Kalifornijā savvaļas ugunsgrēku dēļ izsludina ārkārtas stāvokli

ASV Kalifornijas štatā turpina plesties plašumā savvaļas ugunsgrēki. To dēļ štatā izsludināts ārkārtas stāvoklis un gandrīz 200 000 cilvēku dots rīkojums evakuēties. Ugunsgrēki draud izplatīties arī tajās štata vietās, kur tie nav pieredzēti jau teju 80 gadus.

Kalifornijā savvaļas ugunsgrēku dēļ izsludina ārkārtas stāvokli
00:00 / 03:29
Lejuplādēt
Jau vairākas dienas Amerikas Savienoto Valstu Kalifornijas štatā plosās savvaļas meža ugunsgrēki, un tie turpina skart arvien jaunas teritorijas. Ugunsgrēku izplatību veicinājis nepieredzēti spēcīgs un brāzmains vējš.

No 58 Kalifornijas apgabaliem 43 svētdien, 27.oktobrī, bija spēkā sarkanie brīdinājumi. Tas norāda uz to, ka šajos apgabalos pastāv ideāli apstākļi, lai rastos jauni ugunsgrēki.

Kalifornijas štata gubernatoram Gevinam Ņūsomam svētdien nācās izsludināt ārkārtas stāvokli: „Es izjūtu lielu lepnumu par dienestu darbu, kad apmeklēju ugunsgrēku skartās vietas. Šis ir izaicinājumu pilns brīdis, un nu jau 43 apgabalos ir sarkanie brīdinājumi. Lai gan vēl nesenā pagātnē piedzīvojām drausmīgus ugunsgrēkus, šo gadu iesākām ar labām cerībām un esam ieguldījuši vairāk nekā miljardu, lai sagatavotos šiem draudiem.

Tomēr dažādi apstākļi, tajā skaitā lielais vējš, atkal radījuši izaicinājumus.”

Pašlaik štatā ugunsgrēki apdraud desmitus tūkstošu mājsaimniecību. Nopietnākais ugunsgrēks kopš trešdienas plosās Sonomas apgabalā, kas pazīstams ar vīna dārziem. Ugunsgrēks izpleties jau 220 kvadrātkilometru platībā, iznīcinājis vai nodarījis bojājumus aptuveni 400 ēkām un apdraud vēl 80 000 ēku. Iznīcināta arī kāda 150 gadus veca vīna darītava.

Ar ugunsgrēkiem cīnās aptuveni 3000 cilvēku. Pastāv bažas, ka ugunsgrēks varētu šķērsot vienu no šosejām, sasniedzot vietas, kur uguns nav plosījusies kopš 20. gadsimta 40. gadiem.

Lielākā cilvēku evakuācija norisinās tieši Sonomā, kur rīkojums pamest savas mājas dots 180 000 cilvēkiem. Tas izraisījis milzu sastrēgumus uz šosejām, cilvēkiem cenšoties pēc iespējas ātrāk pamest savas dzīvesvietas.

Savukārt Sanfrancisko līča apgabalā divi savvaļas ugunsgrēki uz laiku nobloķēja satiksmi uz starpštatu tilta un liesmas pietuvojās bīstami tuvu Valeiho, kur elektroapgādes traucējumu dēļ traucēta arī pilsētas ūdensapgāde. Pilsētas iedzīvotājiem ir aizliegts laistīt pagalmus un ieteikts samazināt ūdens patēriņu. Tikmēr ugunsgrēks Santaklaritas apgabalā netālu no Losandželosas nopostījis 18 ēkas.

Lai nepieļautu ugunsgrēku izraisīšanos no vēja bojātām elektrolīnijām, komunālo pakalpojumu uzņēmums „Pacific Gas and Electric” brīdinājis vairāk nekā miljonu cilvēku, ka viņu mājām var tikt atslēgta elektroenerģijas padeve, ja turpinās plosīties stiprs vējš. Nedēļas nogalē Ziemeļkalifornijā elektroenerģijas padeve tika atslēgta teju miljonam klientu, un kompānija norādīja, ka pirmdien tā varētu tikt atjaunota.

Tiek uzskatīts, ka 2018. gada novembrī postošo ugunsgrēku Paradaizā, Kalifornijas štata Bjūtas apgabalā, izraisīja pārrautas elektroapgādes līnijas. Ugunsgrēkā dzīvību zaudēja 85 cilvēki, un tas tiek uzskatīts par postošāko ugunsgrēku, kāds jebkad noticis Kalifornijā.

Arī ugunsgrēku Sonomas apgabalā varētu būt izraisījis elektrolīnijas bojājums, tādēļ spiediens pret komunālo pakalpojumu uzņēmumu pieaug.

KONTEKSTS:

Kalifornijas Mežsaimniecības un ugunsgrēku novēršanas departamenta aplēses liecina, ka ugunsgrēku sezona Ziemeļkalifornijā kļuvusi par 75 dienām garāka, kas, domājams, izskaidrojams ar klimata pārmaiņām, kā rezultātā sausuma periodi kļuvuši garāki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti