Dienas ziņas

Jauna izmeklēšana par prāmja «Estonia» katastrofu

Dienas ziņas

Tukumā pārapbedīti vidusslaiku kapsētas pīšļi

Kalnu Karabahā turpinās sadursmes

Kalnu Karabahā turpinās sadursmes

Azerbaidžāna un Armēnija turpina apsūdzēt viena otru militārā konflikta eskalēšanā Kalnu Karabahā. Sadursmes turpinās.

ĪSUMĀ:

  • Azerbaidžāna un Armēnija apsūdz viena otru militārā konflikta izraisīšanā.
  • Abās pusēs ziņo par pretinieku bruņutehnikas iznīcināšanu un nogalinātiem karavīriem.
  • Azerbaidžānas intereses aizstāv Turcija.
  • Armēnija Turciju min kā iespējamo konflikta ierosinātāju.
  • ES aicina ārvalstis neiejaukties konfliktā. Pusēm jāmeklē diplomātisks risinājums.

Kalnu Karabahā turpinās sadursmesUģis Lībietis

Aktīvas sadursmes strīdīgajā Kalnu Karabahas reģionā turpinās jau otro dienu, gan Armēnijai, gan Azerbaidžānai paziņojot par ievērojamiem panākumiem. Tāpat abas puses apsūdz viena otru pirmo uzbrukumu veikšanā. Tā, piemēram, Azerbaidžānas puse paziņojusi, ka ir iznīcināti jau gandrīz 30 pretinieka tanki. Arī Armēnijas puse ir publiskojusi video ar iznīcinātu Azerbaidžānas spēku militāro tehniku. Savukārt Kalnu Karabahas amatpersonas ziņo, ka kaujās ar azerbaidžāņiem bojā gājušo skaits jau pietuvojies 60. Gan Azerbaidžānā, gan Armēnijā, gan Kalnu Karabahā izsludināts karastāvoklis.

"Ilhama Alijeva diktatoriskais režīms ir atsācis karadarbību. Šis ir armēņu tautai pieteikts karš. Šis ir karš pret mūsu neatkarību, brīvību un cieņu. Armēņu tauta ir gatava šim karam," izteicās Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans.

"Armēnija ir okupācijas valsts, šai okupācijai ir jābeidzas. Mēs esam uz pareizā ceļa! Mēs uzvarēsim! Karabaha ir mūsu! Karabaha ir Azerbaidžāna!" uzsvēra Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs.

Starptautiskā sabiedrība joprojām Kalnu Karabahu atzīst par daļu no Azerbaidžānas, un viena no aktīvākajām Azerbaidžānas interešu lobētājām arī šajās dienās ir Turcija. Tā pirmdien ir pieprasījusi Armēnijai izbeigt Kalnu Karabahas okupāciju.

Pēc Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana teiktā, ASV, Krievija un Francija tā dēvētajās Minskas grupas sarunās Kalnu Karabahas jautājumam nav pievērsušas pietiekami daudz uzmanības. Taču, kā intervijā radiostacijai "Echo Moskvi" izteicies Armēnijas vēstnieks Krievijā Vardans Toganjans, iespējams, ka aiz šīs militārās operācijas plānošanas un psiholoģiskā spiediena stāv tieši Turcija.

"Turcijas valdība oficiāli pauž savu atbalstu Azerbaidžānai.

Tas ir informatīvais un psiholoģiskais karš. Tās ir provokācijas gar visu Turcijas un Armēnijas robežu. Tie ir regulāri lidmašīnu F16 izlūklidojumi, kurus mēs redzam pēdējā mēneša laikā. Tā ir palīdzības sniegšana militārās infrastruktūras celtniecībā Azerbaidžānas teritorijā Armēnijas robežas tuvumā. Tā ir arī karavīru un kaujinieku pārsviešana. Militārā izlūkošana ne vienu reizi vien ir paziņojusi, ka ar čārterreisiem no Sīrijas ziemeļiem uz atsevišķām Azerbaidžānas lidostām tiek nogādāti aptuveni 4000 kaujinieku. Manuprāt, stratēģiskais mērķis ir panākt Krievijas izspiešanu no Dienvidkaukāza. Tiek uzsvērts vienas valsts, divu tautu princips. Acīmredzot, lieta virzās uz to, lai abas valstis apvienotu vienā," sacīja Toganjans.

Situāciju Kalnu Karabahā pirmdien nosodījusi arī Eiropas Savienība, norādot, ka nav pieļaujama ārējo spēku iejaukšanās šajā konfliktā. Arī Eiropas Parlamenta ārlietu komitejas vadītājs Deivids Makalisters aicinājis iesaistītās puses meklēt domstarpību risinājumu mierīgā ceļā:

"Kalnu Karabahas konfliktam nav militāra risinājuma. Tā vietā ir nepieciešami centieni panākt politisku risinājumu starptautisko likumu ietvaros. Mēs atkārtoti uzsveram mūsu nemainīgo atbalstu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Minskas grupas mēģinājumiem atrast izeju no šī konflikta mierīgā ceļā. Lai šāda starpniecība būtu veiksmīga, Armēnijas un Azerbaidžānas varas iestādēm ir strikti jāievēro pamiers, jāveicina uz mieru vedinoša atmosfēra, kā arī steidzami jāatgriežas pie sarunām bez jebkādiem priekšnoteikumiem un ar labākajiem nodomiem."

KONTEKSTS:

Armēnijas Aizsardzības ministrija pirmdien paziņojusi, ka kaujās, kas dienu iepriekš izcēlās uz faktiskās Kalnu Karabahas robežas, nogalināti aptuveni 200 Azerbaidžānas karavīri. Kaujās iznīcinātas arī aptuveni 30 azerbaidžāņu bruņutehnikas vienības un notriekti aptuveni 20 bezpilota lidaparāti, vēsta ministrija.

Iepriekš starptautiski neatzītās Kalnu Karabahas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka kaujās krituši 16 armēņu karavīri, bet aptuveni 100 ievainoti.

Savukārt Azerbaidžānas Aizsardzības ministrija apgalvo, ka nogalināti vairāk nekā 550 Armēnijas karavīri, sašauti 22 tanki un bruņutransportieri un notriekti 18 bezpilota lidaparāti.

Kalnu Karabaha tradicionāli ir tikusi uzskatīta par tā dēvēto iesaldēto konfliktu, un īpaši tiek norādīts, ka situācijas normalizēšanai atkal būtu nepieciešams izsludināt un, kas ne mazsvarīgi, arī ievērot pamieru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti