Kā vēlēšanās balso Dānijā, Parīzē, Apvienotajos Arābu Emirātos, ASV un vienīgajā iecirknī Āfrikā

13.Saeimas vēlēšanās ārvalstīs darbojas 121 vēlēšanu iecirknis kopumā 45 valstīs. Tostarp Dānijā, Apvienotajos Arābu Emirātos, ASV un vienīgajā iecirknī Āfrikā - Ēģiptē, Kairā, kur Latvijas balsstiesīgie izmanto iespēju nobalsot parlamenta vēlēšanās.

Dānijā, Vailē 

Jeļena, ko LSM.lv sastapa pie vēlēšanu iecirkņa Vailē, Dānijā dzīvo vien trīs mēnešus, taču atzīst, ka vēlēšanās piedalīties viņai nav licies īpaši svarīgi. Savu balsi atdot tomēr ieradusies, jo viņu pamudinājis draugs Raivis. “Tas galu galā ir pilsoņa pienākums,” viņš komentē. Šī nostāja nav zudusi, lai gan Dānijā viņš dzīvo jau krietni ilgāku laiku - astoņus gadus. Tas, kas notiek valstī, viņam nav vienaldzīgs. Viņš gribētu kādreiz atgriezties Latvijā, lai gan to neplāno darīt tuvākajā laikā. 

Par tik pat pašsaprotamu savu dalību vēlēšanās uzskata arī students Raitis.

“Pat ja esmu prom, jāpalīdz tautiešiem, kā es varu. Varbūt katra balss nav no svara, bet ir svarīgi aiziet pašam, tādējādi pamudinot arī citus,” viņš skaidro.

Raitim apkārt esošie Dānijas latvieši nav tikpat aktīvi kā viņš. Viņš esot pierunājis vismaz piecus citus cilvēkus piedalīties. 

Lai gan to apsver, Raitis nav pārliecināts, vai Dānijā paliks.

Jaunietim simpatizē pārvalde valstī, bet cilvēki liekas pārāk “vēsi”, kas neļauj justies tik omulīgi kā Latvijā. Izvēli izdarīt bija vienkārši, jo vienā no sarakstiem kandidē paziņa.

ASV, Bostonā 

Plkst 8 no rīta vēlēšanu iecirknis bija tukšs, un tur LSM.lv neizdevās sastapt nevienu vēlētāju: 

Ēģiptē, Kairā 

Vienīgais vēlēšanu iecirknis Āfrikā ir Ēģiptē. Arī no turienes Latvijas Televīzijai ir atsūtīts video:

Apvienotajos Arābu Emirātos 

Saeimu vēlē arī Apvienotajos Arābu Emirātos, un šajā nelielajā arābu valstī vēlētāji iepriekš bijuši aktīvi. Kā ir šogad?

Parīzē 

Vēlēšanas Parīzē noritēja mierīgi, nepiespiestā gaisotnē, novēroja LSM.lv. Dienas vidū no iecirkņa bija sadzirdams vēstniecības bērnu koris, dziedot līdzi mīļām un pazīstamām melodijām. Vienu vēlētāju pāri nomaina nākamais - dažbrīd mazā iecirkņa telpa pārpildīta, citā brīdī komisijas locekļiem brītiņš atvilkt elpu.

Uz iecirkni Latvija vēstniecībā līdz pulksten 17:00 bija atnākuši aptuveni 200 Francijas un ceļojošie Latvieši. Tas ir nedaudz vairāk nekā 2014. gadā.

Liela daļa pilsoņu jau cītīgi pārdomājuši savu izvēli un iecirknī neuzkavējas ilgi, taču daži nopūšas un piesēž uz pāris minūtēm padomāt par savu izvēli. Lielākā daļa ieziet no iecirkņa turot īkšķus, sakot, ka cer uz to labāko Latvijai.

Monta Kurme, dzīvo gan Francijā, gan Latvijā: “Pirmo reizi esmu vispār šeit vēstniecībā, bet balsot svarīgi vienalga kur tu atrodies.” Montas motivācija vēlēt:

“Gribās, lai kaut kas mainās valstī, gribās, lai tie jaunie cilvēki tiek iekšā Saeimā un tiek pie vārda.”

Anna Gailīte

Parīzē studējošā Anna Gailīte savukārt norāda, ka “piedalos vēlēšanās, jo tas ir demokrātiskas valsts pilsoņa pienākums, un es šo pienākumu pilnībā izjūtu.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti