Kalnieti satrauc iespējami nemieri un represijas Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām

Šajā nedēļas nogalē gaidāmajās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās, visticamāk, uzvarēs ilggadējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko, un pašlaik satraucošākais ir tas, ka daļa ar šādu vēlēšanu rezultātu neapmierinātu baltkrievu varētu iziet ielās, kam varētu sekot režīma represijas. Šādas bažas intervijā Latvijas Radio pauda Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība"). 

Intervija ar Eiropas Parlamenta deputāti Sandru KalnietiArtjoms Konohovs
"Man personīgi visvairāk uztrauc jautājums, kas notiks pēc vēlēšanām – tad, kad Lukašenko "izcilais" rezultāts pēc "'pareizi" saskaitītām balsīm tiks paziņots. Jo, lai arī viņš savā runā, ko viņš teica 4. augustā, draudēja, ka "maidanu" nepieļaus, es domāju, ka cilvēki izies ielās. Cik lielā mērā? To ir grūti prognozēt, jo tā temperatūra, kas ir Baltkrievijā, tie pēdējie rādījumi jebkurā šķērsgriezuma jautājumā, kas atspoguļo kopējo noskaņojumu, parāda līdzīgus skaitļus," stāstīja Kalniete.

 

Viņa zināja teikt, ka apmēram 70% vidējā un jaunā paaudze Baltkrievijā ir neapmierināta, gaida pārmaiņas vai valdības politiku vērtē kā sliktu. Vecāka gada gājuma cilvēku vidū neapmierinātība nav tik liela.

"Tāpēc man ir ļoti lielas bažas, ka tajā histēriskajā noskaņojumā, kādā šobrīd ir pats prezidents, arī vide ap viņu un arī visa korumpētā kleptokrātija var ķerties pie ārkārtīgi drastiskiem līdzekļiem," atzina Kalniete

Visticamāk, arī opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska apzinās, ka viņa netiks ievēlēta prezidenta amatā, teica Kalniete, uzsverot, ka pašlaik ir svarīgi parādīt pasaulei un pašai Baltkrievijas tautai, ka tā ir drosmīga un spēj panākt vienotību. "Drusciņ tā atmosfēra man atgādina Baltijas valstu Atmodu," atklāja Kalniete. 

Pēc Eiropas Parlamenta deputātes sacītā, ļoti svarīgi, kāda būs Eiropas Savienības (ES) kopējā nostāja saistībā ar notiekošo Baltkrievijā.

24.-25. septembrī notiks nākamā Eiropas Padomes sēde, kur, visticamāk, tiks vērtēti Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultāti. Iespējams, jau uz šo sēdi būs sagatavots projekts par to, kādas ES sankcijas varētu vērst pret Baltkrieviju.

"Tāpēc, ka tas, kas ir noticis un kas, nedod Dievs, vēl notiks pēc vēlēšanām, tas nevar palikt bez atbildes no Eiropas puses. Jo Baltkrievija nav arī tik nozīmīga valsts. Baltkrievija nav Ķīna, ar Baltkrieviju to var atrisināt pietiekami radikāli un ātri, ja ir politiskā griba," sacīja politiķe.

Viņasprāt, pašlaik ir "divi lieli nezināmi jautājumi" par Baltkrievijā turpmāk gaidāmo, proti, cik lielā mērā Baltkrievijas "nomenklatūras elite ir gatava turpināt atbalstīt Lukašenko" un, vai prezidentam izdosies "nokontrolēt vienotību". Savukārt otrs jautājums ir par to, cik lielā mērā iedzīvotāji pēc vēlēšanām izies ielās, un pie kādām represijām neapmierināto savaldīšanai būs gatavs ķerties prezidents Lukašenko.

KONTEKSTS:

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās favorīts būs uz sesto pilnvaru termiņu kandidējošais ilggadējais valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko. 65 gadus vecā Lukašenko pozīcijām izaicinājums ir Baltkrievijas ekonomiskās problēmas.  

Bez Lukašenko starp atlikušajiem četriem vēlēšanām pielaistajiem kandidātiem opozīcija apvienojās aiz Svetlanas Tihanovskas, kuras vīru – populāro blogeri Sergeju Tihanovski – apcietināja pēc tam, kad viņš paziņoja par kandidēšanu uz prezidenta amatu. 37 gadus vecās Tihanovskas priekšvēlēšanu mītiņi spējuši piesaistīt plašas cilvēku masas, kas demonstrē sabiedrības neapmierinātību ar Lukašenko režīmu.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija, kas jau 25 gadus nevienas Baltkrievijā notikušās vēlēšanas nav atzinusi par brīvām un godīgām, paziņojusi, ka šogad nesūtīs savus novērotājus uz vēlēšanām, jo Baltkrievija nav laikus nosūtījusi uzaicinājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti