Kalifornijā notiek balsojums par gubernatora atsaukšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV Kalifornijas štatā šodien notiek gubernatora atsaukšanas vēlēšanas. Iedzīvotājiem jāatbild uz jautājumu, vai viņi vēlas, lai pašreizējais gubernators Gevins Ņūsoms turpina savu darbu. Viņš tiek vainots visai neveiksmīgā Covid-19 krīzes pārvaldībā. Ja vairākums iedzīvotāju nobalsos par gubernatora atstādināšanu, viņam amats būs jāpamet. Vienlaikus vēlētājiem no visai raiba 46 kandidātu pulka jāizvēlas arī potenciālais Ņūsoma aizvietotājs.

Kalifornijā notiek balsojums par gubernatora atsaukšanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kalifornijas štats politiskajās cīņās vienmēr ir bijis ļoti izšķirošs un līdz ar to – arī iekārojams, jo galu galā šis štats ir arī uzskatāms par pasaulē piekto lielāko ekonomiku.

Pirms 110 gadiem Kalifornijā pieņēma lēmumu, ka turpmāk iedzīvotājiem būs iespējams atsaukt tos likumdevējus, kuri tiem vairs nepatīk. Un šo nedaudz vairāk nekā 100 gadu laikā šāda iespēja ir dota 55 reižu, taču šī ir tikai otrā reize, kad gubernatora liktenis tiek izlemts vispārējā balsojumā.

Iepriekšējā reizē 2003. gadā tika gāzts gubernators Grejs Deiviss, paverot iespēju štata vadības grožus uzņemties leģendārajam Holivudas aktierim Arnoldam Švarcenegeram.

Pieķer bez maskas ar lobistu

Bet šoreiz tiek izlemts demokrātu gubernatora Gevina Ņūsoma liktenis. Viņa pretinieki ir savākuši gandrīz pusotru miljonu parakstu, pieprasot gubernatora atsaukšanu par neveiksmīgi īstenoto politiku. Laikā, kad visā štatā bija ieviesti stingri Covid-19 ierobežojumi un gubernators īpaši aicināja iedzīvotājus valkāt aizsargmaskas, pats Ņūsoms tika pieķerts bez maskas, pusdienojot restorānā ar kādu ietekmīgu lobistu.

Šis incidents ir tikai viens no pārmetumiem, taču Ņūsoma pretinieks republikānis Lerijs Elders norāda arī uz citām neizdarībām: "Šis cilvēks – Gevins Ņūsoms – ir bijis spējīgs pārslēgt  balsojumu no referenduma par viņa uzvedību un viņa vadību uz apgalvojumu, ka republikāņi cenšas pārņemt varu. It kā tam visam nebūtu nekādas saistības ar noziedzību, bezpajumtniekiem vai neiedomājamo dzīves dārdzību!"

Konservatīvie republikāņi ir tradicionāli norādījuši uz daudzām Kalifornijā pastāvošajām problēmām, taču Ņūsoms nav gatavs padoties un veltījis asu kritiku arī Lerijam Elderam.

"Viņš pilnībā netic minimālajai algai. Viņš neuzskata, ka būtu vajadzīgi jebkādi uzņēmuma nodokļi. Viņš neuzskata, ka būtu jāaizliedz uzbrukuma šaujamieroči. Viņš neuzskata, ka būtu jāregulē tabakas izstrādājumi un ka sievietēm varētu būt tiesības izvēlēties," sacīja Ņūsoms.

Par gubernatora krēslu sapņo raiba publika

Demokrātu partijas pārstāvji uzskata, ka vēršanās pret Gevinu Ņūsomu ir bijušā prezidenta Donalda Trampa, viņa atbalstītāju un arī dažādu citu sazvērestības teoriju veidotāju īstenots uzbrukums. Par šī balsojuma nozīmīgumu liecina kaut vai tas, ka pēdējās dienās Kalifornijā uz dažādiem aģitācijas pasākumiem ieradušies gan ASV viceprezidente Kamala Harisa, gan prezidents Džo Baidens.

Taču tā dēvētās gubernatora atsaukšanas vēlēšanas ir interesantas ar vēl citu. Proti, paralēli jautājumam, vai tiek atbalstīta Gevina Ņūsoma atsaukšana no amata, vēlētājiem jāizvēlas arī kāds potenciālais viņa aizvietotājs. Bez Lerija Eldera uz šo amatu tīko vēl 45 cilvēki.

Kā norādīja izdevuma "Politico" vecākā politikas komentētāja Karla Marinuči, šī kompānija ir ļoti raiba.

"Tur ir pornoaktieri, mācītāji, konservatīvi un progresīvi aktīvisti un daudzi Holivudas darboņi. Ne jau balsošanas viltošanas vai vēlēšanu biļetenu bojāšanas dēļ šim procesam sekos miljoniem cilvēku, bet gan to cilvēku dēļ, kuri vēlas izmēģināt savu veiksmi un laimi, lai kļūtu par Kalifornijas gubernatoru. Un kandidēšana šādās vēlēšanās, iespējams, ir labākais veids, kā tikt pie slavas, jo reģistrēšanās maksā tikai aptuveni 4 tūkstošus dolāru, bet savu vēstījumu ir iespējams nodot aptuveni 22 miljoniem Kalifornijas vēlētāju," sacīja Marinuči.

Tieši šādā cīņā savulaik uzvarēja Arnolds Švarcenegers. Taču sākotnējās aptaujas liecina, ka, visticamāk, Gevins Ņūsoms savu amatu varētu saglabāt. Sākotnējā balsošana liecina, ka demokrāti balsis nodod vairāk nekā divas reizes aktīvāk nekā republikāņi. Un, tā kā īstās gubernatora vēlēšanas ir gaidāmas jau pēc gada, tad daži eksperti prognozē, ka Ņūsoma uzvara tagad var nostiprināt viņa pozīcijas arī nākamajās vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti