Katalonijā vēlreiz mēģinās ievēlēt Pudždemonu par premjeru

Neatkarību atbalstošie Katalonijas politiķi grasās vēlreiz mēģināt ievēlēt Karlesu Pudžemonu par reģiona premjerministru, neskatoties uz to, ka viņš joprojām atrodas trimdā Vācijā. Katalāņu neatkarības kustības līderis patlaban gaida Vācijas lēmumu par to, vai viņu izdot Spānijai. Madride uzstāj, ka Pudždemons nevar būt reģiona līderis, ja uzturas ārvalstīs. Pēc decembra ārkārtas vēlēšanām nelielu vairāku Katalonijas parlamentā ieguva separātiski noskaņotās partijas, taču reģiona premjeru joprojām nav izdevies ievēlēt. Ja maijā netiks izveidot jauna Katalonijas valdība, būs jārīko vēl vienas ārkārtas vēlēšanas.

Katalonijā vēlreiz mēģinās ievēlēt Pudždemonu par premjeruGints Amoliņš

  Decembrī notikušajās Katalonijas reģiona parlamenta ārkārtas vēlēšanās nelielu vairākumu saglabāja separātiski noskaņotie politiķi. Kopš tā laika bijuši četri mēģinājumi ievēlēt reģiona premjeru un izveidot valdību, taču nesekmīgi - izvirzītie kandidāti vai nu devušies trimdā – kā bijušais premjers Karless Pudždemons -, vai atrodas ieslodzījumā apsūdzībās par separātismu – kā viens no redzamākajiem neatkarības aktīvistiem Džordži Sančess.

  Pirmais kandidāts bija Pudždemons, taču Spānijas Konstitucionālā tiesa lēma, ka premjera amata kandidātam ir jābūt fiziski klātesošam parlamentā, lai varētu notikt balsojums. Pudždemons atgriežoties Spānijā riskētu ar apcietināšanu.

  Tomēr tagad Katalonijas separātiski noskaņotie politiķi nolēmuši - par spīti Madrides iebildēm - Pudždemonu mēģināt ievēlēt vēlreiz. Par to viņi paziņoja sestdien, Berlīnē tiekoties ar Pudždemonu. Viņa politiskais grupējums „Kopā par Kataloniju” pēc sarunām teica, ka Katalonijas parlaments ne vēlāk par 14.maiju mēģinās ievēlēt Pudždemonu par reģiona premjeru un neatkarību atbalstošie spēki viņam joprojām ir lojāli.

  Lai apietu Spānijas tiesas un centrālās valdības iebildes, Katalonijas parlaments piektdien apstiprināja jaunu likumu. Tas paredz, ka reģiona premjera amata kandidātam nav jābūt fiziski klātesošam parlamentā, lai viņu ievēlētu, un tas ļautu Pudždemonam vadīt valdību arī no ārzemēm.

  Tomēr Spānijas premjers Marjano Rahojs šādu iespēju noraidījis. Kritiska ir arī pret neatkarību noskaņotās partijas "Ciudadanos" jeb "Pilsoņi" līdere Katalonijā Inesa Arrimadasa. Viņa piektdien pieņemto likumu noraidīja kā „Pudždemona likumu”, kas pieskaņots vienam cilvēkam – „bēguļotājam”.

  Pudždemons pēc oktobrī notikušā Katalonijas neatkarības referenduma devās trimdā uz Beļģiju, bet martā tika aizturēts Vācijā pamatojoties uz Spānijas izdotu Eiropas aresta orderi. Patlaban viņš atbrīvots no ieslodzījuma pret drošības naudu un var brīvi pārvietoties Vācijā, taču nedrīkst izbraukt no valsts.

  Ja Pudždemonu tomēr neizdosies pārvēlēt premjera amatā, viņa atbalstītāji grasās amatam atkal virzīt neatkarību atbalstošās organizācijas „Katalāņu Nacionālā sapulce” (ANC) līderi Džordži Sančesu. Viņš joprojām atrodas cietumā apsūdzībās par dumpi saistībā ar Katalonijas neatkarības referenduma rīkošanu. Tomēr jau pagājušajā mēnesī Spānijas Augstākā tiesa noraidīja lūgumu Sančesu uz laiku atbrīvot no apcietinājuma ievēlēšanai par reģiona līderi.

  Laika jaunas Katalonijas valdības izveidošanai vairs nav daudz. Saskaņā ar likumu, ja līdz 22.maijam, aptuveni divu nedēļu laikā, netiks izraudzīts jauns līderis, reģionā būs jārīko jaunas parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti