Pasaules panorāma

Valstis kāpina vaikcinēsanas tempus; vīruss atbild ar jaunām mutācijām

Pasaules panorāma

Kurš aizstās Angelu Merkeli?

QAnon ideju izplatība virtuālajā vidē un ietekme reālajā dzīvē

Kas ir ASV konspirāciju teoriju kustība «QAnon»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

ASV prezidenta Donalda Trampa ēra paliks atmiņā ar to, kādu cenu var nest nepatiesas informācijas izplatīšana internetā un sociālajos tīklos, kur izveidojušies konspirāciju teoriju kulti. Viena no redzamākajām šādām radikāļu kustībām ir "QAnon", kurai ir miljoniem piekritēju. Kas ir šī kustība?

Jau vairākas nedēļas pirms iebrukuma ASV Kongresā sociālajos tīklos bija atrodama informācija, kur radikāli noskaņotas iedzīvotāju grupas brīdināja par haosu un nekārtībām, kas varētu sākties laikā, kad plānots apstiprināt prezidenta vēlēšanu rezultātus, kur oficiāli uzvaru guvis Demokrātu partijas kandidāts Džo Baidens. Tieši informācijas apmaiņa internetā spēlējusi būtisku lomu vardarbīgajos notikumos Vašingtonā.

"Tas, kas notika Kapitolijā, ir rezultāts tehnoloģiju uzņēmumu gadiem ilgušajai vienaldzībai pret naida runu sociālo tīklu platformās. Rezultāts tam, ka tikusi dota platforma cilvēkiem, kuri kurina naidu, izplatot viltus informāciju. Piemēram, par to, ka vēlēšanas tika viltotas," komentēja Digitālā naida apkarošanas centra izpilddirektors Imrans Ahmeds.

Viena no redzamākajām šādām kustībām ir "QAnon". Tās pamatā ir ideja par to, ka Tramps veic īpašu militāru operāciju pret noziedzīgo eliti, kas it kā seksuāli izmanto bērnus, kā arī ēd un dzer viņu asinis. Pats Tramps, komentējot šīs kustības dalībniekus, atteicās "QAnon" idejas saukt par konspirāciju. Tā vietā viņš kustības pārstāvjus raksturoja kā cilvēkus, kuri mīl savu valsti, un priecājās, ka tieši viņš izvēlēts kā pasaules glābējs.

"Qanon" kustības atbalstītāji ASV
"Qanon" kustības atbalstītāji ASV

"Ja es varu palīdzēt izglābt pasauli no problēmām, esmu gatavs to darīt. Esmu gatavs iesaistīties," sacīja Tramps.

"QAnon" parādījās pirms četriem gadiem, kad ASV interneta forumos kāds anonīms lietotājs sāka izplatīt mīklainus ziņojumus par it kā sātanisko ASV eliti. Lietotājs parakstījās ar burtu "Q", norādot, ka viņam ir īpaša piekļuve valsts noslēpumiem. Lietotāja radīto informāciju izplatīja tālāk citi, un ar laiku arvien vairāk cilvēku sāka ticēt Q idejām. Viens no spilgtākajiem notikumiem, kura pamatā bija līdzīga sazvērestība, notika jau 2017. gadā. Toreiz kādai picērijai Vašingtonā ar šaujamieroci uzbruka cilvēks, kurš ticēja, ka restorāna pagrabā demokrāte Hilarija Klintone spīdzina un seksuāli izmanto bērnus.

"QAnon" sociālo tīklu grupu sekotāju skaits šī gada laikā pieaudzis par vairāk nekā 580 procentiem, lielākoties ASV. Domnīcas "Atlantic Council" pētnieks, Digitālās izpētes laboratorijas līdzdirektors Lūkass Andrukaitis "Pasaules panorāmai" komentēja, kāpēc cilvēkus tik ļoti aizrauj "QAnon" idejas:

"Viens no iemesliem ir tāds, ka daudzviet tika ieviesta karantīna, cilvēki arvien vairāk uzņēma viltus ziņas un konspirāciju teorijas. Vienlaikus "QAnon" arī ir īpaša ar to, ka kustība ietilpst tā saucamajā "lielās telts definīcijā". Proti, ja ieej teltī, vari atrast dažādas teorijas, kas piemērotas ikvienam. Tur kaut ko sev tīkamu varēs atrast plakanās zemes teorijas piekritēji, tie, kuri nīst demokrātus, vai, piemēram, tie, kuri īpaši iestājas pret cilvēku tirdzniecību."

Pagājušajā nedēļā Kapitolijā iebruka dažādas grupas. Daļa bija galēji labēju ideju atbalstītāji, citi – vienkārši Trampa atbalstītāji. Bet citi – dažādu konspirāciju teoriju sekotāji. Un viņu vidū arī "QAnon" kustības pārstāvji. Šos cilvēkus var atpazīt pēc dažādiem simboliem, kuri ir daudz un dažādi, un to nozīme ne vienmēr ir skaidra.

Piemēram, viņi nes rokās burtu "Q", tāpat tiek izmantoti konfederātu karogi, kas pašlaik nonākuši asu debašu krustugunīs saistībā ar dienvidu štatu verdzības vēsturi un rasismu. Vēl kustības pārstāvji izmanto dzeltenu karogu, uz kura redzama saritinājusies čūska. Tas saistīts ar amerikāņu sacelšanos pret britu koloniālistiem.

Bet citi simboli ir mīklaināki. Piemēram, no norvēģu mitoloģijas aizgūtais dzīvības koks. Vai trīs savijušies trijstūri, kuri, iespējams, simbolizē nāvi kaujas laikā. Iespējams, spilgtākais Kapitolija iebrucējs un "QAnon" pārstāvis bija Džeikobs Entonijs Šanslijs, kurš pazīstams kā Džeiks Angeli. Tagad vīrietis par pastrādāto noziegumu atrodas apcietinājumā.

"Quanon" atbalstītājs ASV
"Quanon" atbalstītājs ASV

"Ir jāsaprot, ka katrs kustības dalībieks dažādus simbolus skaidro atšķirīgi. Piemēram,  Džeiks Angeli ir arī "Izglābsim zemeslodi" (angliski: "Save the Planet") kustības dalībnieks. Viņš vienā intervijā skaidroja, ka ragi saistās ar bizonu. Proti, ja kacināsi bizonu, dabūsi ragus. Līdz ar to tie simbolizē agresiju vai aizsardzību. Kažokāda uz viņa galvas ir koijots, kas, atsaucoties uz viņa fantāziju grāmatu, ir viltnieks. Proti, viņš ir ļoti straujš un izveicīgs. Viņam ir arī daudz tetovējumu, kas saistās ar šamanismu un dažādām konspirācijām," stāstīja Andrukaitis.

Pētnieks norādīja, ka sociālo tīklu platformas uz viltus ziņu izplatītājiem reaģējušas novēloti. Pagājušā gada augustā "Facebook" dzēsa tūkstošiem domubiedru grupu, kas bija saistītas ar "QAnon", bet tad jau sekotāju skaits bija sasniedzis vairākus miljonus. Tagad, lai apmuļķotu sociālo tīklu platformas, dažas grupas tiek veidotas ar maldīgiem nosaukumiem. Piemēram, ar mirkļbirku "izglābsim bērnus" (angliski: #savethechildren) vai ar kodētiem nosaukumiem. Līdz ar to dažādu apšaubāmu teoriju sekotāju skaits un cilvēku daudzums, kuri gatavi dažu šo ideju vārdā iziet ielās, turpina pieaugt.

KONTEKSTS:

Janvāra sākumā ASV prezidenta Donalda Trampa atbalstītāji sarīkoja nemierus galvaspilsētā Vašingtonā un uz laiku ielauzās arī parlamenta ēkā – Kapitolijā. Sadursmēs Kapitolijā dzīvību zaudēja pieci cilvēki, vairāki savainoti, ievainoti arī vismaz 14 policisti, un aizturēti vairāk nekā 50 cilvēki. Saistībā ar nekārtībām Kolumbijas apgabalā tika izsludināta komandantstunda.

Trampa pilnvaru termiņš beigsies 20. janvārī, kad prezidenta amatā viņu nomainīs Džo Baidens.

Iemesli protestiem meklējami novembra sākumā, kad ASV notika prezidenta vēlēšanas. Tajās uzvarēja demokrātu partijas virzītais Džo Baidens, kurš apsteidza līdzšinējo prezidentu Donaldu Trampu. Vairākos štatos, kur rezultāti bija strīdīgi, rezultāti tika pārskaitīti pat vairākkārtīgi. Taču rezultāts nav mainījies un elektoru kolēģija prezidenta amatā ir apstiprinājusi Džo Baidenu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti