Kazahstānas bijušais līderis Nazarbajevs atradies un paziņo: Esmu tikai pensionārs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ilggadējais Kazahstānas līderis Nursultans Nazarbajevs, kurš kopš nemieru sākuma nebija rādījies sabiedrībā, otrdien nāca klajā ar uzrunu, kurā apliecināja uzticību savam pēctecim, tagadējam Kazahstānas prezidentam Kasimam Žomartam Tokajevam.

“2019. gadā es nodevu prezidenta pilnvaras Kasimam Žomartam Tokajevam, un kopš tā laika esmu pensionārs. Pašlaik atrodos pelnītā atpūtā Kazahstānas galvaspilsētā, un nekur neesmu aizbraucis,” pavēstīja 81 gadu vecais Nazarbajevs.

Viņš valdīja Kazahstānā kopš neatkarības iegūšanas 1991. gadā līdz pat 2019. gadam, kad atkāpās no prezidenta amata. Nazarbajevs gan saglabāja lielu ietekmi kā Drošības padomes priekšsēdētājs un valdošās partijas “Nur Otan” (''Tēvzemes saule'') līderis.

Janvāra sākumā Kazahstānu satricināja lieli nemieri, ko sākotnēji izraisīja protesti pret sašķidrinātās gāzes cenu kāpumu. Taču drīz vien protestētāji izteica arī politiskas prasības, pieprasot aizvākt no varas “veco vīru” Nazarbajevu, vienā no pilsētām pat tika nogāzts viņa piemineklis.

Tokajevs pieprasīja Krievijas vadītās Kolektīvās drošības līguma organizācijas (KDLO) spēku iesaistīšanos; uz Kazahstānu tika nosūtīti vairāki tūkstoši “miera spēku” karavīru, galvenokārt no Krievijas. Nemieri drīz vien tika apspiesti, un Tokajevs paziņoja par “konstitucionālās kārtības” atjaunošanu valstī. Varasiestādes vēsta, ka nemieros nogalināti vismaz 225 cilvēki.

“Janvāra notikumi ir satricinājuši visu Kazahstānu. Šo organizēto nekārtību mērķis bija sagraut Kazahstānas vienotību. Šie notikumi vēlreiz apliecināja, ka neatkarība ir jāsargā kā trausls trauks, ar ko nepieciešams apieties īpaši rūpīgi,” uzsver Nazarbajevs.

Viņš vairākas nedēļas nebija rādījies sabiedrībā, tādēļ izplatījās baumas, ka bijušais valsts galva ar ģimeni aizbēdzis uz ārzemēm. Nemieru laikā Tokajevs paziņoja par Nazarbajeva aiziešanu no ietekmīgā Drošības padomes priekšsēdētāja posteņa. Tagad kļuvis zināms, ka Tokajevs pārņems arī valdošās partijas “Nur Otan” līdera pienākumus. Šajā partijā ir vairāk nekā 800 000 biedru.

Vidusāzijas politikas pētnieki spriež, ka Tokajevs izmantojis nemierus, lai pavisam atstumtu Nazarbajevu un viņa klanu no varas. Vairāki bijušā prezidenta ģimenes locekļi zaudējuši ienesīgus posteņus dažādos valsts uzņēmumos.

Nazarbajevs gan noliedzis runas par klanu savstarpējām cīņām. “Nekāda konflikta valsts elitē nav, baumas par šo tēmu ir pilnīgi nepamatotas,” teica “pensionārs” Nazarbajevs. Viņš aicinājis Kazahstānas iedzīvotājus atbalstīt Tokajeva reformu programmu.

vēsta laikraksts “The Guardian”, atsaucoties uz informācijas avotiem Kazahstānā, starp Nazarbajeva un Tokajeva grupējumiem notiekot intensīvas sarunas par ienesīgo aktīvu pārdali.

“Tokajevs ir prātīgs vīrs; viņš zina, cik svarīgs ir valsts tēls. Viņš rīkosies piesardzīgi, nesāks šaudīties ar ložmetēju, bet gan izmantos snaipera šauteni,” par klanu savstarpējo cīņu “The Guardian” stāsta kāds informācijas avots no Kazahstānas biznesa aprindām.

KONTEKSTS:

Kazahstānā janvāra sākumā izcēlās lieli protesti pret šīs Vidusāzijas valsts valdību. Protestu sākotnējais iemesls bija sašķidrinātās gāzes cenu kāpums, neilgā laikā gāze bija kļuvusi vairāk nekā divkārt dārgāka. Taču drīz vien protestētāji izvirzīja arī politiskas prasības, pieprasot aizvākt "veco vīru".

Kazahstānā ilgus gadus kopš neatkarības pasludināšanas 1991. gadā bija valdījis prezidents Nursultans Nazarbajevs, kura vārdā pat tika nosaukta Kazahstānas galvaspilsēta (bijusī Astana). 2019. gadā Nazarbajevs atkāpās no Kazahstānas prezidenta amata, bet saglabāja lielu ietekmi kā Drošības padomes priekšsēdētājs un valdošās partijas līderis.

Pēc nemieru sākuma tagadējais Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs paziņoja par valdības atlaišanu. Taču vardarbīgie protesti valsts lielākajā pilsētā Almati nerimās un izplatījās uz citām Kazahstānas pilsētām. 5. janvārī Tokajevs paziņoja, ka Nazarbajevs ir atbrīvots no Drošības padomes priekšsēdētāja amata.

Kazahstānas valdība lūdza nosūtīt uz šo valsti Kolektīvās drošības līguma organizācijas (KDLO) miera uzturēšanas spēkus. KDLO apvieno Krieviju, Baltkrieviju, Armēniju un vairākas Vidusāzijas valstis. Politikas analītiķi izteica bažas, ka KDLO "miera misijas" aizsegā Krievija mēģinās pakļaut Kazahstānu savai kontrolei. Tomēr drīz vien nemieri tika apspiesti; Tokajevs paziņoja par "konstitucionālās kārtības" atjaunošanu un uzsvēra, ka KDLO spēki neilgā laikā tiks izvesti no Kazahstānas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti