Dienas ziņas

Spriež par Latvijas militāro palīdzību Ukrainai

Dienas ziņas

Oranžais brīdinājums Kurzemes upēs

Kazahstānā plaši protesti un sadursmes

Kazahstānas vadība mēģina noturēties pie varas ar solījumiem par reformām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Reaģējot uz protestiem pret valdību un augstajām enerģijas cenām, Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs paziņojis par nopietnām politiskām pārmaiņām valstī. Kazahstānas lielākajās pilsētās notikušas jaunas sadursmes starp demonstrantiem un spēka struktūru darbiniekiem, bet varasiestādes ir ierobežojušas interneta darbību.

Kazahstānā ceturto dienu notiek plaši iedzīvotāju protesti. Valsts lielākajā pilsētā Almati protestētāji trešdien aizdedzināja vietējās administrācijas ēku, bet Aktobes pilsētā pie vietējās administrācijas ēkas notika sadursmes, kuru laikā atskanēja šāvieni un sprādzieni.

Kazahstānas Iekšlietu ministrija vēsta, ka sadursmēs nogalināti astoņi likumsargi, vairāk nekā 300 ir ievainoti.

Protestē pret gāzes cenu kāpumu

Almati protestētāji mēģinājuši ielauzties prezidenta rezidencē un aizdedzinājuši Ģenerālprokuratūras pārstāvniecības ēku. Pievakarē vietējie mediji ziņoja, ka aptuveni 45 cilvēku grupa esot ieņēmusi arī Almati lidostu, lidostā esoši pasažieri tikuši evakuēti. Cilvēki izdemolējuši beznodokļu veikalu un terminālu. Tokajevs teica, ka "lidostu un piecas lidmašīnas sagrābuši teroristi, kā arī – ka pie Almati notiek spītīga kauja, kurā piedalās Kazahstānas Aizsardzības ministrijas desantnieki".

Almati un valsts galvaspilsētā Nursultanā izsludināts ārkārtas stāvoklis. Vēlāk tika paziņots, ka ārkārtas stāvoklis ieviests visā Kazahstānas teritorijā.

Visā valstī nedarbojas internets, bet vairākās pilsētās ir bloķēti telefonsakari, ēterā nav vairāku  televīzijas kanālu.

Demonstrācijas turpinās par spīti tam, ka Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs trešdienas rītā paziņoja par līdzšinējās valdības atkāpšanos un lēmumu samazināt sašķidrinātās autogāzes cenu.

Tieši autogāzes cenu straujais kāpums svētdien izraisīja protestus Kazahstānas rietumu reģionos, bet nākamajās dienās ielās izgāja iedzīvotāji arī citās valsts daļās.

Ar energoresursiem bagātajā Kazahstānā daudzi izmanto auto ar gāzes iekārtām, jo tā ir lētāka nekā benzīns. Sašķidrināto gāzi Kazahstānā arī daudz izmanto ēdiena gatavošanai un apkurei. Cenu kāpums izraisīja protestus, kas drīz pārauga politiskās prasībās.

Nazarbajeva piemineklis kritis

Tokajevs trešdien ar televīzijas starpniecību uzrunāja iedzīvotājus. Viņš paziņoja, ka aiz valstī notiekošajiem nemieriem stāv "finansiāli motivēti sazvērnieki", kuriem ir "rūpīgi pārdomāts plāns". Tokajevs brīdināja, ka drošības iestādes rīkošoties ļoti bargi.

Tokajevs teica, ka vērsies pie palīdzības Kolektīvās drošības līguma organizācijā, kurā bez Kazahstānas ietilpst arī Krievija, Baltkrievija, Kirgizstāna, Tadžikistāna un Armēnija: "Šīs teroristu bandas pēc būtības ir starptautiskas, ir izgājušas nopietnas apmācības ārzemēs, un to uzbrukumu Kazahstānai var un vajag uzskatīt par agresijas aktu. Šajā sakarā, paļaujoties uz Kolektīvās drošības līgumu, es šodien vērsos pie Kolektīvās drošības līguma organizācijas vadītājiem lūgt palīdzību Kazahstānai pārvarēt šos terorisma draudus. Faktiski tas pat nav drauds, bet gan teritoriālās vienotības graušana."
 

"Lai kas arī nenotiktu, es palikšu galvaspilsētā. Mans konstitucionālais pienākums ir būt kopā ar tautu. Kopā mēs pāršķirsim šo tumšo lappusi Kazahstānas vēsturē. Mēs no šīs krīzes iziesim spēcīgi. Drīzumā es nākšu klajā ar jauniem priekšlikumiem Kazahstānas politiskajai transformācijai. Mana nostāja par turpmākajām reformām paliek nemainīga," sacīja prezidents.

Kazahstānas prezidents Kasims Tokajevs (pa kreisi) pārņēma varu no ilggadējā valsts vadītāja Nursult...
Kazahstānas prezidents Kasims Tokajevs (pa kreisi) pārņēma varu no ilggadējā valsts vadītāja Nursultana Nazarbajeva, bet trešdien kļuva zināms, ka Nazarbajevs vairs nebūs arī ietekmīgās Drošības padomes vadītājs

Tokajevs arī paziņoja, ka Kazahstānas Drošības padomes amatā viņš nomainīs bijušo valsts prezidentu Nursultanu Nazarbajevu.

Drošības padomes vadītāja amats ir viens no valsts augstākajiem posteņiem, kurus 30 gadus valdījušais Nazarbajevs ieņem pēc aiziešanas no prezidenta amata 2019. gadā. Nazarbajevs arī vada valdošo partiju "Nur Otan".

Kazahstāna austrumu pilsētā Taldikorganā protestētāji trešdien nogāza Nazarbajeva pieminekli. Viņa pilnībā aiziešana no politikas ir viena no protestētāju prasībām.

Kremlis sola neiejaukties

Notikumiem Kazahstānā uzmanīgi seko arī kaimiņvalstīs.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka Maskava ir pret jebkādiem ārējiem mēģinājumiem iejaukties Kazahstānas iekšējās lietās. Kremlis esot pārliecināts, ka Kazahstānas valdība pati tikšot galā ar iekšējām problēmām.

Savukārt Kirgizstānas prezidents Sadirs Žaparovs esot pārliecināts, ka "izdosies atrast pareizu un visām pusēm pieņemamu risinājumu, kas būs vērsts uz Kazahstānas tautas kopējo labumu un valsts nākotni".

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sociālajā vietnē "Twitter" paziņojis, ka Latvijas vēstniecības Nursultanā darbinieki atrodas drošībā. Ārlietu ministrija mēģinot apzināt Latvijas valstspiederīgos, kuri pašlaik atrodas Kazahstānā.

Arī Latvijas vēstniecības Kazahstānā otrais sekretārs Renārs Vilde pastāstīja, ka valstī sakari ir traucēti un situācija ir satraucoša.

Viņš norādīja, ka Latvijas valstspiederīgie Kazahstānā pēc iespējas apzināti un neviens palīdzību nav lūdzis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti