārējas posmā neviens nezaudētu galvu, lai cilvēki nesāktu kalt atriebības plānus, bet gan paturētu prātā kopīgās intereses un vērtības, kas mūs vieno.”

Līdz ar to Kerijs pēc būtības pievienojās Vācijas kanclerei Angelai Merkelei, kura piektdien arī ir sacījusi, ka neesot nepieciešams steigties ar izstāšanās sarunu uzsākšanu. Tomēr ir daudzi, kas uzskata, ka izstāšanās sarunas būtu jāuzsāk pēc iespējas ātrāk, lai saīsinātu nestabilitātes un neskaidrību posmu. Turklāt pārāk labvēlīgi izstāšanās nosacījumi tikai nāks par labu radikāliem politiķiem citur Eiropā.

Tomēr Apvienotās Karalistes premjers Deivids Kamerons, uzstājoties pirmdien parlamentā, vēlreiz apliecināja, ka izstāšanās sarunas tiks uzsāktas tikai tad, kad briti sapratīs, kādu attiecību modeli viņi turpmāk vēlas ar Eiropas Savienību.

“Tas ir mūsu neatkarīgs lēmums, un to pieņems tikai un vienīgi Lielbritānija. Es gribu arī uzsvērt, ka, lai gan Lielbritānija pamet Eiropas Savienību, mēs negrasāmies pagriezt muguru Eiropai un visai pasaulei. Nākamā valdība izlems, kādas attiecības mēs vēlamies ar Eiropas Savienību. Bet es domāju, ka katrs piekritīs tam, ka mēs gribēsim pēc iespējas spēcīgākas ekonomiskās saiknes ar mūsu Eiropas partneriem, kā arī ar mūsu tuviem draugiem Ziemeļamerikā un sadraudzības valstīs, kā arī tādiem svarīgiem partneriem kā Indija un Ķīna,” sacīja Kamerons.

Kamerons atzina, ka daudz darbu var uzsākt jau tagad, pirms oficiālo sarunu uzsākšanas. Starp tiem ir konsultācijas ar dažādu Lielbritānijas zemju vadītājiem. Aizejošais premjers arī mēģināja pārliecināt, ka britu ekonomika spēs izturēt šo pārbaudījumu. Visas atbildīgās iestādes esot sagatavojušas rīcības plānu, lai mazinātu svārstības finanšu tirgos.

Kopā ar opozīcijas līderi Džeremiju Korbīnu Kamerons arī nosodīja pēdējo dienu uzbrukumus iebraucējiem no Polijas un citām valstīm. Kā zināms, vairāki cilvēki ielās ir teikuši iebraucējiem, ka pēc referenduma viņiem tagad ir laiks pakot mantas un braukt prom. Līdzīgs uzraksts parādījās arī uz kāda poļu kopienas nama sienas.

Bet Eiropas Komisija pirmdien ir sarīkojusi ārkārtas sēdi, lai apspriestu referenduma iznākumu. Tomēr uz vairākkārtējiem jautājumiem, vai komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers izskata iespēju atkāpties, viņa runasvīrs atbildēja noraidoši. Atbildība par nobalsošanas iznākumu ir jāuzņemas Kameronam, kurš sarīkoja šo referendumu. Savukārt augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni pēc tikšanās ar Keriju atzina, ka laiki tagad ir sarežģīti. Tomēr šīs grūtības ir pārvaramas:

“Eiropas Savienība joprojām ir spēcīga. Un es domāju, ka nākotnē tā var kļūt vēl spēcīgāka nekā pašreiz. Un mēs turpināsim strādāt kopā, lai to panāktu.”

Savu viedokli par Apvienotās Karalistes referenduma iznākumu un turpmākām attiecībām ar to otrdien ārkārtas sēdē plāno izteikt arī Eiropas Parlamenta deputāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti