Kanādas latviete aicina uzņemt ASV atraidītos musulmaņu ceļotājus

ASV prezidenta Donalda Trampa rīkojums uz laiku apturēt bēgļu uzņemšanu, kā arī liegt ASV iebraukt cilvēkiem no septiņām, pārsvarā musulmaņu apdzīvotām valstīm, radījis lielu apjukumu daudzviet pasaulē.

 

Rezultātā daudz ceļotāju palika iestrēguši lidostās vai nevarēja iecerētajā laikā ierasties ASV.

Taču šim lēmumam ir arī kādas nosacīti pozitīvas sekas – tas pamodinājis pilsonisko apziņu un vēlmi iestāties pret diskrimināciju cilvēkiem, kuri citkārt nav bijuši pārāk sociāli aktīvi.

Piemērs ir iniciatīva, ko nedēļas nogalē sāka četri Toronto studenti. Viņi vietnē "Facebook" nodibināja domubiedru grupu ar mērķi dot pajumti cilvēkiem, kuri iestrēguši Toronto lidostā.

Viena no jaunietēm ir Kanādas latviete Līva Zemītis.

"Trampa rīkojums – palīdzība atrast pajumti Toronto” - tā varētu tulkot sestdien, 28.janvārī, vietnē "Facebook" izveidoto grupu. Tā aicina pieteikties visus, kas gatavi izmitināt ceļotājus, kuri Donalda Trampa imigrācijas rīkojuma dēļ iestrēguši Toronto.

Lapas izveidotāju vidū arī Līva Zemītis. Viņa studē globālo veselību. Iepriekš sabiedriskās aktivitātēs īpaši nav iesaistījusies, taču Trampa inaugurēšana par kaimiņvalsts prezidentu likusi pirmoreiz iziet ielās sieviešu solidaritātes gājienā. Imigrācijas ierobežošanas rīkojums bija nākamais grūdiens.

"Kad es izlasīju “New York Times”, ka tas tiešām šobrīd notiek – bez brīdinājuma, bez laika cilvēkiem izveidot plānus, es vienkārši biju ļoti, ļoti nelaimīga. Īpaši tāpēc, ka mani vecvecāki paši bija bēgļi no Latvijas Otrā pasaules kara laikā," stāsta Līva.

"Tas sākās ar to, ka es publicēju ''Facebook'' statusu par savām domām un jūtām saistībā ar šo lēmumu. Man viens draugs atrakstīja "Facebook" un teica: "Zini ko, Līva, es jūtos tieši tāpat – vai tu esi redzējusi kādu grupu "Facebook", kurai mēs varētu pievienoties, lai palīdzētu cilvēkiem, kam nav patvēruma pašreiz Toronto? Mēs abi tā skatījāmies un neko neredzējām" norāda Līva. Tāpēc nolēmuši, ka var rīkoties paši.

Sestdienas vakarā tapa atbalsta grupa "Facebook". Sākumā tajā iesaistījās tikai pašu draugi, taču svētdien par ideju sākuši interesēties Kanādas mediji un palīdzētgribētāju skaits uzšāvies augšup, pārsniedzot 500 cilvēku.

Viņi piedāvā istabas, ēdienu, transportu. Taču Kanādas institūcijas drīz paziņoja, ka valsts izmitinās un palīdzēs visiem, kurus skars Trampa lēmums. "Mēs esam aizrakstījuši Toronto mēram, mūsu parlamenta locekļiem Kanādā un imigrācijas ministram un esam pastāstījuši, ka mēs esam ļoti laimīgi, ka neviens vairs nav iestrēdzis, bet, ja vajag palīdzību, šeit ir 600 cilvēku, kas ir gatavi palīdzēt," sacīja Zemītis.

Viņa ASV notiekošo vērtē ļoti negatīvi. "Mēs nevaram rakstīt ASV “Saeimas” locekļiem, mēs nevaram vēlēt Amerikas vēlēšanās, bet mēs redzam, ka kaut kas nopietns un ļoti negatīvs tur notiek. Pēc sieviešu gājiena mums visiem – manām draudzenēm un draugiem – bija ļoti pozitīvas domas un sajūta. Bet jautājums paliek – vai iešana gājienā līdzēs vai arī vajag kaut ko lielāku padarīt? Mēs visu laiku cenšamies izdarīt savu mazo daļu, jo mans personīgais viedoklis ir, ka - ja tev kaut kas ir tuvu pie sirds, katrs pilsonis var paveikt pozitīvas pārmaiņas," norāda Līva.

Šo dienu laikā arī mazinājusies neziņa par to, uz kuriem cilvēkiem aizliegums ieceļot ASV īsti attieksies.

Kanādas imigrācijas ministrs informēja, ka no ASV Baltā nama saņemts oficiāls apstiprinājums, ka vismaz tie cilvēki, kam ir pastāvīgās uzturēšanās atļaujas Kanādā, kā arī Kanādas dubultpilsonība, Amerikas Savienotajās valstīs joprojām varēs ieceļot.

Ziņots, ka Tramps parakstīja rīkojumu, kas  paredz uz 90 dienām apturēt vīzu izsniegšanu cilvēkiem no Irākas, Irānas, Jemenas, Lībijas, Sīrijas, Somālijas un Sudānas. Savukārt ASV programma bēgļu izmitināšanai tiek apturēta vismaz uz 120 dienām, kamēr tiks pieņemti jauni stingri bēgļu pārbaudes noteikumi. Turklāt sīriešu bēgļu uzņemšana tiek apturēta uz nenoteiktu laiku vai līdz laikam, kad prezidents pats izlems, ka viņi vairs nerada draudus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti