Pusdiena

«Apple» nepildīs FIB prasības palīdzēt telefona uzlaušanā

Pusdiena

Izmeklēs NEPLP lēmumu pagarināt Beltes pilnvaras

Kalē sāk nojaukt bēgļu nometni; izceļas sadursmes

Kalē sāk nojaukt bēgļu nometni; izceļas sadursmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pirmdien Francijas ziemeļu ostas pilsētā Kalē, sākoties tur izveidojušās migrantu nometnes nojaukšanas darbiem, izcēlās sadursmes ar policiju. Migrantu nometne pie Kalē iesaukta par „Džungļiem,” un varasiestādes sākušas likvidēt tās dienvidu daļu. Iemītniekiem jāpārvietojas uz netālu izvietotiem dzīvošanai piemērotiem konteineriem. Nometnes pastāvēšana jau mēnešiem bijusi ass diskusiju temats Francijā. Daudzi migranti regulāri centušies nelegāli iekļūt vilcienos vai kravas automašīnās, lai caur Lamanša tuneli tiktu uz Lielbritāniju.

Saņemot tiesas atļauju, Francijas varasiestādes beidzot sāka īstenot februāra ieceri likvidēt tā sauktos “Džungļus” – Kalē nelegāli uzbūvēto imigrantu nometni. Migrantu nometnē Francijas ziemeļu ostas pilsētā Kalē, kur atrodas Lamanša šauruma tunelis, dzīvo vairāki tūkstoši cilvēku, galvenokārt no Tuvajiem Austrumiem, Afganistānas un Āfrikas. Nometne, kuras iedzīvotāji uzturas galvenokārt paštaisītās būdās un dzīvo graustos, iesaukta par „Džungļiem.” Saskaņā ar varasiestāžu aplēsēm, migrantu nometnē pie Kalē dzīvo aptuveni trīs ar pusi tūkstoši cilvēku, kamēr nevalstiskās organizācijas aprēķinājušas, ka skaitlis ir lielāks – pieci ar pusi tūkstoši.

Šeit dzīvojošo migrantu mērķis ir nokļūt Lielbritānijā. Pēdējā gada laikā cilvēku skaits nometnē ir audzis, un daudzi regulāri mēģina nelegāli uzrāpies uz vilcieniem vai ierāpties kravas automašīnās, kas izmanto Lamanša šauruma tuneli nokļūšanai  Lielbritānijā. Migrantu nometnes pastāvēšana pastiprinājusi spriedzi ar vietējiem iedzīvotājiem un varasiestādēm likusi norīkot pastāvīgus policijas spēkus.

Francijas varasiestādes nolēmušas likvidēt nometnes dienvidu daļu. Šis solis var ietekmēt aptuveni 1000 cilvēkus. Varasiestādes norāda, ka iemītniekiem jāpārvietojas uz dzīvošanai pielāgotiem konteineriem nometnes ziemeļu daļā, kur vietas pietiek pusotram tūkstotim cilvēku, jāpārvācas uz līdzīgiem uzturēšanās centriem citviet Francijā vai oficiāli jālūdz patvērums Francijā. Tādas nometnē izveidotas būves, kas paredzētas lūgšanām, vai skolas netiks nojauktas. Varasiestādes operāciju raksturo kā „humāno operāciju,” kā arī plāno izveidot buferzonu 100 metru platumā starp nometni un lielceļu, lai tādā veidā apgrūtinātu migrantu iespējas iekļūt transportlīdzekļos, kas dodas uz Lielbritāniju.

Nometnes dienvidu daļas nojaukšana ar buldozeriem un strādniekiem sākās pirmdien, tomēr daudzi to nevēlas pamest, jo vēlas no Kalē nokļūt Lielbritānijā. Aptuveni 150 cilvēku grupa – migranti un aktīvisti –  protestēja un policiju apmētāja ar akmeņiem. Tā atbildēja ar ūdenslielgabalu un asaru gāzi. Vairākus cilvēkus, tostarp aktīvistus, arestēja.

Nojaukšanā tika iesaistīti divi buldozeri un aptuveni 20 strādnieki, bet drošību uzraudzīja aptuveni 30 policisti. Tomēr drīz vien nācās iejaukties arī specvienībām. Pirmdien strādniekiem tomēr izdevās nojaukt aptuveni 100 būves. Aptuveni ducis protestu laikā tika aizdedzināts. Otrdien nometnes dienvidu daļas nojaukšanu plānots turpināt.

Kalē migrantu nometnes jeb tā dēvēto „Džungļu” pastāvēšana ir pretrunīgi vērtēts jautājums Francijā un arī Lielbritānijā. Bet Beļģija, bažījoties par migrantu pieplūdumu pēc nometnes nojaukšanas, pagājušajā nedēļā paziņoja par kontroles atjaunošanu uz robežas ar Franciju robežkontroles punktos, kas atrodas dažus desmitus kilometru no Kalē.


Jau vēstīts, ka Francijas varas iestādes februārī paziņoja, ka grasās no ostas pilsētas Kalē izvākt tā saucamo „džungļu” nometni, kurā dzīvo 4000 cilvēku, kas vēlas pārcelties uz Lielbritāniju.

Pēdējos mēnešos Eiropā masveidā ieplūst bēgļi, pārsvarā no militāru konfliktu skartajiem reģioniem, galvenokārt Sīrijas.

Saskaņā ar  jaunākajām Eiropas Komisijas prognozēm šogad Eiropā ieradīsies vēl trīs miljoni imigrantu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti