Kalniņa-Lukašēvica: Iespēja parakstīt «Brexit» vienošanos ir 50 pret 50

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Varbūtība, ka izstāšanās vienošanos ar Londonu izdosies parakstīt, ir 50 pret 50, Latvijas Radio teica Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukašēvica ("Vienotība").

"Tā iespēja, ka nav līdz galam noslēgts līgums, vienmēr ir gaisā bijusi. Arī Latvijā, ar ministrijām runājot, mēs esam lūguši vērtēt šo scenāriju. Bet princips ir tāds, ka mēs paliekam ieinteresēti ciešā sadarbībā aizsardzībā, ciešā sadarbībā ekonomikā, bet tai ir jābūt balstītai uz tiem principiem, ka

nevar no vienotā tirgus izraut vienu gabaliņu, piemērojot to Lielbritānijas interesēm, bet pārējās lietas ne.

Šim procesam ir jābūt regulētam un loģiskam," stāstīja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre.

Kalniņa-Lukašēvica pārstāv Latviju piektdien notiekošajā 27 valstu ministru sanāksmē, kurā tiek apspriests līdzšinējais progress Lielbritānijas izstāšanās sarunās.

Ceturtdien sarunu vadītājs Mišels Barnjē vēlreiz atgādināja, ka laika ir atlicis maz, bet darāmā vēl ir daudz: "Līdz oktobra Eiropadomei ir atlikušas tikai 13 nedēļas. Šajā īsajā laika posmā mums ir jāpaveic divas lietas:

mums jāpabeidz izstāšanās vienošanās izstrāde, kur mēs vēl neesam par visu vienojušies, kā arī jāsagatavo politiskā deklarācija par mūsu nākotnes attiecībām.

Mūsu izaicinājums ir atrast kopsaucēju starp Eiropas Savienības pamatprincipiem un Lielbritānijas nostāju."

Situāciju sarežģītāku padara domstarpības Lielbritānijas valdošajā partijā. Daļa no tās nepiekrīt premjeres Terēzas Mejas stratēģijai. Viņi vēlas, lai uz Apvienoto Karalisti vairs netiktu attiecinātas nekādas Eiropas prasības. Tādēļ no amata atkāpās vairāki Mejas valdības ministri.

Ceturtdien Briseli apmeklēja arī jaunais "Brexit" ministrs Domeniks Rābs, kurš solīja paātrināt sarunas:

"Mēs ar jaunu enerģiju, spēku un sparu apspriedīsim visas izstāšanās un nākotnes attiecību detaļas. Kā Mišels jau sacīja: laiks nestāv uz vietas. Tādēļ es vēlos padarīt sarunas spraigākas, lai mums būtu vislabākās izredzes panākt visizdevīgāko vienošanos."

Lielbritānijas izstāšanās no bloka ir plānota nākamā gada martā. Tomēr vienošanās izstrāde būtu jāpabeidz jau gada beigās, lai visu valstu parlamenti to paspētu ratificēt.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija izplatījusi brīdinājumu, ka Eiropas Savienības valstīm, to iedzīvotājiem uz uzņēmējiem ir jābūt gataviem arī tam, ka Lielbritānija izstāsies no bloka bez jebkādas vienošanās.

Šāda scenārija gadījumā ostās un lidostās izveidosies garas rindas, jo preču un pasažieru kustība tiks pakļauta krietni lielākai kontrolei nekā līdz šim. Līdz ar to var būtiski aizkavēties dažādu preču un izejvielu piegāde. Uzņēmējiem nepieciešams aizpildīt arī krietni vairāk dokumentu. Sagaidāmas arī citas problēmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti