Dienas ziņas

Rīgā sociālās aprūpes centru darbiniekiem sola piemaksas

Dienas ziņas

Indijā tūkstošiem zemnieku bloķē galvaspilsētu

Lielbritānijā sāk Covid-19 vakcinācijas programmu

Kas ir Lielbritānijā pirmie Covid-19 vakcīnu saņēmēji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielbritānija kā pirmā Rietumeiropas valsts sākusi Covid-19 imunizācijas programmu. Pirmās vakcīnas sasniedz augstākā riska grupu – vecāka gadagājuma cilvēkus ar jau esošām veselības problēmām, kā arī mediķus, kas uzturas ciešā kontaktā ar Covid-19 pacientiem. Britu veselības ministrs šo dienu nosaucis par uzvaras dienu un zinātnes triumfu pār "zvērīgu slimību".

Lielbritānijā sāk vakcināciju pret Covid-19
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Pirmo Covid-19 vakcīnu pēc oficiālas apstiprināšanas Lielbritānijā saņēma Mārgareta Kīnana, kura nākamnedēļ svinēs savu 91 dzimšanas dienu, un sauc to par labāko dāvanu.

"Atklāti sakot, es sākumā domāju, ka tas ir joks. Es nevarēju tam noticēt, bet tagad es esmu priecīga, ka tas ir noticis.

Cerams, tas pamudinās arī citus cilvēkus nākt vakcinēties un tādējādi kopīgi cīnīties ar šo briesmīgo lietu. Tagad es gaidu Ziemassvētkus. Es nebiju cerējusi tik drīz nokļūt mājās no slimnīcas, bet tagad es ceru sagaidīt Ziemassvētkus šaurā ģimenes lokā. Un tad jau redzēsim, kas notiks Jaunajā gadā! Bet pašlaik es tiešām gaidu Ziemassvētkus!" stāstīja sieviete.

Viņa līdz ar citiem augstākās riska grupas slimnīcu pacientiem izvēlēta pirmajā kārtā imunizācijas programmā, kuru veselības ministrs jau nosaucis par "V-dienu" jeb uzvaras dienu, simboliski atsaucoties uz sabiedroto uzvaru Otrajā pasaules karā. Un ar to simbolisms nebeidzas – otro vakcīnu saņēmis 81 gadu vecais Viljams Šekspīrs no Vorikšīras, kurš dala gan vārdu un uzvārdu, gan dzimto pilsētu ar slaveno angļu dzejnieku un dramaturgu.

“Es nenervozēju, bet esmu nedaudz piesardzīgs par iespējamām blaknēm. Tam gan ir maza iespēja. Līdz ar to esmu priecīgs par šo sasniegumu mūsu nākotnei tāpat kā citi,” uzsvēra vakcīnas saņēmējs Šekspīrs.

"Tā ir briesmīga, briesmīga slimība, mums no tās ir jātiek vaļā. Tā kā jebkas, kas var palīdzēt, ir īsts bonuss, vai ne?" uzsvēra vakcīnas saņēmēja Kīnana.

Lielbritānija sākusi vakcināciju kā pirmā no rietumvalstīm, pēc tam kad "Pfizer/Biontech" vakcīnu valsts zāļu regulatori paātrināti apstiprināja oficiālai lietošanai tikai 10 mēnešus pēc vakcīnas izstrādes sākuma. Pašlaik līdzīgu apstiprinājumu vakcīna vēl gaida Eiropas Savienībā un ASV. Pirmajā kārtā Lielbritānijā tuvāko nedēļu laikā tiks vakcinēti 800 000 cilvēku, pārsvarā vecāka gadagājuma cilvēki un mediķi, bet līdz mēneša beigām – vakcinēti varētu būt jau ap 4 miljoniem iedzīvotāju.

"Tas norāda uz zinātnes un cilvēka radošuma triumfu pār šo absolūti "zvērīgo slimību". Es visu laiku esmu ticējis, ka ar zinātnes atbalstu mēs nonāksim līdz šai lielajai dienai, varēsim sākt ārstēt šo slimību un aizsargāt cilvēkus ar vakcīnām visā pasaulē, jo šī ir tikai pirmā vakcīna. Tas, ka Lielbritānija ir pirmā valsts, kas sāk šo programmu un klīniski apstiprina vakcīnu, ir lieliskas ziņas.

Kad pietiekami daudz cilvēku, kurus Covid-19 apdraud visvairāk, tiks vakcinēti, tad, protams, mēs arī varēsim atcelt visus ierobežojumus,"

stāstīja Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks.

Kā norāda epidemiologi, laiks rādīs arī to, cik efektīvas izrādīsies šīs vakcīnas. Tās ļoti labi palīdz novērst saslimšanas simptomus, taču pagaidām nav pietiekami daudz datu par to, kā šī vakcīna ietekmē vīrusa nodošanu no viena cilvēka otram.

Gandarījumu par uzsākto imunizācijas programmu paudis arī britu premjerministrs Boriss Džonsons, kurš gan aicinājis iedzīvotājus būt pacietīgiem.

"Es esmu ārkārtīgi lepns un pārsteigts par to darbu, ko dara Nacionālais veselības dienests. Taču šis darbs turpināsies vairākus mēnešus. Un es tikai gribu aicināt cilvēkus savaldīt savu nepacietību. Jā, šis ir ļoti aizraujošs brīdis, taču ir vēl ļoti daudz darāmā un ir nepieciešams ievērot disciplīnu," sacīja Džonsons.

Kopumā no Covid-19 Lielbritānijā miruši vairāk nekā 60 tūkstoši cilvēku, lielākā daļa no tiem pirmā Covid-19 viļņa laikā pavasarī. Novembrī, kad saslimšanas un nāves gadījumu skaits bija līdz šim lielākais otrā viļņa laikā, virsnormas mirstība bija palielinājusies līdz 20 procentiem. Savukārt šomēnes inficēto skaits Lielbritānijā, kā arī virknē citu Eiropas valstu, turpina samazināties.

KONTEKSTS:

ASV farmācijas gigants "Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" iesniegušas pieteikumu to izstrādātās Covid-19 vakcīnas nosacītai apstiprināšanai Eiropas Zāļu aģentūrā, kas 29. decembrī sasauks sapulci, lai izlemtu, vai ir pietiekami daudz datu par "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas drošību un efektivitāti.

Aģentūra arī pavēstīja, ka jau 12. janvārī varētu pieņemt lēmumu, vai apstiprināt ASV farmācijas kompānijas "Moderna" izstrādāto vakcīnu pret jauno koronavīrusu.

Šobrīd panākt apstiprinājumu savām vakcīnām, lai tās varētu sākt lietot jau decembrī, mēģina trīs Covid-19 vakcīnu izstrādātāji – „Pfizer” un „BioNTech”"Moderna", kā arī „AstraZeneca” un Oksfordas Universitāte. Novembra beigās “Moderna” iesniedza reģistrācijas pieteikumu Eiropas Zāļu aģentūrā, kā arī atbildīgajās institūcijās ASV un citās valstīs.

Eiropas Savienība jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "Moderna""Pfizer" un "BioNTech", "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti