Kanādas valdība korupcijas skandāla dēļ zaudē vēl vienu ministri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kanādas valdība nonākusi krīzes priekšā. Īsā laikā valdību pametusi jau otrā ietekmīgā ministre, kas apsūdz premjerministru Džastinu Trudo un viņa palīgus par mēģinājumiem piesegt daudznacionālas kanādiešu kompānijas korupcijas skandālu. Krīze valdībā var ietekmēt arī pašreizējo liberālo spēku rezultātus rudenī gaidāmajās parlamenta vēlēšanās.

Kanādas valdība korupcijas lietas dēļ zaudē vēl vienu ministri
00:00 / 03:10
Lejuplādēt
Kanādas valdības krīzes centrā ir nonākusi Kvebekā bāzētā kompānija "SNC-Lavalin", kas ir viens no pasaulē lielākajiem inženierijas un celtniecības uzņēmumiem. Šī kompānija un divi tās apakšuzņēmumi tiek apsūdzēti krāpšanā un korupcijā, jo tiek apgalvots, ka laika posmā no 2001. līdz 2011. gadam esot Lībijas amatpersonām izmaksājuši kukuļos aptuveni 31 miljonu eiro. Uzņēmums ir arī atklāti lobējis to, lai tiesas procesa vietā tam tiktu dota iespēja laboties.

 

"SNC-Lavalin" apgalvo, ka būtu netaisnīgi sodīt visu kompāniju un tūkstošiem tās darbinieku par pārkāpumiem, kurus pastrādājuši tās bijušie vadītāji.

Plašāks skandāls Kanādas valdībā aizsākās jau pagājušajā mēnesī, kad par savu atkāpšanos paziņoja bijusī tieslietu ministre un ģenerālprokurore Džodija Vilsone-Rejbulda.

Sniedzot liecības pārstāvju palātas tieslietu komitejā, viņa paziņoja, ka Kanādas premjerministrs Džastins Trudo un viņa tuvākie līdzgaitnieki esot izdarījuši uz viņu nepieņemamu spiedienu, ieskaitot slēptus draudus un prasību iejaukties "SNC-Lavalin" tiesas procesā. Šiem paziņojumiem sekoja arī Trudo politiskā padomnieka Džerlada Batsa demisija. Bats gan noraidīja apgalvojumus, ka viņš vai viņa padotie būtu izdarījuši kaut ko neatļautu.

Tagad no amata atkāpusies arī budžeta lietu ministre un finanšu padomes prezidente Džeina Filpota, paziņojot, ka viņai ir jāievēro savas pamatvērtības, ētiskā atbildība un konstitucionālās saistības.

Pēc viņas vārdiem, ministre ir zaudējusi uzticību Trudo valdībai un tās spējām tikt galā ar šo korupcijas skandālu. Tāpat Filpota uzsvērusi, ka ģenerālprokurors nedrīkst tikt pakļauts politiskam spiedienam.

Pats premjerministrs Trudo ir paudis vilšanos par Filpotas demisiju, gan norādot, ka to saprot. Vienlaicīgi viņš uzsvēris, ka šāda rakstura bažas ir jāuztver ļoti nopietni un to viņš arī darot. Trudo arī norādījis, ka izskanējušie apgalvojumi ir aizsākuši ļoti nozīmīgas diskusijas, atbildes uz kurām būs jāmeklē tuvāko dienu un nedēļu laikā.

Komentējot "SNC-Lavalin" lietu, premjerministrs uzsvēris, ka visas iepriekšējās sarunas, arī ar nu jau bijušo ģenerālprokurori Vilsoni-Rejbuldu, ir notikušas likuma ietvaros, piebilstot, ka valdība ir satraukta par to, ka tiesas procesa gadījumā varētu tikt apdraudētas darbavietas tūkstošiem cilvēku. Tas tāpēc, ka notiesājoša sprieduma gadījumā uzņēmumam var draudēt pat desmit gadus ilgs aizliegums piedalīties Kanādas federālā līmeņa celtniecības projektos, un tas uzņēmumam radītu neiedomājami lielus zaudējumus.

Tikmēr sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka pēdējos gados ļoti stabilās Kanādas Liberālās partijas popularitāte ir sākusi mazināties. Kopš 2015. gadā notikušajām parlamenta vēlēšanām stabili vadībā esošā partija pēdējā mēneša laikā savas līderpozīcijas ir zaudējusi un tagad tās ieņem Konservatīvā partija, kas konkurentus jau apsteidz par diviem līdz 10%. Konservatīvā partija jau arī pieprasījusi, lai Trudo no ieņemamā amata atkāpjas jau tagad, aicinot citus valdības ministrus sekot Filpotas piemēram.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti