Pasaules panorāma

Ieskats 29. maija «Pasaules panorāmas» tematos

Pasaules panorāma

Jaunā Eiropas Parlamenta seja

Kas ir Lietuvas jaunais prezidents Gitans Nausēda?

Kas ir Lietuvas jaunais prezidents Gitans Nausēda?

Ar jaunu valsts prezidentu šī nedēļa nākusi ne tikai mums, bet arī kaimiņiem. Gan tiesnesim Egilam Levitam Latvijā, gan ekonomistam Gitanam Nausēdam Lietuvā būs jāsāk sevi pierādīt valsts augstākajā amatā. Levitam agrāk ir bijusi pieredze politikā, taču Nausēdam tādas nav. Tāpēc uz jautājumu – ko gaidīt no jaunā prezidenta – daudzi rausta plecus. Kas ir Lietuvas jaunievēlētais prezidents Nausēda? 

Jaunais prezidents Nausēda savu popularitāti Lietuvā sākotnēji ieguva, būdams pieprasīts biznesa jaunumu apskatnieks un ekonomisko notikumu komentētājs. Daudzi žurnālisti viņu atceras tieši tādā statusā.

"Pat nezinu īsti, cik interviju man ar viņu bijis, nevaru tās saskaitīt, jo viņš bija viens no mūsu slavenākajiem ekonomistiem," teica Lietuvas TV žurnāliste Jolanta Švirnelīte. "Manuprāt, viņš ir ļoti inteliģents, gudrs un ļoti labs cilvēks!"

Apsveikumus jaunais prezidents saņēma jau vairākas stundas, pirms ievēlēšanu apstiprināja lielais balsu pārsvars pār sāncensi Ingrīdu Šimonīti.

Lietuvas iedzīvotājs Artūrs Zaleckis atzina: "Gribam, lai viņš izdara kaut ko tādu, ko nav izdarījuši iepriekšējie prezidenti. Lai strādā visas Lietuvas, nevis savā labā. Lai domā par citiem..."

Lietuvieši vēl tikai cenšas iepazīt savu jauno prezidentu. Ir zināms, ka viņam patīk lasīt grāmatas un spēlēt šahu.

Viņš tiek uzskatīts par respektablu, ar nosvērtu raksturu. Un Lietuvā to min kā iezīmju pamatkomplektu, kas dod cerības, ka Nausēda izaugs par īstu politisku līderi.

Par to ir pārliecināta arī prezidenta kundze, kura Viļņas Universitātē pasniedz starptautiskā protokola zinības. "Viņš ir brīnišķīgs cilvēks. Un ļoti spēcīgs līderis. Tādēļ es vēlētos sacīt tikai vislabākos vārdus," atzina Lietuvas jaunievēlētā prezidenta kundze Diāna Nausēdiene.

Nausēdas vēlēšanu nakts svinībās, kur piedalījās arī Lietuvas ekspremjers Aļģirds Butkēvičs, skanēja prognozes, ka jaunā prezidenta izaugsmes iespējas var pārsniegt Lietuvas robežas. "Manuprāt, viņš būs ne tikai politisks līderis Lietuvā, bet arī Eiropas Savienībā, jo Eiropas Savienībai nākotnē būs ekonomikas problēmas, kas jārisina politiskā līmenī," sprieda Butkēvičs.

Ekspertu skatījumā, salīdzinot ar līdzšinējo Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti, Nausēdas prezidentūra sākas ģeopolitiski mierīgākā laikā – bez ekonomiskas krīzes, jau ar NATO spēku klātbūtni un mazāk skarbiem izteikumiem par Krieviju un Baltkrieviju nākotnē.

"Es teiktu tā, ka fundamentālie principi būs tādi paši. Kas attiecas, uz, tā sacīt, izteikumiem attiecībā pret mūsu kaimiņiem – tad mums jābūt diplomātiski daudz ieturētākiem un tomēr jāciena tās valstis, kas ir mums ir kaimiņos," sacīja jaunievēlētais Lietuvas prezidents.

Taču Nausēda liek arī saprast, ka negrasās būt tolerants pret Krieviju kā agresoru Ukrainā un ka politika var mainīties tikai tad, ja pati Krievija maina savu attieksmi. 

Tas gan ir licis mazliet tā kā samulst Grībauskaites stingrās retorikas piekritējiem.

"Galvenais jau prezidentam ir ārpolitika. Tā mūs arī satrauc. Jūs jau zināt, kādi mums ir tie kaimiņi. Protams, ja neskaita jūs, mūsu brālīšus," teica Lietuvas iedzīvotāja Ada Parciene. Tikmēr Lietuvas iedzīvotāja Irēna Pažemiene pieļāva: "Domāju, ka viņš ir tāds vispārīgs – gan uz vieniem slieksies, gan uz otriem. Būtu labāk, ja tā roka būtu tāda... Nu – kā mūsu Daļai Grībauskaitei – mēs ar viņu bijām ļoti apmierināti."

Nausēdas pirmais un galvenais uzdevums tagad gan būs iekšpolitisks – panākt stabilas valdības izveidi un tad atrast starppartiju kompromisus, lai tiktu pie Lietuvai svarīgiem lēmumiem par nevienlīdzības mazināšanu un problēmu risināšanu izglītības un veselības nozarēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti