Dienas notikumu apskats

Saeimā atbalsta opozīcijas rosināto 8 miljonu eiro piešķiršanu NMPD algām

Dienas notikumu apskats

Ukraina apturēs draudzības līgumu ar Krieviju

Kanādā aizturēta Ķīnas telekomunikāciju milža «Huawei» finanšu direktore

Kanādā aizturēta Ķīnas telekomunikāciju milža «Huawei» finanšu direktore

Kanādā aizturēta Ķīnas telekomunikāciju milža "Huawei" finanšu direktore Mena Vandžou, un viņas izdošanu pieprasa Amerikas Savienotās Valstis (ASV). Vandžou aizturēta 1. decembrī Vankūverā. Detalizētākas oficiālas informācijas par iemesliem nav, taču izskanējis, kas tas varētu būt saistīts ar ASV aizdomām par Irānas sankciju režīma pārkāpšanu. Ķīna par notikušo izteikusi protestu.

"Huawei" finanšu direktore, arī direktoru padomes priekšsēdētāja vietniece un uzņēmuma dibinātāja Žeņa Dženfeja meita Mena Vandžou aizturēta sestdien, 1. decembrī, Vankūverā, apstiprināja Kanādas Tieslietu ministrija. ASV pieprasījušas viņas izdošanu. Piektdien, 7. decembrī, paredzēta tiesas sēde par Menas atbrīvošanu pret drošības naudu.

Detaļu par aresta iemesliem ir ļoti maz. Varas iestādes nevarot sniegt detalizētākas ziņas, jo Mena pieprasījusi to publicēšanas aizliegumu.

Ķīnas vēstniecība Kanādā pauda protestu pret Menas aizturēšanu.

Ķīna pieprasījusi Kanādai un ASV paskaidrojumus un prasa Menas atbrīvošanu. Viņas aizturēšana "pārkāpj personas cilvēktiesības", paziņoja Pekina.

Uzņēmums teica, ka Menai draud vēl "neprecizētas apsūdzības" Ņujorkas Austrumu apgabala tiesā, kas komentārus atteikusies sniegt. Varas iestādes nevarot sniegt sīkākas ziņas, jo Mena pieprasījusi to publicēšanas aizliegumu.

Oficiālas informācijas par aizturēšanas iemesliem nav. Taču ASV mediji jau iepriekš ziņojuši, ka ASV pret "Huawei" sākta izmeklēšana aizdomās par Irānai noteiktā sankciju režīma pārkāpšanu. Saskaņā ar mediju vēstīto, ASV varasiestādēm līdzīgas aizdomas ir arī attiecībā uz sankciju režīmu pret Ziemeļkoreju.

Ķīnas tehnoloģiju milzis "Huawei" ir viens no lielākajiem telekomunikāciju aprīkojuma un pakalpojumu sniedzējiem pasaulē. Tas nesen arī apsteidza ASV uzņēmumu "Apple", kļūstot par otro lielāko viedtelefonu ražotāju aiz dienvidkorejiešu "Samsung".

"Huawei" izplatīja paziņojumu, sakot, ka tam ir maz informācijas par apsūdzībām un ka tam nav zināms par jebkādiem likumpārkāpumiem, ko varētu būt pastrādājusi finanšu direktore Mena.

Uzņēmums pauda ticību, ka "Kanādas un ASV tieslietu sistēmas galu galā nonāks pie taisnīga slēdziena".

"Huawei" piebilda, ka darbojas, ievērojot visus likumus un regulējumus visur, kur izvērsis savas biznesa aktivitātes. Tostarp attiecībā uz "ANO, Savienoto Valstu un Eiropas Savienības sankciju likumiem un regulām", paziņoja ķīniešu uzņēmums. 

Menas aizturēšana arī sakrīt ar laiku, kad vairākas rietumvalstis spērušas soļus, lai ierobežotu Ķīnas kompānijas tehnoloģiju izmantošanu jaunās paaudzes vēl ātrāko 5G mobilo sakaru tīklu ieviešanā.

Pamatojoties uz valsts drošības apsvērumiem, "Huawei" tehnoloģijas 5G tīkla attīstīšanā aizliegušas izmantot ASV, Austrālija un Jaunzēlande. Savukārt Lielbritānijas valdība to nav aizliegusi, tomēr valstī dominējošais telekomunikāciju operators BT paziņojis, ka neizmantos ķīniešu firmas aprīkojumu savā 5G tīkla pamata infrastruktūrā.

ASV cenšas pārliecināt bezvadu tehnoloģiju un interneta uzņēmumus sabiedrotajās valstīs neizmantot "Huawei" ražotās iekārtas, brīdinot par kiberdrošības riskiem, pirms pāris nedēļām ziņoja laikraksts "Wall Street Journal".

Saskaņā ar vēstīto ASV apsverot iespēju nodrošināt finanšu atbalstu telekomunikāciju attīstībai valstīs, kas izvairīsies no "Huawei" iekārtu izmantošanas.

Pati kompānija apvainojumus par drošības riskiem un saikni ar Ķīnas izlūkdienestiem noliedz.

Zīmīgi, ka Vaņdžou aizturēta dienā, kad Ķīnas un ASV prezidenti tikās Argentīnā notiekošajā G20 samitā, pēc kā tika paziņots par pamieru abu valstu tirdzniecības karā un plānoto muitas tarifu palielinājuma atsaukšanu.

Vienaldzīgi pret to nav arī Ķīnas iedzīvotāji. Aizturēšana kļuva par apspriestāko tematu Ķīnas sociālajos tīklos, kur lielākā daļa lietotāju pauž patriotismu un kritizē Kanādu un ASV par negodīgām metodēm tirgus konkurencē.

“ASV jau labu laiku nosaka ierobežojumus “Huawei”. Pašmāju tirgū tam ir droši pamati, tāpēc nedomāju, ka arests ietekmēs uzņēmumu Ķīnā. Taču tas noteikti skars “Huawei” darījumus starptautiskajā tirgū,” ārvalstu medijiem pauda Pekinas iedzīvotāja Kao Tiana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti