Dienas notikumu apskats

Ārvalstu investorus Latvijā uztrauc demogrāfija, darbaspēka trūkums un veselības aprūpe

Dienas notikumu apskats

Turcija aicina Krieviju un Irānu izdarīt lielāku spiedienu uz Sīrijas valdību

Karless Pudžemons var atkal kļūt par Katalonijas valdības vadītāju

Katalonijas separātistu partijas vienojas par reģiona līderi pārvēlēt Pudždemonu

Karless Pudžemons var atkal kļūt par Katalonijas valdības vadītāju. Reģiona neatkarību atbalstošās partijas ir vienojušās izvirzīt viņu šim amatam, lai gan Pudždemons joprojām slēpjas no Spānijas varas iestādēm Briselē. Turpretī partijas, kas iestājas pret Katalonijas atdalīšanos, norāda, ka reģionu nevar vadīt ar videozvaniem no Beļģijas.

Katalonijas neatkarību atbalstošās partijas ir vienojušas, ka par nākamo reģiona valdības vadītāju jau atkal ir jākļūst Karlesam Pudždemonam. Viņa vadītais saraksts “Kopīgi par Kataloniju” ir ieguvis nedaudz vairāk vietu 21.decembra ārkārtas parlamenta vēlēšanās nekā otra neatkarību atbalstošā partija “Kreisie republikāņi”.

Pudždemons joprojām atrodas Briselē, jo, atgriežoties Spānijā, viņš, visticamāk, uzreiz tiktu arestēts. Spānijas tiesībsargājošās iestādes joprojām vaino Pudždemonu dumpja un nemieru organizēšanā, kā arī nelikumīgā valsts budžeta līdzekļu izmantošanā neatzītā neatkarības referenduma organizēšanai pagājušā gada 1.oktobrī.

Pudždemons apgalvo, ka ir gatavs atgriezties Katalonijā tikai ar nosacījumu, ja Spānijas varasiestādes ievēros likumus. Ar to, visticamāk, tiek domāta viņa aresta ordera atcelšana.

Te gan jāsaka, ka Pudždemons nebūt nav vienīgais, kurš nevarēs piedalīties pirmajā jaunā sasaukuma Katalonijas parlamenta sēdē. Vēl vairāki deputāti atrodas cietumā vai ārzemēs.

Tomēr ir iespējams, ka bijušais vicepremjers Oriols Dženkerass, kurš vada “Kreisos republikāņus kreisos”, tiks uz brīdi izlaists no cietuma, lai būtu klāt pirmajā parlamenta sēdē 17.janvārī.

Taču tas, ka astoņi deputāti nevar piedalīties parlamenta darbā, nozīmē, ka neatkarības kustībai nav vairākuma.

Līdz ar to, iespējams, ka daži no šiem deputātiem noliks mandātu, lai dotu vietu citiem politiķiem, kuri var piedalīties sēdēs.

Spānijas vienotību atbalstošās partijas jau ir paudušas asu kritiku iecerei no jauna iecelt Pudždemonu valdības priekšgalā. Inese Arimadasa, kuras vadītā partija “Ciudadanos” jeb “Pilsoņi” ir ieguvusi vēlēšanās visvairāk deputātu krēslu, ir sacījusi, ka reģionu nevar vadīt premjera hologramma. Katalonijai esot nepieciešams īsts valdības vadītājs, nevis tāds, kurš sēdes vada ar videozvana palīdzību no Briseles. Arī Spānijas premjers Mariano Rahojs šo ieceri decembra beigās ir nodēvējis par absurdu.

Visticamāk, partijas, kas iebilst pret Katalonijas atdalīšanos,

apstrīdēs Konstitucionālajā tiesā jebkurus Pudždemona mēģinājumus dot premjera zvērestu no attāluma, izmantojot video tiešraidi.

Arī neatkarības piekritēji atzīst, ka parlamenta juristiem vēl ir jāizvērtē šādas iespējas likumību.

Savukārt Pudždemons izdevumā “Politico” ir publicējis atklāto vēstuli. Tajā viņš uzsver, ka Madridei neizdosies apklusināt Katalonijas neatkarības kustību, un piebilst, ka ārkārtas vēlēšanu rezultāti apstiprina to pašu, ko neatkarības referendums – vairums kataloniešu vēloties neatkarību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt