Katalonijā protesti pret separātistu līderu aizturēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vakar tūkstošiem cilvēku Katalonijā izgāja ielās, lai protestētu pret Spānijas Augstākās tiesas lēmumu apcietināt katalāņu separātistu politiķus. Viens no viņiem ir Džordi Turuljs, kurš izvirzīts reģiona premjerministra amatam, par ko parlamentā bija plānots balsot šodien. Tāpat tiesa izdevusi starptautiskos aresta orderus Katalonijas bijušā līdera Karlesa Pudždemona un piecu citu ārvalstīs mītošo politiķu aizturēšanai.

Katalonijā protestē pret separātistu līderu aizturēšanu
00:00 / 01:29
Lejuplādēt
Vakar noslēdza četru mēnešu izmeklēšanu par pērn rudenī notikušo, kad Katalonijas reģions sarīkoja referendumu par neatkarību un ko vēlāk atbalstīja arī parlaments. Saistībā ar to Spānijas tiesnesis Pablo Ljarens izvirzījis vairākas apsūdzības.

Tiesnesis savā spriedumā norādījis, ka Katalonijā ir notikusi „vardarbīga sacelšanās” un „uzbrukums pret valsti”, par notikušā nopietnību liecinot vismaz 60 cietušo spāņu policistu ievainojumi. Tiesa gan, daudzi juristi apstrīdējuši mēģinājumu piedēvēt Katalonijā notikušajam vardarbīgu sacelšanos.

Vienlaikus tiek norādīts, ka Spānijas tiesnesis savā 70 lappušu izmeklēšanas dokumentā nav pieminējis spāņu policijas izturēšanos pret vēlētājiem referenduma dienā.

Saistībā ar 1. oktobra Katalonijas neatkarības referendumu un tā pasludināšanu Spānijas Augstākā tiesa kopumā apsūdzības izvirzījusi 13 katalāņu separātistu politiķiem, tostarp ārvalstīs dzīvojošajam bijušajam reģiona līderim Karlesam Pudždemonam. Pret viņu, kā arī vēl piecām personām tiesa izdevusi arī starptautisku aresta orderi.

Tiesa norādīja, ka Pudždemons, kurš uzturas Beļģijā, ir atbildīgs par neatkarības referenduma organizēšanu, kurš nav bijis saskaņā ar Spānijas centrālās valdības nostāju un ir apdraudējis arī cilvēku drošību.

Tāpat, lai nepieļautu to piecu katalāņu separātistu līderu iespējamo bēgšanu uz ārvalstīm, kuras tiek turētas aizdomas par līdzdalību Katalonijas neatkarības referenduma organizēšanā un pasludināšanā, tiesa nolēma viņus aizturēt.

Starp separātistu līderiem ir Džordi Turuljs, kurš izvirzīts uz reģiona premjerministra amatu un par ko balsojums Katalonijas parlamentā bija paredzēts šodien, bijušā parlamenta spīkere Karme Furkadelja, bijušajai reģiona vicepremjers Urials Džunkerass, separātistu aktīvists Džordi Sančess un Džordi Kuišars. Daudzi no viņiem atrodas apcietinājumā.

Tikmēr Kreiso republikāņu partijas līdere Marta Rovira, kurai Spānijas tiesa arī izvirzīja apsūdzības, vakar paziņoja, ka pamet Spāniju. Saskaņā ar vietējo spāņu mediji rīcībā esošo informāciju, Rovira jau atrodas Šveicē.

Jāņem vērā, ka visām 13 personām, kurām Spānijas Augstākā tiesa izvirzījusi apsūdzības, vainas pierādīšanas gadījumā draud līdz pat 30 gadiem cietumā.

Pēc Spānijas tiesneša Pablo Ljarena izmeklēšanas tiek norādīts, ka saistībā ar Katalonijas neatkarības sarīkošanu un pasludināšanu ir vainojami aptuveni 25 cilvēki.

Līdz ar to spriedze starp Spānijas centrālo valdību un Katalonijas reģionu joprojām saglabājas pietiekami augstā līmenī. Par ko liecina gan šis Spānijas Augstākās tiesas tiesneša izmeklēšanas ziņojums, gan citi juridiski pretpasākumi, kas ierobežo šī separātiski noskaņotā reģiona iespējas izveidot darbspējīgu valdību.

Tādu nav izdevies izveidot, kopš Madride pērn atlaida Katalonijas parlamentu un decembrī sarīkoja jaunas vēlēšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti