Kārtējo reizi izgāzušās sarunas par finansējumu ASV kontingentam Dienvidkorejā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Dienvidkoreja un Amerikas Savienotās Valstis (ASV) nav spējušas panākt vienošanos par izmaksu segšanu 28 000 ASV karavīru lielā kontingenta uzturēšanai. Eksperti brīdina, ka nespēja panākt vienošanos var apdraudēt turpmāku Savienoto Valstu militāro klātbūtni šajā valstī. Turklāt tūkstošiem dienvidkorejiešu uz laiku varētu zaudēt darbu.

Kārtējo reizi izgāzušās sarunas par finansējumu ASV kontingentam Dienvidkorejā
00:00 / 02:49
Lejuplādēt

Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps savas prezidentūras laikā vairākiem sabiedrotajiem pieprasījis palielināt tēriņus aizsardzībai. Kritizētas ne tikai NATO dalībvalstis un Japāna, bet arī Dienvidkoreja. Tramps uzstāj, ka Dienvidkorejai ir jāmaksā vairāk par Savienoto Valstu kontingenta uzturēšanu, un pat ierosināja, ka ASV kontingents no Dienvidkorejas varētu tikt izvests.

Iepriekš tika minēts, ka Vašingtona vēlas, lai Dienvidkoreja par karavīru uzturēšanu maksā līdz pieciem miljardiem ASV dolāru gadā. Tas ir vairāk nekā piecas reizes lielāka summa par 890 miljoniem dolāru, ko Dienvidkoreja piekrita maksāt šogad, sacījuši Dienvidkorejas likumdevēji.

Pašreizējais līgums starp abām valstīm beidzas 31.decembrī, un puses vairākkārt tikušās, lai rastu kopsaucēju šajā jautājumā. Tomēr arī pēdējā tikšanās reizē, kas notika 17. un 18.decembrī, vienošanos nav izdevies panākt. Arī 2018.gadā abām pusēm bija sarežģījumi panākt vienošanos. To neizdevās izdarīt līdz gada beigām, tomēr kopsaucējs tika rasts pērn, gada sākumā.

Pēc otrdien un trešdien notikušajām sarunām Savienoto Valstu sarunvedis Džeimss Dehārts žurnālistiem sacīja, ka fokuss vairs neesot uz prasību par pieciem miljardiem dolāru. „Pieci miljardi nav skaitlis, uz kuru mēs šobrīd koncentrējamies sarunās. Kad panāksim vienošanos, mēs varēsim izskaidrot šo ciparu un to, kā mēs līdz tam nokļuvām. Mēs esam klausījušies, pielāgojušies un meklējuši kompromisus. Kad panāksim vienošanos, skaitlis atšķirsies no mūsu sākotnējā priekšlikuma un, iespējams, būs atšķirīgs arī no tā, ko līdz šim esam dzirdējuši no korejiešu puses,” sacīja Dehārts.

ASV sarunvedis atzina, ka šobrīd ir grūti noteikt konkrētu datumu, kad vienošanās varētu tikt panākta, tomēr puses jaunajā gadā un janvārī enerģiski strādāšot, lai panāktu vienprātību.

Savukārt Dienvidkorejas sarunvedēju grupa, kuru vada Džons Ubo, uzsvērusi nepieciešamību pēc taisnīgiem, saprātīgiem un abpusēji pieņemamiem nolīgumiem, kas stiprinās aliansi.

Eksperti norādījuši, ka

nespēja panākt vienošanos raisa jautājumus par ASV bruņoto spēku turpmāko klātbūtni Dienvidkorejā.

Nespēja panākt vienošanos varētu apdraudēt tūkstošiem Dienvidkorejas civiliedzīvotājus, kas strādā ASV bruņoto spēku labā. Šiem cilvēkiem, iespējams, būtu jādodas bezalgas atvaļinājumā.

Dienvidkorejā arī notikuši protesti, kuros iedzīvotāji iebilduši pret tēriņu palielināšanu ASV karavīru uzturēšanai. Čikāgas Globālo lietu padomes aptaujas dati liecina, ka vien 4% dienvidkorejiešu atbalsta Seulas piekāpšanos Trampa prasībām. Tomēr 74% aptaujāto arī atzina, ka atbalsta Savienoto Valstu bruņoto spēku ilgtermiņa klātbūtni valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti