Katalonijas jaunais premjers darbu sāk ar separātiskiem žestiem

Jaunais Katalonijas premjers Kims Torra savā valdībā iekļāvis četrus locekļus, kas atrodas vai nu trimdā, vai cietumā Spānijā par reģiona neatkarības un atdalīšanās atbalstīšanu. Katalonijas reģionālais parlaments, kurā neliels vairākums ir separātiski noskaņotajiem spēkiem, Torru apstiprināja premjera amatā šīs nedēļas sākumā. Torra stingri iestājies par Katalonijas neatkarību un šonedēļ, nododot amata zvērestu, izvairījās pieminēt Spānijas konstitūciju. 

Katalonijas jaunais premjers darbu sāk ar separātiskiem žestiem
00:00 / 02:47
Lejuplādēt

Torra sestdien oficiāli izziņoja savas jaunveidojamās valdības ministru sarakstu. Starp viņa kabineta locekļiem tiem divi, kas pēc Katalonijas neatkarības referenduma patlaban atrodas apcietinājumā Spānijā, un divi bijušās valdības locekļi, kas pēc referenduma devās trimdā uz ārvalstīm, lai izvairītos no aresta. Visi saistīti ar iepriekšējā Katalonijas līdera Karlesa Pudždemona valdību, kuru pēc neatkarības referenduma atstādināja Spānijas centrālā valdība.

Divi, kas atrodas apcietinājumā pie Madrides, ir Žordi Turuls – iepriekš Pudždemona valdības preses pārstāvis, un Joseps Ruls. Abi tviterī jau pieņēmuši savu kandidatūru izvirzīšanu.

Abi pārējie – Antoni Komins un Luis Puigs – atrodas trimdā Beļģijā. Komins bija Pudždemona valdībā veselība ministrs, bet Puigs – kultūras ministrs.

Torra savu jauno valdību iecēlis ar dekrētu. Taču Spānijas centrālā valdība to joprojām var bloķēt. Madride iepriekš norādījusi, ka Katalonijas jaunajai administrācijai ir jābūt „likumīgai un dzīvotspējīgai.”

55 gadus veco Kimu Torru Katalonijas reģionālais parlaments premjera amatā apstiprināja pirmdien. Tādējādi tas izvairījies no jaunu ārkārtas vēlēšanu rīkošanas pēc tam, kad mēnešos kopš decembra vēlēšanām jaunu līderi izvēlēt neizdevās. Daļēji tādēļ, ka primārais kandidāts bija trimdā esošais Pudždemons. Viņš pēc neatkarības referenduma vispirms devās uz Beļģiju, bet patlaban atrodas Vācijā. Madride izdevusi viņa aresta orderi un pieprasījusi Berlīnei viņu izdot, taču Vācija šo lūgumu joprojām izskata.

Kims Torra gan tāpat kā Pudždemons stringri iestājies par Katlalonijas neatkarību. Viņa nostāju apliecina sestdienas paziņojumi par jaunās valdības sastāvu, kurā iekļauti apcietinājumā vai trimdā esoši iepriekšējās Pudždemona valdības locekļi.

Torra arī sevi raksturojis kā „pagaidu” premjeru, līdz atgriezīsies Pudždemons, kuru viņš uzskata par „leģitīmu” līderi.

Simboliska bija arī Torras rīcība ceturtdien, nododot Katalonijas premjera amata zvērestu. Cermonijā nepiedalījās Spānijas centrālās valdības pārstāvji. Ceremonijā savā zvēresta tekstā Torra izvairījās no Spānijas konstitūcijas pieminēšanas un nesolīja tai uzticību, tā vietā solot ievērot "katalāņu tautas gribu". Pretrunā ar protokolā noteikto, zvēresta nodošanas ceremoniju rotāja vienīgi Katalonijas karogs, izpaliekot gan Spānijas karogam, gan karaļa portretam.

Tas viss liecina, ka Spānijas un Katalonijas politiskā krīze tik drīz diez vai beigsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt