Kambodžā sirmgalvji rīko patruļas pret mūžamežu nelegālajiem cirtējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Laikā, kad pasaulē arvien vairāk tiek runāts par klimata pārmaiņām, dabas draugi cenšas piesaistīt uzmanību katastrofālajai situācijai pasaules mūžamežos. Gan Latīņamerikā, gan Āzijā to izciršanas apjomi pieaug arvien straujāk. Tikmēr Dienvidāzijas valstī Kambodžā vietējie iedzīvotāji ņēmuši iniciatīvu savās rokās. Cienījama vecuma vīrieši sākuši organizēt patruļas, lai no mūžamežiem padzītu koku nelegālos izcirtējus.

Dienvidāzijas valstī Kambodžā kopš divtūkstošā gada izcirsta viena trešdaļa no visiem valsts mūžamežiem un džungļiem – tā liecina nevalstisko organizāciju dati, kurus apstiprina dažādi satelītuzņēmumi. Vietējie iedzīvotāji apgalvo, ka galvenie vaininieki ir koku nelegālie izcirtēji, lai gan arī valsts oficiāli atbalstītā gumijkoku plantāciju industrijas izplešanās sniedz savu negatīvo artavu.

Nespējot uz to noskatīties, mūžamežos dzīvojošā koi tauta lēmusi rīkoties pati. Vietējie cilvēki vaino varasiestādes bezdarbībā un veido speciālas patruļas, lai no saviem mežiem padzītu nelūgtos viesus. Ņemot vērā, ka daudzi patruļu dalībnieki ir cienījamā vecumā, viņi iesaukti par vectētiņiem-zemessargiem.

“Mēs izveidojām patruļas, jo gribam izglābt džungļus. Mēs, vecie ļaudis, esam ļoti noraizējušies un noskumuši par to, kas notiek ar kokiem. Dzīvot un strādāt džungļos ir nozīmīga mūsu kultūras daļa. Tāpēc ceram, ka mūs atbalstīs arī dažādas organizācijas. Es domāju – ja viņi šeit ierastos un ieraudzītu, kas notiek, viņi mums palīdzētu,” saka patruļas dalībnieks Roms Su.

Koku izcirtējus vectētiņi-zemessargi meklē, bruņojušies vien ar mačetēm, jo pirms diviem gadiem varasiestādes atņēma viņiem paštaisītās pistoles. Par savu pulcēšanās vietu viņi izvēlējušies speciālu ēku kompleksu, kuru paši uzcēluši no atsavinātajiem kokmateriāliem. No turienes viņi dodas vairāku dienu ilgās patruļās.

“Koku izcirtējus mēs atrodam bieži. Dažreiz atņemam viņiem instrumentus, piemēram, motorzāģus un citas lietas. Ja pamanām lielāku cilvēku grupu, kas izcērt mežu, mēs parasti ieturam distanci un izsaucam policiju, lai tā parūpējas par viņiem,” stāsta Kambodžas mežu patruļas vadītājs Ruoss Lims.

Tikmēr vietējie mēļo, ka ar šiem vectētiņiem joki mazi, jo daļa no viņiem savos dzimtajos mežos karojuši sarkano khmeru rindās Kambodžas pilsoņu karā septiņdesmitajos gados. Taču mūsdienās viņi gan vairāk savā labā cenšas izmantot nevis mačetes, bet dziļo cieņu pret vecāka gadagājuma ļaudīm, kas iesakņota Kambodžas kultūrā, pat likumpārkāpēju vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti