Pasaules panorāma

Ceļ trauksmi par humāno situāciju Austrumāfrikā

Pasaules panorāma

ASV – smaga pandēmija, bet ekonomika atveseļojas

ASV prezidentu pārejas process

Kāpēc ASV prezidentu administrāciju pāreja ir tik nozīmīga?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) ir liela saimniecība, un, lai to pienācīgi vadītu, tam ir jāsagatavojas, un tāpēc laikus notiek pārejas process no viena prezidenta administrācijas uz otru. Taču šoreiz šo svarīgo procesu būtiski apgrūtinājusi prezidenta Donalda Trampa nevēlēšanās atzīt, ka viņa sāncensis demokrāts Džo Baidens ir uzvarējis vēlēšanās. 

No prezidenta vēlēšanām līdz pat inaugurācijai 20. janvārī ir teju trīs mēneši. Un šis ir laiks pārejai  no viena politiķa uz nākamā varas gadiem. Par to rūpējas īpaša izveidota valdības aģentūra – ASV Vispārējā dienesta administrācija, kas palīdz jaunā prezidenta komandai ar telpu, iekārtojumu un tehnoloģijām.

Un tas nebūt nav vienkārši, jo nākamajam prezidentam ir jāaizpilda 4000 jaunu darbavietu.

Šajā laikā ir jānotiek ļoti intensīvai komunikācijai, informācijas apmaiņai un jaunā prezidenta nākamo darbu plānošanai.

Viens no būtiskākajiem elementiem ir brīfingi jeb prezidenta informēšana par nacionālo drošību, un tam Baidena gadījumā būtu bijis jānotiek jau agrāk un regulāri.

Turklāt ASV piedzīvo smagu Covid-19 krīzi, tādēļ Baidens ir izteicis vēlēšanos saņemt vēl papildu  informāciju no augstākstāvošajiem valsts veselības aģentūru pārstāvjiem un pilnu piekļuvi sabiedrības veselības informācijai, un tās nesaņemšana pamatīgi satrauca Baidena cilvēkus.

“Baidens nesaņem viņam pienākošos izlūkošanas instruktāžu. Mums nav piekļuves aģentūras amatpersonām, lai palīdzētu izstrādāt mūsu darbības plānus, un

liela uzmanība ir pievērsta arī vakcīnas ieviešanas plānam,

kas būs tik svarīgs Baidena prezidentūras pirmajās dienās,” bažas pauda Baidena personāla daļas vadītājs Rons Kleins.

Tam visam ir jānotiek aizejošās un ienākošās administrācijas ciešā mijiedarbībā, kad jaunatnācēji būtībā ēno iepriekšējos, taču prezidenta Trampa ilgstoša atteikšanās atzīt Baidenu par uzvarējušu, –  jo Tramps uzskata, ka vēlēšanas ir nozagtas, – visu ir aizkavējusi, un pārejas periods tādēļ ir sācies krietni vēlāk un bez Trampa svētības. 

Nākamajam prezidentam un viņa kundzei tiek organizēta arī īpaša ekskursija pa Balto namu un iespēja izvēlēties mēbeles un iekārtojumu nākamajiem gadiem. Šo visu sedz gan no valsts budžeta, gan privātiem ziedojumiem, ko nākamais prezidents ir ievācis arī priekšvēlēšanu kampaņas laikā.

Tiesa, Baidenam, kurš astoņus gadus ir bijis Baraka Obamas viceprezidents, Baltā nama gaiteņi nebūt nav sveši.

Zinoši cilvēki apgalvoja, ka šis lielākoties visos laikos ir bijis haotisks process un arī citu prezidentu vecās administrācijas nebūt ne vienmēr ir bijušas draudzīgas pret nākamajām. Visraitāk notikusi Ričarda Niksona jaunās prezidentūras izveidošana vēl sešdesmitajos gados, savukārt viena no haotiskākajām izvērtusies Bilam Klintonam, kurš vēlējies savu kabinetu redzēt “kā visu Ameriku” un līdz ar to daudz kas noticis pēdējā brīdī, īpaši darbinieku izraudzīšanās.

KONTEKSTS: 

ASV prezidenta vēlēšanas notika otrdien, 3. novembrī. Šogad vēlēšanu rezultāti jāgaida ilgāk nekā citkārt, jo pandēmijas laikā daudzi izvēlējās balsot pirms oficiālās vēlēšanu dienas un pa pastu. Lai pārbaudītu iesūtītās balsis, nepieciešams ilgāks laiks.

Lai gan mediji Baidenu par vēlēšanu uzvarētāju pasludināja jau 7. novembrī, līdzšinējais prezidents Donalds Tramps atteicies atzīt savu sakāvi, apgalvojot, ka balsu skaitīšanas laikā notikusi krāpšanās. Vienlaikus Tramps atzinis, ka Balto namu pametīs un nepretosies varas maiņai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti