Kamēr vienas valstis pasludina uzvaru cīņā ar Covid-19, citur reģistrē mirstības rekordus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Laikā, kad Latvijā strauji pieaug saslimstība ar Covid-19, pasaulē valstu panākumi cīņā pret koronavīrusu ievērojami atšķiras. Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) vadība paziņojusi par uzvaru cīņā pret Covid-19, savukārt mūsu kamiņvalstī Krievijā joprojām tiek reģistrēts rekordaugsts mirušo skaits. Tikmēr vairākas ziemeļvalstis uz laiku apturējušas “Moderna” vakcīnas izmantošanu gados jauniem pacientiem.

Līdz šim visā pasaulē reģistrēti jau 237 miljoni Covid-19 inficēšanās gadījumu, bet 4,8 miljoni inficēto cilvēku ir miruši.

Emirātos vakcinēti 95% iedzīvotāju

AAE vadība šajās dienās paziņojusi, valstij ir izdevies uzvarēt cīņā ar Covid-19 krīzi. Tai ir augstākais vakcinēto personu īpatsvars, saslimušo skaits ir samazinājies līdz zemākajam līmenim kopš pagājušā gada vasaras.

AAE vismaz vienu Covid-19 vakcīnas devu ir saņēmuši 95% iedzīvotāju, 85% ir pilnībā vakcinēti.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Kamēr vienas valstis pasludina uzvaru cīņā ar Covid-19, citur reģistrē mirstības rekordus
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Citviet pasaulē situācija ir daudz sliktāka. Piemēram, mūsu kaimiņvalstī Krievijā gandrīz katru dienu tiek uzstādīti arvien jauni saslimstības un mirstības rekordi. Nu jau gandrīz nedēļu ik dienu Krievijā tiek konstatēti vairāk nekā 25 000 saslimšanas gadījumu, bet trešdien sasniegts arī vienā dienā mirušo rekords – 929 cilvēki. Ceturtdien tika ziņots, ka diennakts laikā miruši 924 cilvēki, inficējušies vairāk nekā 27 000.

Covid-19 inficēto un mirušo skaits Krievijā
Covid-19 inficēto un mirušo skaits Krievijā

Krievijā joprojām ir ļoti zems vakcinācijas līmenis. Vismaz vienu Covid-19 vakcīnas devu ir saņēmusi tikai trešdaļa iedzīvotāju, bet pilnībā vakcinēti ir 30% iedzīvotāju.

Dažos reģionos varas iestādes izsludinājušas obligātu vakcināciju, citos tā noteikta tikai atsevišķu profesiju darbiniekiem. Savukārt Kaļiņingradas apgabals pat izskata iespēju pilnībā apturēt plānveida medicīnas pakalpojumu sniegšanu.

Ziemeļvalstīs aptur "Moderna" vakcīnas lietošanu jauniešiem

Zviedrija, Dānija un Somija tikmēr paziņojušas, ka uz laiku aptur “Moderna” vakcīnas izmantošanu gados jauniem pacientiem. Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad saņemtas ziņas par iespējamām retām kardiovaskulārām blaknēm. To iespēja gan ir ļoti reta, taču lēmums nepotēt šo vakcīnu cilvēkiem, kas jaunāki par 30 gadiem, pieņemts piesardzības dēļ.

Ziemeļvalstīs arī veikts īpašs pētījums, kura dati jau ir nosūtīti Eiropas Zāļu aģentūrai, atzinums ir gaidāms aptuveni pēc mēneša. Dānija un Zviedrija gados jaunajiem iedzīvotājiem iesaka saņemt kompāniju “Pfizer” un “BioNTech” izstrādāto vakcīnu.

Tikmēr divi pētījumi, kas veikti Katarā un Izraēlā un kuru rezultāti publicēti izdevumā “New England Journal of Medicine”, liecina, ka arī divas “Pfizer” vakcīnas devas saņēmušām personām pēc vairākiem mēnešiem imunitāte mazinās, taču aizsardzība pret smagu saslimšanu, hospitalizāciju vai nāvi joprojām ir augsta.

Izraēlas veiktajā pētījumā arī konstatēts, ka personām, kuras vakcinējas pēc Covid-19 izslimošanas, imunitāte saglabājas ilgāk.

Savukārt Kataras zinātnieki pieļauj, ka imunitātes mazināšanās pēc vairākiem mēnešiem varētu būt skaidrojama ar cilvēku pastiprinātu sociālizāciju un paviršāku attieksmi pret piesardzības pasākumiem.

Līdz pilnīgai uzvarai vēl tālu

Savukārt Brazīlijā izcēlies skandāls, jo viena no lielākajām veselības aprūpes iestāžu ķēdēm “Prevent Senior” tiek apsūdzēta neapstriprinātu medikamentu izmēģināšanā uz gados veciem Covid-19 pacientiem, viņiem par to nezinot.

10 ārsti izmeklētājiem nodevuši informāciju, ka šādu eksperimentu rezultātā miruši vismaz deviņi pacienti, kuru medicīnas kartēs izmainīts patiesais nāves cēlonis. Tiek apgalvots, ka slimnīcu ķēde ir centusies apstiprināt galēji labējā prezidenta Žaira Bolsonaro politiku, aicinot Covid-19 ārstēšanai izmantot pretmalārijas zāles.

Pasaules Veselības organizācijas īpašais sūtnis, bijušais Zviedrijas premjers Karls Bilts brīdinājis, ka vēl ir ļoti tāls ceļš ejams, lai koronavīrusu varētu kontrolēt.

Viņš paudis cerību, ka gada laikā varētu panākt 70% pasaules iedzīvotāju sapotēšanu, taču šī mērķa sasniegšana nebūs viegla, jo pašlaik šis skaitlis ir tikai aptuveni 30%.

Kā secina Bilts – nav noiets pat pusceļš. Bilts arī uzskata, ka valstīm, kas lepojas ar augstajiem vakcinācijas rādītājiem, nevajadzētu sevi atraut no kopējās bildes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti