Kanādā atbrīvota «Huawei» finanšu direktore, Ķīnā – divi ieslodzītie kanādieši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kanādas tiesnese piektdien izbeidza izdošanas prāvu pret Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja „Huawei” finanšu direktori Menu Vaņdžou, un viņu atbrīvoja. Tādējādi izbeigts gandrīz trīs gadus ilgušais juridiskais process par Menas iespējamu izdošanu Amerikas Savienotajām Valstīm. Savukārt Ķīna atbrīvojusi divus Kanādas pilsoņus, kuri Ķīnā bija ieslodzīti par spiegošanu. Menas un tam sekojošā divu kanādiešu aizturēšana radīja gadiem ilgu diplomātisko spriedzi starp Vašingtonu, Otavu un Pekinu.

Kanādā atbrīvota «Huawei» finanšu direktore, Ķīnā – divi ieslodzītie kanādieši
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja „Huawei” dibinātāja Žeņa Dženfei meita Mena Vaņdžou 2018.gada 1.decembrī tika aizturēta Kanādā pēc ASV varas iestāžu lūguma. ASV pieprasīja Menas izdošanu, jo viņai ASV bija izvirzītas apsūdzības par Savienoto Valstu Irānai noteikto sankciju pārkāpšanu. Mena pēc aizturēšanas tika atbrīvota pret drošības naudu un teju trīs gadus atradās mājas arestā savā savrupmājā Vankūverā. ASV gribēja Menu tiesāt par krāpniecību saistībā ar Irānai noteikto sankciju pārkāpšanu un nepatiesas informācijas sniegšanu par to ASV bankām. Ja Mena tiktu atzīta par vainīgu ASV tiesā, viņai varētu draudēt vairāk nekā 30 gadu cietumsods.

Tomēr piektdien parādījās ziņas par to, ka Mena panākusi vienošanos ar ASV Tieslietu ministriju par apsūdzību atlikšanu. Vienošanās paredz, ka līdz 2022. gada beigām tiks atlikta pret Menu sāktā kriminālvajāšana, un pēc tam apsūdzības varētu tikt atceltas. Mena, kura piektdien attālināti piedalījās Bruklinas tiesas sēdē, neatzina savu vainu, tomēr pamatojoties uz vienošanos ar ASV Tieslietu ministriju apstiprināja, ka atsevišķi fakti lietā ir patiesi. Ja viņa atkāpsies no tiesā sacītā vai to mainīs, tas var pārkāpt vienošanās noteikumus un pret viņu var tikt atsākta kriminālvajāšana.

ASV prokurori paziņoja, ka lūgums Menu izdot tiek atcelts, tādēļ Kanādas valdības juristi, darbojoties ASV vārdā, lūdza procesa atlikšanu un atbrīvošanas pret drošības naudu nosacījumu atcelšanu. Rezultātā Britu Kolumbijas provinces Augstākās tiesa atbalstīja šo lūgumu, atbrīvojot Menu. Pēc iziešanas no Vankūveras tiesas nama Mena pateicās tiesnesei, saviem atbalstītājiem, Ķīnas amatpersonām un pat Kanādas valdībai par "likuma varas ievērošanu".

„Pēdējos trijos gados mana dzīve bija apgriezta kājām gaisā. Tas bija graujošs laiks man kā mātei, sievai un uzņēmuma funkcionārei. Tomēr es ticu, ka katram mākonim ir sudraba maliņa. Tā tiešām bija nenovērtējama pieredze manā dzīvē,” atzina Mena.

Mena jau izlidojusi no Vankūveras uz Ķīnas pilsētu Šeņdžeņu. Neilgi pēc Menas aizturēšanas Ķīnā tika aizturēti un vēlāk par spiegošanu ieslodzīti divi Kanādas pilsoņi. Saistībā ar abu kanādiešu aizturēšanu Pekina tika vainota "ķīlnieku diplomātijā", lai panāktu Menas atbrīvošanu. Sekojot Menas atbrīvošanai, Ķīna pēc 1000 dienām ieslodzījumā piektdien atbrīvojusi abus kanādiešus un viņi izlidojuši uz dzimteni. Lūk, Kanādas premjera Džastina Trudo sacītais: „Šie divi vīrieši ir pārcietuši neticami grūtu situāciju, bet tas ir iedvesmojoši un tās ir labas ziņas mums visiem, ka viņi ir ceļā pie savām ģimenēm.”

Kā norāda bijušais Kanādas diplomāts Kolins Robertsons, fakts, ka abi kanādieši tiek atbrīvot neilgi pēc Menas iekāpšanas lidmašīnā, skaidri liecina par to, ka šo pilsoņu turēšana ieslodzījumā bija ķīlnieku sagrābšana, lai gan Pekina turpina uzstāt, ka starp abām lietām nav saistības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti