Kazahstānas prezidenta vēlēšanu dienā opozīcijas protestos desmitiem aizturēto

Plaši opozīcijas protesti svētdien, 9. jūnijā, aizēnojuši Kazahstānā notiekošās ārkārtas prezidenta vēlēšanās. Protestētāji uzsver, ka vēlēšanas sarīkotas, tikai lai atzītu par likumīgu pašreizējā valsts vadītāja Kasima Žomarta Tokajeva atrašanos amatā.

Desmitiem protestētāju tika aizturēti dažādās Kazahstānas pilsētās prezidenta vēlēšanu dienā, to vidū arī vairāki ārvalstu žurnālisti. Tikmēr vietējie mediji sūdzējušies par nespēju piekļūt internetam un bloķētiem sociālajiem tīkliem.

Simtiem protestētāju svētdien, 9. jūnijā, izgāja ielās ar aicinājumu boikotēt notiekošās prezidenta vēlēšanas, uzsverot, ka tās ir netaisnīgas un nedemokrātiskas, bet iznākums ir jau skaidrs.

"Man vienkārši šķiet, ka tā nav mana izvēle. Neviens neko man nejautāja, un mēs nevienu neizvēlējāmies. Tokajevs vienkārši tika iecelts un viss.

Tāpat kā Putinu iecēla pēc Jeļcina. Un viņš joprojām tur sēž. Šeit ir tāpat – vienkārši iecels un pamēģiniet tikt no viņa vaļā," sacīja Kazahstānas iedzīvotāja Aida.

Uz Kazahstānas prezidenta amatu, kā allaž, pretendē vairāki kandidāti, taču par konkurenci tas neliecina. Uzvaru prognozē valdošās partijas izvirzītajam pašreizējam valsts galvai Tokajevam, kurš tika iecelts, kad martā no amata atkāpās pirmais un ilggadējais valsts vadītājs Nursultans Nazarbajevs.

Tokajevs tiek uzskatīts par Nazarbajeva izraudzītu pēcteci, un ārkārtas prezidenta vēlēšanas sarīkotas, lai leģitimētu viņa atrašanos amatā.

KONTEKSTS:

Līdzšinējais Kazahstānas prezidents Nursultans Nazarbajevs, kurš prezidenta amatā atradies kopš valsts neatkarības iegūšanas 1991. gadā, no amata atkāpās šā gada marta vidū. Viņam par godu valsts galvaspilsēta Astana nupat pārsaukta par Nursultanu. 78 gadus vecais Nazarbajevs nav aizgājis no politikas – viņš palicis Valsts drošības padomes vadītāja, Konstitucionālās padomes locekļa un valdošās partijas "Nur Otan" vadītāja amatos.

Pēc Nazarbajeva atkāpšanās pilnvaras pārgāja parlamenta spīkera Tokajeva rokās. Kārtējām prezidenta vēlēšanām būtu jānotiek 2020. gadā, bet, lai leģitimizētu Tokajeva atrašanos šajā amatā, Kazahstānā jau šodien notiek prezidenta ārkārtas vēlēšanas. Bez 66 gadus vecā valdošās partijas kandidāta Tokajeva uz prezidenta amatu ir vēl seši kandidāti, kas šķietami cenšas tautai parādīt, ka pastāv izvēles iespējas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti