Kazahstānas vēlēšanās uzvaru prognozē pašreizējam prezidentam Tokajevam

Kazahstānā svētdien, 9. jūnijā, notiek prezidenta ārkārtas vēlēšanas, kas tiek rīkotas, lai leģitimizētu pašreizējā valsts galvas Kasima Žomarta Tokajeva atrašanos prezidenta amatā. Tieši viņam tiek paredzēta uzvara vēlēšanās. Tokajevs par prezidentu kļuva martā, kad no amata atkāpās pirmais un ilggadējais valsts vadītājs Nursultans Nazarbajevs.

Kazahstānas vēlēšanās uzvaru prognozē pašreizējam prezidentam TokajevamRihards Plūme
Līdzšinējais Kazahstānas prezidents Nursultans Nazarbajevs, kurš prezidenta amatā atradies kopš valsts neatkarības iegūšanas 1991.gadā, no amata atkāpās marta vidū. 2010.gadā parlaments viņam piešķīra titulu "nācijas līderis". Pēc līdzšinējā prezidenta atkāpšanās parlamenta arī atbalstīja galvaspilsētas Astanas pārdēvēšanu par Nursultanu. 78 gadus vecais Nazarbajes palicis Valsts drošības padomes vadītāja, Konstitucionālās padomes locekļa un valdošās partijas "Nur Otan" vadītāja amatos. Kā norāda eksperti, paliekot šajos ietekmīgajos amatus, Nazarbajevs faktiski saglabā varu valstī.

 

Pēc Nazarbajeva atkāpšanās pilnvaras pārgāja parlamenta spīkera Kasima Žomarta Tokajeva rokās, kurš bijis ANO ģenerālsekretāra vietnieks, premjerministrs un ārlietu ministrs. Viņš par pašreizējo prezidentu kļuva dienu vēlāk. Kārtējām vēlēšanām būtu jānotiek 2020. gadā, bet, lai leģitimizētu Tokajeva atrašanos šajā amatā, Kazahstānā jau šodien notiek prezidenta ārkārtas vēlēšanas.

Bez 66 gadus vecā valdošās partijas kandidāta Tokajeva uz prezidenta amatu ir vēl seši kandidāti, kas šķietami cenšas tautai parādīt, ka pastāv izvēles iespējas.

Kandidātu vidū ir Komunistiskās tautas partijas centrālās komitejas sekretārs Žambils Ahmetbekovs, kā arī pseidoopozīcijas partiju pārstāvošā parlamenta apakšpalātas deputāte Danija Jespajeva. Viņa kļuvusi par pirmo sievieti, kas kandidējusi uz prezidenta amatu Kazahstānā.

Uz prezidenta amatu kandidē arī Sociālekonomisko un sabiedriski politisko iniciatīvu centra prezidents Amiržans Kosanovs. Savā kampaņā viņš iestājas par politisko brīvību un pret sociālo nevienlīdzību un korupciju. Kosanovs bijis pārsteigts, ka viņam izdevies reģistrēties kā kandidātam. Valdība, šķiet, tādā veidā vēlas parādīt, ka tā sper kādus soļus politiskās liberalizācijas virzienā, uzskata Kosanovs.

Mediji ziņo, ka Kazahstānā jūtams patīkams satraukums par notiekošajām vēlēšanām, jo iedzīvotājiem šķiet, ka beidzot varētu notikt kādas pārmaiņas.

Paredzams, ka pie vēlēšanu urnām varētu doties aptuveni 10 miljoni iedzīvotāju.

Tomēr tāpat kā laikā, kad valsts galva bija Nazarbajevs, nav gaidāms, ka prezidenta vēlēšanās būs reāla konkurence. Vairāki iedzīvotāji arī atzīst, ka Tokajeva reklāmas ir ik uz soļa, viņu tagad pazīstot arī tie, kas agrāk pat nebija par viņu dzirdējuši, un, visticamāk, Tokajevs arī uzvarēšot. Skeptiski noskaņota ir politiskā aktīviste Asja Tulesova.

"Protams, ka vēlēšanas nav mūsu pašmērķis. Mēs jau saprotam, ka mūsu vēlēšanu sistēma ir veidota tā, ka rezultāti būtībā visiem ir zināmi jau pirms balsošanas. Mūsu kā aktīvistu mērķis ir pievērst uzmanību tam, ka mums nav neatkarīgu vēlēšanu," norādīja Tulesova.

Arī aptaujas liecina, ka uzvaru vēlēšanās ar vairāk nekā 70% balsu izcīnīs Tokajevs, bet otro vietu ar nepilnu 10% atbalstu varētu ieņemt Kosanovs. Pēc starptautisko novērotāju vērtējuma, Kazahstānā vēl nav bijušas vēlēšanas, kas uzskatāmas par brīvām un godīgām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti