Kamerons aicina negraut Apvienotās Karalistes vienotību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ir atlikuši septiņi mēneši, lai izglābtu Apvienoto Karalisti - tā piektdien paziņoja premjerministrs Deivids Kamerons, aicinot Skotijas iedzīvotājus šogad gaidāmajā neatkarības referendumā balsot „pret.” Viņš arī uzrunāja pārējos valsts iedzīvotājus, aicinot pārliecināt savus skotu draugus par ūnijas saglabāšanu. Skotu Nacionālās partijas līderis Alekss Salmonds, kas iestājas par neatkarību, Kameronu nekavējoties nosodīja, jo tas ar šādu runu uzstājās Londonā, nevis Edinburgā, turklāt joprojām atsakās iesaistīties televīzijas debatēs.

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons piektdien emocionālā uzrunā vērsies gan pie Skotijas, gan visas Apvienotās Karalistes iedzīvotājiem, aicinot saglabāt valsts vienotību.

Septembrī gaidāmajā referendumā par Skotijas neatkarību varēs piedalīties četri miljoni skotu. Bet Kamerons, uzstājoties ar runu Olimpiskajā parkā Londonā, uzrunāja arī pārējos 59 miljonus iedzīvotāju Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā, viņus aicinot aktīvi iesaistīties un pārliecināt savus skotu draugus balsot pret Skotijas neatkarību.

Kamerons brīdināja, ka balsojums par neatkarību apdraudēs Apvienotās Karalistes ietekmi pasaulē un iedragās tās finansiālo un politisko stabilitāti. Viņš arī norādīja, ka saglabāt monetāro ūniju ar neatkarīgo Skotiju būs ārkārtīgi grūti. Kamerons runāja arī par savu skotu izcelsmi, un norādīja, viņš izjūt „personīgu” attieksmi pret gaidāmo balsojumu. Vēršoties pie skotiem, premjers paziņoja, ka Skotija ir drošībā, būdama daļa no kā lielāka, bet tajā pašā laikā bauda nozīmīgu autonomiju:

 „Uz naža asmens balansē gadsimtiem ilga vēsture. Zem jautājuma zīmes ir mūsu Apvienotās Karalistes nākotne. Ja septembrī cilvēki balsos „Jā”, Skotija kļūs neatkarīga valsts. Atpakaļceļa nebūs. Kā esmu skaidri norādījis iepriekš, tas ir lēmums, ko varēs pieņemt tikai un vienīgi Skotijas iedzīvotāji. Bet es dedzīgi uzskatu, ka tas ir viņu interesēs palikt Apvienotajā Karalistē. Kaut gan referendumā varēs balsot tikai 4 miljoni cilvēku, tas pamatīgi ietekmēs mūs visus 63 miljonus. Mēs visi 63 miljoni iedzīvotāju 19.septembrī varam pamosties citā valstī ar citādu nākotni.”

Referendums notiks 18.septembrī, un Kamerons nevēlas ieiet vēsturē kā premjerministrs, kura valdības laikā sadalās Apvienotā Karaliste.

Tomēr ik reizi, kad viņš par tematu runā publiski, tas izsauc skotu nacionālistu kritiku par Kamerona atteikšanos piedalīties televīzijas debatē ar Aleksu Salmondu - Skotu Nacionālās partijas līderi un Skotijas valdības vadītāju.  Kamerons paudis uzskatu, ka debatēm ir jānotiek starp pašiem skotiem, bet Salmonds drīz pēc viņa runas Olimpiskajā parkā Kameronu nodēvēja par „lielu bailuli”. Raidsabiedrībai BBC viņš uzstāja, ka debatēm aci pret aci, lai izdiskutētu visus par un pret, ir jānotiek:

„Manuprāt, tas ir neticami, ka premjerministrs vēlas sprediķot no Olimpa kalna, nevis doties uz Skotiju un iesaistīties atklātā un demokrātiskā debatē. Es vēlos šo diskusiju, tā ir pareizā lieta, ko darīt. Ja Deivids Kamerons tai nav gatavs, tad daudziem ļaudīm Skotijā radīsies jautājums- no kā viņš baidās?”

Aptaujas Skotijā gan arvien liecinājušas, ka vairums iedzīvotāju ir pret atdalīšanos no Apvienotās Karalistes. Tomēr pēdējā laikā atbalsts neatkarībai ir pieaudzis. Aptauja janvāra nogalē liecināja, ka Skotijas neatkarību atbalsta 37% respondentu, 44% apjautāto bija pret. Starpība nav tik liela, un piektajai daļai respondentu skaidras nostājas šajā jautājumā nebija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti