Aktuāli

Bērnu ķirurgs Jānis Upenieks par sociālo kampaņu "Bērnam droši"

Aktuāli

Profesionālajā izglītībā arvien populārākas kļūst tehniskās programmas

Artjoms Konohovs par televīzijas kanālu krievu valodā "Patiesais laiks"

Kanāls «Patiesais laiks» uzrunā krieviski runājošo auditoriju postpadomju valstīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Aizvadītā gada nogalē raidījumā “Īstenības izteiksme” stāstījām par jauno televīzijas kanālu krievu valodā ar nosaukumu “Настоящее время”, ko latviski var tulkot kā “Patiesais laiks”. Kanāls tika nodibināts pazīstamā ''Radio Brīvā Eiropa'' paspārnē un veidots ar mērķi sasniegt krieviski runājošos iedzīvotājus bijušajās padomju republikās un arī citur pasaulē. Vai nepilna gada laikā kanālam ir izdevies atrast savu auditoriju? Kā uz to reaģē Krievijas valsts mediji?

Kanāls darbojas jau gandrīz gadu

Televīzijas kanāls “Настоящее время”, ko angliski dēvē par “Current Time”, bet latviski var tulkot kā “Patiesais laiks”, tika nodibināts 2016. gada oktobrī. Tā galvenā mītne atrodas Prāgā, ''Radio Brīvā Eiropa'' telpās.

Jau gandrīz gadu šis kanāls, ko finansē ASV valdība, mēģina uzrunāt krieviski runājošo auditoriju dažādās postpadomju valstīs, tostarp arī Latvijā.

“Tas bija diezgan piepildīts un drudžains gads. Bet tas bija labs gads.” - Tā kanāla direktore Deizija Sindelara raksturo aizvadīto mēnešu notikumus. Pērn novembra beigās Latvijas Radio bija pirmais medijs, kas interesējās par šo kanālu. Kopš tā laika Vašingtonā, Kijevā un Rīgā ir notikusi kanāla oficiālā atklāšana. Un

arī mediju uzmanības, tostarp no Krievijas valsts televīzijas kanāliem, “Patiesajam laikam” netrūkst.

Fragmentā no 6. augusta raidījuma “Вести”, ko pārraida televīzijas kanāls “Россия 24”, raidījuma vadītājs stāsta, ka kanālam “Patiesais laiks” no ASV budžeta ir piešķirts lielāks finansējums. Daļa no papildu līdzekļiem tiks arī kanāla redakcijām, kas atrodas Ziemeļkaukāza reģionā. Tādēļ raidījuma vadītājs secina, ka amerikāņi šādi mēģina atdzīvināt etniskos konfliktus Kaukāzā, gluži kā tas esot noticis Čečenijas kara laikā 90. gados. Un piebilst, ka par Čečenijas vadītāju Ramzanu Kadirovu tur jau neko labu noteikti neteiks.

Kanāla kritika vairo tā popularitāti

Garu un ārkārtīgi kritisku reportāžu par šo kanālu pirms dažiem mēnešiem izveidoja arī pazīstamais Kremļa politikas aizstāvis Dmitrijs Kiseļovs. Tomēr ironiskā kārtā šis stāsts, kas tika pārraidīts Krievijas valsts televīzijā, pat iedeva “Patiesajam laikam” papildu auditoriju, saka Sindelara:

“Interesanti, ka savā reportāžā viņš nosauca mūsu mājaslapas adresi un mudināja cilvēkus pašiem apskatīties un novērtēt, uzsverot, ka mūsu kanāls ir diezgan garlaicīgs un ne visai labs. Mums pēc tam ir bijis liels apmeklējumu pieaugums, un

daži cilvēki pat komentāros ir pateikuši paldies Kiseļovam, jo citādāk viņi nemaz nebūtu zinājuši par mūsu kanāla pastāvēšanu.”

Tomēr tikt Krievijas kabeļtelevīzijas tīklos šim kanālam joprojām nav izdevies. Un tā direktore neslēpj, ka tuvākajā laikā šī situācija nemainīsies. Sindelara atgādina, ka savulaik ''Radio Brīvā Eiropa'' Krievijā bija 30 sadarbības partneri, bet tagad nav neviena. Tādēļ viņu galvenais izplatīšanas veids Krievijas tirgū ir un paliek internets.

Kanāls testa režīmā ir pieejams arī ''Lattelecom'' digitālās televīzijas skatītājiem

Turpretī Latvijā kanālu “Patiesais laiks” piedāvā 14 kabeļtelevīzijas un divi digitālās televīzijas operatori. Direktore apgalvo, ka tas ir lielākais izplatītāju skaits vienā valstī starp visiem reģioniem, kur šo kanālu rāda.

Kanāls testa režīmā ir pieejams arī ''Lattelecom'' digitālās televīzijas klientiem, saka uzņēmuma pārstāve Lāsma Trofimova:

“Nozares pieredze rāda, ka kanālam, lai tas atrastu savu auditoriju ir nepieciešams vismaz gads darbojoties. Mēs ''Lattelecom'' televīzijā kanālu “Current Time” sākām piedāvāt ar šī gada sākumu. Līdz ar to šobrīd ir pagājis pārāk mazs laiks, lai spriestu par kanāla stabilo auditoriju un viņu viedokli par to. Īpaši ņemot vērā to, ka šobrīd ir vasara un vasarā cilvēki jebkuru televīziju skatās mazāk.”

“Patiesā laika” jeb “Current Time” direktore saka, ka pēc viņiem pieejamajiem datiem šī kanāla auditorija Latvijā sasniedz 6% no visiem televīzijas skatītājiem.

Tomēr uzņēmuma “Kantar TNS” publiski pieejamajos auditorijas reitingos, kas mēra skatīšanās laiku, šī kanāla nosaukums neparādās.

Sadarbība ar Latviju notiek arī vēl vienā jomā. Dokumentālo filmu režisors Vitālijs Manskis, kurš no Krievijas ir pārcēlies uz Rīgu, tagad daļēji palīdz kanālam atlasīt dokumentālās filmas un arī vada raidījumu par tām, saka Sindelara:

“Mēs piedāvājam gan jaunas dokumentālās filmas, gan filmas, kurām ir bijuši panākumi starptautiskos festivālos. Un bieži vien mūsu skatītāji tās redz pirmo reizi. Šīs filmas ir ārkārtīgi populāras, un es domāju, ka tas daudz ko izsaka par mūsu kanāla auditoriju.”

Visbeidzot - pagaidām nav piepildījušās arī bažas, ka līdz ar jaunā ASV prezidenta Donalda Trampa nākšanu pie varas šis kanāls varētu tikt slēgts. Pašreiz tas turpina savu attīstību un mēģinājumus iekarot skatītāju uzticību. Tomēr šobrīd nevar apgalvot, ka tas spētu radīt nopietnu konkurenci Krievijas valsts kanāliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti