Kazahstānas prokuratūra: Nekārtībās dzīvību zaudējuši 225 cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Kazahstānā vardarbīgajos nemieros, kas sākās kā mierīgi protesti pret gāzes cenu kāpumu, dzīvību zaudējuši 225 cilvēki, sestdien pavēstīja varasiestādes, apliecinot, ka upuru skaits ir krietni lielāks, nekā ziņots iepriekš.

"Ārkārtas situācijas laikā morgos nogādāti 225 cilvēki, viņu vidū bija 19 policisti un karavīri," preses konferencē pavēstīja Ģenerālprokuratūras pārstāvis Seriks Šalabajevs.

Pārējo vidū bija arī "bruņoti bandīti, kas piedalījās teroraktos", viņš piebilda.

"Ir arī mierīgie iedzīvotāji", atzina amatpersona.

Kazahstāna iepriekš apliecināja, ka nekārtībās ir mazāk nekā 50 bojāgājušo – 26 "bruņoti noziedznieki" un 18 drošības spēku pārstāvji.

Kā sacīja Veselības ministrijas pārstāve sakariem ar presi Asela Artakšinova, slimnīcās medicīniskā palīdzība sniegta vairāk nekā 2600 cilvēku, 67 stāvoklis joprojām ir smags.

KONTEKSTS:

Kazahstānā janvāra sākumā izcēlās lieli protesti pret šīs Vidusāzijas valsts valdību. Protestu sākotnējais iemesls bija sašķidrinātās gāzes cenu kāpums, neilgā laikā gāze bija kļuvusi vairāk nekā divkārt dārgāka. Taču drīz vien protestētāji izvirzīja arī politiskas prasības, pieprasot aizvākt "veco vīru".

Kazahstānā ilgus gadus kopš neatkarības pasludināšanas 1991. gadā bija valdījis prezidents Nursultans Nazarbajevs, kura vārdā pat tika nosaukta Kazahstānas galvaspilsēta (bijusī Astana). 2019. gadā Nazarbajevs atkāpās no Kazahstānas prezidenta amata, bet saglabāja lielu ietekmi kā Drošības padomes priekšsēdētājs un valdošās partijas līderis.

Pēc nemieru sākuma tagadējais Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs paziņoja par valdības atlaišanu. Taču vardarbīgie protesti valsts lielākajā pilsētā Almati nerimās un izplatījās uz citām Kazahstānas pilsētām. 5. janvārī Tokajevs paziņoja, ka Nazarbajevs ir atbrīvots no Drošības padomes priekšsēdētāja amata.

Kazahstānas valdība lūgusi nosūtīt uz šo valsti Kolektīvās drošības līguma organizācijas (KDLO) miera uzturēšanas spēkus. KDLO apvieno Krieviju, Baltkrieviju, Armēniju un vairākas Vidusāzijas valstis. Politikas analītiķi izsaka bažas, ka KDLO "miera misijas" aizsegā Krievija mēģinās pakļaut Kazahstānu savai kontrolei.

Latvijas Ārlietu ministrija aicina Latvijas valstspiederīgos atturēties no braucieniem uz Kazahstānu, līdz situācija nomierināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti