Dienas notikumu apskats

ASV pārceļ savu vēstniecību no Telavivas uz Jeruzalemi

Dienas notikumu apskats

Kijevā par valsts nodevību aiztur krievu aģentūras «RIA Novosti» biroja vadītāju

Katalonijas parlaments par jauno reģiona vadītāju apstiprinājis Kimu Torru

Katalonijā jauns prezidents – separātistu pārstāvis Kims Torra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Katalonijas separātistu izvirzītais kandidāts Kims Torra pirmdien, 14.maijā, otrajā balsojuma kārtā ticis apstiprināts par jauno reģiona līderi - Katalonijas prezidentu, kurš pilda arī premjerministra pienākumus.

Torras apstiprināšanai pieticis ar vienkāršo balsu vairākumu. Par Torras kandidatūru balsoja 66 parlamenta deputāti, savukārt pret – 65 likumdevēji, kas iestājas par Spānijas vienotības saglabāšanu. Četri deputāti balsojumā atturējās. Šie deputāti atteikušies atbalstīt Torras kandidatūru, jo atbalsta bijušo Katalonijas prezidentu Karlesu Pudždemonu, kurš atrodas trimdā Beļģijā.  

55 gadus vecais advokāts un rakstnieks Torra paudis atbalstu šī reģiona neatkarībai, pēc ievēlēšanas paziņojot, ka „visi kopā veidosim Katalonijas republiku”.

Savukārt Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs aicināja uz „sapratni un harmoniju”, taču vienlaikus brīdināja, ka netiks respektētas darbības, kuras būs vērstas pret likuma un konstitūcijas ievērošanu.

Katalonija kopš parlamenta vēlēšanām pērn decembrī nespēja izveidot valdību, un bija palikusi aptuveni nedēļa, lai tiktu izsludinātas jaunas vēlēšanas.

Tādējādi ar Torras kandidatūras apstiprināšanu izbeigta politiskā krīze šajā Spānijas apgabalā.

Līdzšinējie katalāņu separātistu mēģinājumi ievēlēt kādu no to politiķiem par reģiona līderi bija neveiksmīgi. Galvenokārt jau tāpēc, ka Spānijas centrālā valdība likusi šķēršļus virknei galveno separātistu līderu, kurus Madride ir apsūdzējusi saistībā ar pērn rīkoto reģiona neatkarības referendumu un vēlāk arī par neatkarības pasludināšanu. Viņu vidū bijušais Katalonijas reģiona vadītājs Karless Pudždemons, pašreizējais parlamenta preses pārstāvis Džordi Turulls un nevalstiskās organizācijas vadītājs Džordi Sančess.

Turklāt katru reizi, kad kāds no šiem kandidātiem tika virzīts, Spānija atrada veidu, kā nepieļaut konkrētā kandidāta apstiprināšanu - vai nu ar tiesas lēmumu, kurā tika apturēta Katalonijas likuma spēkā stāšanās, kas aizliedza Pudždemona apstiprināšanu amatā, viņam atrodoties ārvalstīs, vai arī jau laikus Spānijas tiesai izdodot orderi personas aizturēšanai.

Līdz ar to Torras apstiprināšanai par labu nospēlēja gan fakts, ka pret viņu Spānijas tiesa nav izvirzījusi apsūdzības par dalību pērn Katalonijas neatkarības notikumos, gan tas, ka otrajā balsošanas kārtā katalāņu parlamentā bija nepieciešams tikai vienkāršais vairākums, lai viņš tiktu ievēlēts.

Pirmajā kārtā Torras ievēlēšanai patraucēja nelielā galēji kreiso politiķu partija „Tautas vienotības kandidatūra”. Tās četri deputāti, lai arī veido koalīciju ar separātistu partijām, atturējās no balsojuma, jo uzstāja, ka atbalstīs tikai Pudždemona kandidatūru.

Tomēr pateicoties tam, ka galēji kreiso partijas politiķi arī pirmdien atturējās no balsojuma, katalāņu separātistu partijām izdevās nosargāt vienkāršo vairākumu ar 66 balsīm, lai Torra tiktu ievēlēts. Pirms divām dienām, kad notika pirmais balsojums, viņš arī ieguva 66 balsis, taču pirmajā balsojuma kārtā bija nepieciešams absolūtais vairākums, kas bija 68 balsis.

KONTEKSTS:

Konstitucionālā krīze Katalonijā sākās pagājušā gada rudenī, kad 1.oktobrī notika reģiona neatkarības referendums. Vairākums tā dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, tādēļ oktobra beigās tika pasludināta neatkarība no Spānijas. Pēc tam Spānijas premjers atlaida Katalonijas reģiona valdību. Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons aizbēga sākumā uz Beļģiju, bet pēc tam uzturējās citās Eiropas valstīs. Savukārt Katalonijā palikušie viņa līdzgaitnieki tika arestēti. Ārkārtas vēlēšanās Katalonijā balsu vairākumu ieguva neatkarību atbalstošie spēki,  taču izveidot jaunu valdību ilgu laiku neizdevās.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti